Select a country

Sergi Roberto rinovon kontratën me Barcelonën deri në Vitin 2022

Sergi Roberto dhe Barcelona së bashku deri në vitin 2022. Klubi katalan ka njoftuar zgjatjen e kontratës me një klauzolë largimi 500 milionë euro. Në bëhet e ditur shuma që do të përfitojë futbollisti si pagë vjetore por një gjë është e qart
Sport – Gazeta SHQIP Online

Sergi Roberto rinovon kontratën me Barcelonën deri në Vitin 2022

Sergi Roberto dhe Barcelona së bashku deri në vitin 2022. Klubi katalan ka njoftuar zgjatjen e kontratës me një klauzolë largimi 500 milionë euro. Në bëhet e ditur shuma që do të përfitojë futbollisti si pagë vjetore por një gjë është e qartë: më lëvizjet e fundit drejtuesit e Barcelonës kanë siguruar të ardhmen, pasi […]

E pret Bari, Memushaj titullar në Bologna-Benevento

Në pritje të një transferimi të mundshëm në radhët e Barit në Serinë B, Ledian Memushaj projektohet titullar nga trajneri i Beneventos, De Zerbi, për transfertën me Bolongan. Mediat italiane kanë raportuar ditët e fundit se mes futbollistit të K
Sport – Gazeta SHQIP Online

E pret Bari, Memushaj titullar në Bologna-Benevento

Në pritje të një transferimi të mundshëm në radhët e Barit në Serinë B, Ledian Memushaj projektohet titullar nga trajneri i Beneventos, De Zerbi, për transfertën me Bolongan. Mediat italiane kanë raportuar ditët e fundit se mes futbollistit të Kombëtares Shqiptare dhe klubit puljez është arritur marrëveshja, ndërsa Benevento do të përfitojë 500 mijë euro […]

Ndërtuesi i Aeroportit të Vlorës, mediat e huaja: “Cengiz”, e afërt me Erdogan

Konsorciumi turk që ka paraqitur ofertën për të ndërtuar Aeroportin e Vlorës është i njëjti që po ndërton aeroportin më të madh në botë, atë të Stambollit me vlerë 22 miliardë euro. Në krye të tij qëndron Cengiz Construction, e zotërua
Ekonomi – Gazeta SHQIP Online

Ndërtuesi i Aeroportit të Vlorës, mediat e huaja: “Cengiz”, e afërt me Erdogan

Konsorciumi turk që ka paraqitur ofertën për të ndërtuar Aeroportin e Vlorës është i njëjti që po ndërton aeroportin më të madh në botë, atë të Stambollit me vlerë 22 miliardë euro. Në krye të tij qëndron Cengiz Construction, e zotëruar nga biznesmeni Mehmet Cengiz. Gazeta prestigjioze gjermane Suddeutsche Zeitung ka raportuar se nga momenti […]

Si do duket Aeroporti i Vlorës, fotot e projektit në zonën e Akërnisë

Po flitet aq shumë këto ditë për Aeroportin e Vlorës, po a e dini si do të duket ai. Ministri për Infrastrukturën dhe Energjinë, Damian Gjiknuri, publikoi në faqen e tij në rrjetin social Facebook disa nga fotot e projektit ku krijohet qartësisht
Ekonomi – Gazeta SHQIP Online

Si do duket Aeroporti i Vlorës, fotot e projektit në zonën e Akërnisë

Po flitet aq shumë këto ditë për Aeroportin e Vlorës, po a e dini si do të duket ai. Ministri për Infrastrukturën dhe Energjinë, Damian Gjiknuri, publikoi në faqen e tij në rrjetin social Facebook disa nga fotot e projektit ku krijohet qartësisht ideja sesi është menduar aeroporti i Vlorës. Grupi i fotove shoqërohet edhe […]

Refuzon vaksinën, frikë nga autizmi. Liri Berisha: Vaksina asnjë lidhje me sëmundjen!

Monda Qyshka është mësuese pikture në një institucion privat. Është nënë e katër fëmijëve, dy djem dhe dy vajza. Ajo ka vaksinuar dy fëmijët e parë, të dy djem, por refuzon të vaksinojë vajzat, sepse fajëson vaksinën e fruthit për autizmi
Sociale – Gazeta SHQIP Online

Refuzon vaksinën, frikë nga autizmi. Liri Berisha: Vaksina asnjë lidhje me sëmundjen!

Monda Qyshka është mësuese pikture në një institucion privat. Është nënë e katër fëmijëve, dy djem dhe dy vajza. Ajo ka vaksinuar dy fëmijët e parë, të dy djem, por refuzon të vaksinojë vajzat, sepse fajëson vaksinën e fruthit për autizmin e djalit të dytë. “Unë jam e bindur se vaksinimi është proces i dëmshëm, […]

سلفی نتانیاهو با بازیگران مطرح بالیوود/ تصاویر

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه سفر تبلیغاتی خود به هند با جمعی از کارگردانان و بازیگران سینمای این کشور دیدار کرد.
پايگاه خبری افکارنيوز

سلفی نتانیاهو با بازیگران مطرح بالیوود/ تصاویر

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه سفر تبلیغاتی خود به هند با جمعی از کارگردانان و بازیگران سینمای این کشور دیدار کرد.

اشتباهات رایجی که خواب شبانه را با مشکل روبرو می‌کند

در بسیاری از مواقع و بدون آنکه خود توقع داشته باشید، ملاقات با برخی از دوستان تان سبب خواهد شد که روند خوابیدن تان با اختلال همراه شود.
پايگاه خبری افکارنيوز

اشتباهات رایجی که خواب شبانه را با مشکل روبرو می‌کند

در بسیاری از مواقع و بدون آنکه خود توقع داشته باشید، ملاقات با برخی از دوستان تان سبب خواهد شد که روند خوابیدن تان با اختلال همراه شود.

Fëmijët mes shkëmbinjve për të shkuar në shkollë…

Fiks Fare ka risjellë sonte në vëmendje gjendjen e rrugëve në fshatrat e Shqipërisë, konkretisht në tre fshatra të Gramshit, Kukur, Holtas dhe Kabash. Banorët ankohen se prej disa vitesh kanë kërkuar të ndërtohen rrugë për fshatrat e tyre, pas
Gazeta SHQIP Online

Fëmijët mes shkëmbinjve për të shkuar në shkollë…

Fiks Fare ka risjellë sonte në vëmendje gjendjen e rrugëve në fshatrat e Shqipërisë, konkretisht në tre fshatra të Gramshit, Kukur, Holtas dhe Kabash. Banorët ankohen se prej disa vitesh kanë kërkuar të ndërtohen rrugë për fshatrat e tyre, pasi po rrezikohet jeta e fëmijëve, të cilët janë të detyruar të ecin mes shkëmbinjve për […]

Miley Cyrus dhe Liam Hemsworth më të dashuruar se kurrë

Pavarësisht skepticizmit që pasoi lajmin e lidhjes së tyre, marrëdhënia mes Miley Cyrus dhe Liam Hemsworth vazhdon të rritet dhe të forcohet. Çifti është fotografuar teksa shijuar një ditë pushimi në brigjet e Australisë. Këngëtarja dhe aktor
Gazeta SHQIP Online

Miley Cyrus dhe Liam Hemsworth më të dashuruar se kurrë

Pavarësisht skepticizmit që pasoi lajmin e lidhjes së tyre, marrëdhënia mes Miley Cyrus dhe Liam Hemsworth vazhdon të rritet dhe të forcohet. Çifti është fotografuar teksa shijuar një ditë pushimi në brigjet e Australisë. Këngëtarja dhe aktori i njohur të cilët për një kohë të gjatë e mbajtën të fshehtë lidhjen e tyre duken më […]

Takim Rama-Tsipras, dy kryeministrat në një tavolinë në prill

Ndërsa në Korçë ditën e sotme kanë zhvilluar takime dy ministrat e Jashtëm të Shqipërisë dhe Greqisë, Bushati-Kotzias, një takim i një niveli më të lartë pritet të zhvillohet në muajin prill. Burime nga qeveria shqiptare konfirmojnë për To
Gazeta SHQIP Online

Takim Rama-Tsipras, dy kryeministrat në një tavolinë në prill

Ndërsa në Korçë ditën e sotme kanë zhvilluar takime dy ministrat e Jashtëm të Shqipërisë dhe Greqisë, Bushati-Kotzias, një takim i një niveli më të lartë pritet të zhvillohet në muajin prill. Burime nga qeveria shqiptare konfirmojnë për Top Channel se në Prill pritet një takim me kryeministrit Edi Rama dhe homologut të tij grek, […]

Le séquençage génétique au secours des coraux

Le séquençage ADN au secours du corail Bien loin des atolls de l'océan Pacifique, des milliers de morceaux de coraux débarquent au genoscope, la plateforme française de séquençage génétiqu
polynésie

Le séquençage génétique au secours des coraux

Le séquençage ADN au secours du corail Bien loin des atolls de l'océan Pacifique, des milliers de morceaux de coraux débarquent au genoscope, la plateforme française de séquençage génétique installée près de Paris, où les chercheurs vont décrypter à très grande échelle l'ADN de ces êtres "mi-animaux mi-végétaux" si menacés.

Simon Pegg en Nick Frost werken aan horror-komedieserie

Simon Pegg en Nick Frost, het duo dat bekend is van films als Hot Fuzz en Shaun of the Dead, gaat samen een televisieserie maken. De twee werken aan Truth Seekers, een horrorkomedie over een team dat paranormale zaken onderzoekt.
NU

Simon Pegg en Nick Frost werken aan horror-komedieserie

Simon Pegg en Nick Frost, het duo dat bekend is van films als Hot Fuzz en Shaun of the Dead, gaat samen een televisieserie maken. De twee werken aan Truth Seekers, een horrorkomedie over een team dat paranormale zaken onderzoekt.

Situaţie dramatică în Polonia şi Germania. Furtuna Friederike a ucis 8 oameni, iar alţi 60 au fost răniţi

Furtuna Friederike s-a mutat în Polonia, după ce a produs pagube importante în Germania și Olanda. 8 oameni au murit și peste 60 au fost răniți. Sute de zboruri au fost anulate, iar pe calea ferată se circulă cu dificultate în continuare. Citeș
PUBLIKA.MD - Ştiri

Situaţie dramatică în Polonia şi Germania. Furtuna Friederike a ucis 8 oameni, iar alţi 60 au fost răniţi

Furtuna Friederike s-a mutat în Polonia, după ce a produs pagube importante în Germania și Olanda. 8 oameni au murit și peste 60 au fost răniți. Sute de zboruri au fost anulate, iar pe calea ferată se circulă cu dificultate în continuare. Citește mai departe...

Toyota va investi 400 de milioane de euro în uzina din nordul Franţei

Grupul auto japonez Toyota va investi aproximativ 400 de milioane de euro în uzina existentă în nordul Franţei, afirmă surse citate de cotidianul Les Echos, potrivit zf.ro. Citește mai departe...
PUBLIKA.MD - Ştiri

Toyota va investi 400 de milioane de euro în uzina din nordul Franţei

Grupul auto japonez Toyota va investi aproximativ 400 de milioane de euro în uzina existentă în nordul Franţei, afirmă surse citate de cotidianul Les Echos, potrivit zf.ro. Citește mai departe...

Dos mujeres resaltaron en graduación de paracaidistas de la Armada del Ecuador

La teniente de Navio-IM, Paola Ochoa; y la teniente de Fragata-IM, Gabriela Urquizo fueron reconocidas la mañana de este viernes en la ceremonia de graduaciòn de 21 marinos en el curso de paracaidismo de Salto Libre, en el patio de la Infantería de Marina
ELUNIVERSO.COM - Ecuador

Dos mujeres resaltaron en graduación de paracaidistas de la Armada del Ecuador

La teniente de Navio-IM, Paola Ochoa; y la teniente de Fragata-IM, Gabriela Urquizo fueron reconocidas la mañana de este viernes en la ceremonia de graduaciòn de 21 marinos en el curso de paracaidismo de Salto Libre, en el patio de la Infantería de Marina, ubicado en la Ciudadela Bellavista.

Aplazan hasta el lunes formalización de carabineros detenidos por robo

Pidieron aclarar si existía una vinculación previa del defensor con los funcionarios. Además, faltaban antecedentes en la carpeta investigativa para tomar una decisión.
Cooperativa.cl

Aplazan hasta el lunes formalización de carabineros detenidos por robo

Pidieron aclarar si existía una vinculación previa del defensor con los funcionarios. Además, faltaban antecedentes en la carpeta investigativa para tomar una decisión.

Дмитрий Губерниев: «Кайшева поедет на чемпионат Европы вместо Мироновой»

Известный телекомментатор Дмитрий Губерниев сообщил, что Ульяна Кайшева выступит на чемпионате Европы вместо Светланы Мироновой.
Спорт - Sports.ru

Дмитрий Губерниев: «Кайшева поедет на чемпионат Европы вместо Мироновой»

Известный телекомментатор Дмитрий Губерниев сообщил, что Ульяна Кайшева выступит на чемпионате Европы вместо Светланы Мироновой.

НХЛ. «Вашингтон» против «Монреаля», «Вегас» в гостях у «Флориды», «Анахайм» – «Лос-Анджелес»

НХЛ Регулярный чемпионат ПРИМЕЧАНИЕ: время начала матчей – московское.
Спорт - Sports.ru

НХЛ. «Вашингтон» против «Монреаля», «Вегас» в гостях у «Флориды», «Анахайм» – «Лос-Анджелес»

НХЛ Регулярный чемпионат ПРИМЕЧАНИЕ: время начала матчей – московское.

Коди Гарбрандт: «В реальном бою я бы оторвал Ван Дамму голову к х*рам»

Боец UFC Коди Гарбрандт рассказал об инциденте с Жан-Клодом Ван Даммом.
Спорт - Sports.ru

Коди Гарбрандт: «В реальном бою я бы оторвал Ван Дамму голову к х*рам»

Боец UFC Коди Гарбрандт рассказал об инциденте с Жан-Клодом Ван Даммом.

Stripes scrape into quarter finals

BIRKIRKARA 2 Dimitrov 72, Carlos Alberto 104 SAN ĠWANN 1 Henshaw 12 Birkirkara struggled much more than expected to eliminate Division One side San Ġwann, beating them 2-1 after extra-time to reach the FA Trophy quarter-finals. San Ġwann surprisingly man
timesofmalta.com

Stripes scrape into quarter finals

BIRKIRKARA 2 Dimitrov 72, Carlos Alberto 104 SAN ĠWANN 1 Henshaw 12 Birkirkara struggled much more than expected to eliminate Division One side San Ġwann, beating them 2-1 after extra-time to reach the FA Trophy quarter-finals. San Ġwann surprisingly managed to take the lead on the 12th minute. Alan Borg released Godwin Blessing Henshaw inside the area and the latter controlled the ball before beating goalkeeper Kristijan Naumovski with a powerful shot which gave the Macedonian goalkeeper no chance. Birkirkara finally managed to equalize on the 72nd minute when Jake Grech’s freekick from the left was partially saved by Manuel Bartolo and Fernando Barbosa Pereira placed the ball at the back of the net. The Stripes notched the winner in the extra-time later when Carlos Alberto da Silva’s fine shot from the edge of the area beat the helpless Bartolo to put Birkirkara in the next round.

На «Минск-Арене» стартовал решающий этап Кубка мира по велоспорту на треке

На столичной «Минск-Арене» начался решающий этап Кубка мира по велоспорту на треке.
Спорт - TUT.BY

На «Минск-Арене» стартовал решающий этап Кубка мира по велоспорту на треке

На столичной «Минск-Арене» начался решающий этап Кубка мира по велоспорту на треке.

Евгений Малкин оштрафован на $ 5 тыс. за удар Дастина Брауна между ног

Нападающий «Питтсбург Пингвинз» Евгений Малкин оштрафован на $ 5 тысяч за колющий удар в матче с «Лос-Анджелес Кингз». Это максимальный штраф
Спорт - Чемпионат.com

Евгений Малкин оштрафован на $ 5 тыс. за удар Дастина Брауна между ног

Нападающий «Питтсбург Пингвинз» Евгений Малкин оштрафован на $ 5 тысяч за колющий удар в матче с «Лос-Анджелес Кингз». Это максимальный штраф, предусмотренный коллективным соглашением. В...

Patikros JAV pasienyje apkars: kompiuteriai ir telefonai gali būti nusavinti

Jungtinėse Valstijos sugriežtintos saugumo priemonės. Dabar Pasienio tarnybos darbuotojams suteikti įgaliojimai tikrinti į šalį atvykusių asmenų mobiliuosius telefonus ir nešiojamuosius kompiuterius, skelbia britų dienraštis „The Sun“. Remiant
tv3.lt

Patikros JAV pasienyje apkars: kompiuteriai ir telefonai gali būti nusavinti

Jungtinėse Valstijos sugriežtintos saugumo priemonės. Dabar Pasienio tarnybos darbuotojams suteikti įgaliojimai tikrinti į šalį atvykusių asmenų mobiliuosius telefonus ir nešiojamuosius kompiuterius, skelbia britų dienraštis „The Sun“. Remiantis naujomis taisyklėmis, keliautojai privalo pateikti savo telefoną ir kompiuterį patikrai, jeigu JAV oro uoste to pareikalaus pasienietis. Įrenginys turi būti įjungtas ir turi būti įvestas slaptažodis.

بالصور: كارثة إنسانية رافقت العاصفة الثلجية التي ضربت لبنان

كارثة إنسانية رافقت العاصفة الثلجية التي ضربت لبنان مؤخراً، إذ كشفت عن وقوع ثلاث عشرة ضحية من التابعية السورية كانوا يحاولون العبور إلى الأرا
tayyar.org Live News

بالصور: كارثة إنسانية رافقت العاصفة الثلجية التي ضربت لبنان

كارثة إنسانية رافقت العاصفة الثلجية التي ضربت لبنان مؤخراً، إذ كشفت عن وقوع ثلاث عشرة ضحية من التابعية السورية كانوا يحاولون العبور إلى الأراضي اللبنانية بطريقة غير شرعية عبر جرود الصويري المصنع، لكنهم علقوا في الثلوج ما أدى إلى وفاتهم ومن بينهم نساء وأربعة أطفال، وبحسب بيان صادر عن مديرية التوجيه في الجيش اللبناني أنه وبعد ورود معلومات عن وجود نازحين عالقين توجّهت دورية من الجيش إلى المنطقة المذكورة، حيث عثرت على تسع جثث قضى اصحابها نتيجة العاصفة الثلجية، وأنقذت ستة أشخاص آخرين، توفِّي أحدهم لاحقاً في إحدى المستشفيات متأثراً بالصقيع، كما أوقفت شخصين من التابعية السورية متورّطين في محاولة التهريب. القوى الأمنية والدفاع المدني شاركوا في عمليات البحث والإجلاء، وقد تمّ نقل الجثث إلى مستشفيات المنطقة. معاناة نسمع صداها كل مرة وبأشكال متعددة.‎

МОК отказал 111 российским спортсменам в участии на Олимпиаде в Пхенчхане

Комиссия Международного олимпийского комитета под руководством главы Независимой организации антидопингового тестирования Валери Фурней
Спорт - NEWSru.com

МОК отказал 111 российским спортсменам в участии на Олимпиаде в Пхенчхане

Комиссия Международного олимпийского комитета под руководством главы Независимой организации антидопингового тестирования Валери Фурнейрона сократила с 500 до 389 список российских спортсменов, которые, как ожидается, будут допущены для участия в зимних Олимпийских играх. Окончательный список будет озвучен 27 января.

Mais um caso de febre amarela é confirmado em Valença, no Sul Fluminense

Mais um caso de febre amarela foi confirmado no município de Valença, no Sul Fluminense. Com isso, sobe para 14 o número de registro da doença desde o início do ano em todo o estado, entre eles cinco mortes (três em Valença, um em Teresópolis e um...L
Extra Online  -

Mais um caso de febre amarela é confirmado em Valença, no Sul Fluminense

Mais um caso de febre amarela foi confirmado no município de Valença, no Sul Fluminense. Com isso, sobe para 14 o número de registro da doença desde o início do ano em todo o estado, entre eles cinco mortes (três em Valença, um em Teresópolis e um...Leia mais

Temer assina projeto de lei para a privatização da Eletrobras, diz fonte

BRASÍLIA (Reuters) - O presidente Michel Temer assinou nesta sexta-feira projeto de lei para a privatização da Eletrobras e o documento deverá ser enviado ao Congresso Nacional na próxima segunda-feira, afirmou uma fonte...Leia mais
Extra Online  -

Temer assina projeto de lei para a privatização da Eletrobras, diz fonte

BRASÍLIA (Reuters) - O presidente Michel Temer assinou nesta sexta-feira projeto de lei para a privatização da Eletrobras e o documento deverá ser enviado ao Congresso Nacional na próxima segunda-feira, afirmou uma fonte...Leia mais

Fátima Bernandes é fotografada pelo filho Vinícius em piscina de hotel no Ceará

De férias em Jericoacoara, no litoral cearense, a apresentadora Fátima Bernardes posou para as lentes do filho Vinícius, durante um banho de piscina no hotel em que a família está hospedada. "Quando o paparazzo é o próprio filho", escreveu no
Extra Online  -

Fátima Bernandes é fotografada pelo filho Vinícius em piscina de hotel no Ceará

De férias em Jericoacoara, no litoral cearense, a apresentadora Fátima Bernardes posou para as lentes do filho Vinícius, durante um banho de piscina no hotel em que a família está hospedada. "Quando o paparazzo é o próprio filho", escreveu no...Leia mais

«Барселона» сохранила 7-й номер для Гризманна, которого хочет купить летом

«Барселона» бережёт 7-й номер для нападающего «Атлетико» Антуана Гризманна, которого каталонский клуб намерен приобрести гряд
Спорт - Mail.Ru

«Барселона» сохранила 7-й номер для Гризманна, которого хочет купить летом

«Барселона» бережёт 7-й номер для нападающего «Атлетико» Антуана Гризманна, которого каталонский клуб намерен приобрести грядущим летом, сообщает Sport.es.

Хосонов: Настанет день, когда «старики» уйдут и цвета ЦСКА доверят защищать нам

19-летний полузащитник ЦСКА Хетаг Хосонов в интервью пресс-службе «армейцев» отдал дань уважения опытным игрокам красно-синих и за
Спорт - Mail.Ru

Хосонов: Настанет день, когда «старики» уйдут и цвета ЦСКА доверят защищать нам

19-летний полузащитник ЦСКА Хетаг Хосонов в интервью пресс-службе «армейцев» отдал дань уважения опытным игрокам красно-синих и заявил, что и он, и его сверстники сделают всё возможное, чтобы достойно представлять клуб на самом высоком уровне уже в недалёком будущем.

Chủ tịch Quốc hội Mông Cổ thăm chính thức Việt Nam

Nhận lời mời của Chủ tịch Quốc hội (QH) Nguyễn Thị Kim Ngân, ngày 20-1, Đoàn đại biểu cấp cao QH Mông Cổ, do Chủ tịch QH Mi-gôm-bô Ên-khơ-bon-đơ dẫn đầu bắt đầu thăm c
Báo Nhân Dân RSS: Chính trị

Chủ tịch Quốc hội Mông Cổ thăm chính thức Việt Nam

Nhận lời mời của Chủ tịch Quốc hội (QH) Nguyễn Thị Kim Ngân, ngày 20-1, Đoàn đại biểu cấp cao QH Mông Cổ, do Chủ tịch QH Mi-gôm-bô Ên-khơ-bon-đơ dẫn đầu bắt đầu thăm chính thức Việt Nam. Tham gia Đoàn có các nghị sĩ QH, cùng lãnh đạo một số cơ quan thuộc QH Mông Cổ.

Tổng Bí thư, Chủ tịch nước, Chủ tịch QH tiếp các Trưởng đoàn đại biểu dự Hội nghị APPF-26

Ngày 19-1, tại Trụ sở T.Ư Đảng, Tổng Bí thư Nguyễn Phú Trọng tiếp thân mật các Chủ tịch, Phó Chủ tịch và Trưởng đoàn các nghị viện thành viên Di
Báo Nhân Dân RSS: Chính trị

Tổng Bí thư, Chủ tịch nước, Chủ tịch QH tiếp các Trưởng đoàn đại biểu dự Hội nghị APPF-26

Ngày 19-1, tại Trụ sở T.Ư Đảng, Tổng Bí thư Nguyễn Phú Trọng tiếp thân mật các Chủ tịch, Phó Chủ tịch và Trưởng đoàn các nghị viện thành viên Diễn đàn Nghị viện châu Á - Thái Bình Dương (APPF) thăm Việt Nam và dự Hội nghị thường niên lần thứ 26. Tại buổi tiếp, Tổng Bí thư Nguyễn Phú Trọng hoan nghênh các vị lãnh đạo nghị viện các nước đến dự Hội nghị APPF-26; đánh giá cao chủ đề và những nội dung thảo luận tại Hội nghị; cho rằng việc thúc đẩy “quan hệ đối tác nghị viện vì hòa bình, sáng tạo và tăng trưởng bền vững” phản ánh những trọng tâm ưu tiên của khu vực và đáp ứng nguyện vọng, lợi ích của nhân dân các nước.