Albania
MapoList


Qafë Thanë, arrestohen 9 persona për kontrabandë

Plot 9 shtetas kanë përfunduar me pranga në duar, pas një operacioni policor të udhëhequr nga Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat në Ministrinë e Brendshme, 5 prej të cilëve punonjës në pikën e kalimit kufitar të Qafë Thanës, t

Zgjedhjet për Parlamentin e BE në Britaninë e Madhe

Të enjten (23.05) filluan Zgjedhjet për Parlamentin e BE në Britaninë e Madhe. Një partie e re proevropiane, Change UK gjatë fushatës i shpalli luftë partisë së Nigel Farage-t. Zgjedhjet për Parlamentin e BE në Britaninë e Madhe, ato nuk do të z
24 ore lajme

Zgjedhjet për Parlamentin e BE në Britaninë e Madhe

Të enjten (23.05) filluan Zgjedhjet për Parlamentin e BE në Britaninë e Madhe. Një partie e re proevropiane, Change UK gjatë fushatës i shpalli luftë partisë së Nigel Farage-t. Zgjedhjet për Parlamentin e BE në Britaninë e Madhe, ato nuk do të zhvilloheshin, nëse BE dhe Britania e Madhe do të kishin rënë dakord për ...

Greqi: Fundi i “Kaikia-ve” me para nga Brukseli

Që prej krizës edhe „Kaikia“, sikurse quhen peshkarexhat tradicionale në Greqi janë të rrezikuara të zhduken. Madje BE i sponsorizon peshkatarët nëse asgjësojnë barkat e tyre prej druri. Çdo pushues në Greqi i njeh ato Kaikia: Barka druri shum
24 ore lajme

Greqi: Fundi i “Kaikia-ve” me para nga Brukseli

Që prej krizës edhe „Kaikia“, sikurse quhen peshkarexhat tradicionale në Greqi janë të rrezikuara të zhduken. Madje BE i sponsorizon peshkatarët nëse asgjësojnë barkat e tyre prej druri. Çdo pushues në Greqi i njeh ato Kaikia: Barka druri shumëngjyrëshe nëpër porte. Imazhe të tilla janë komponente e pandashme e fotografive turistike dhe kartolinave nga Greqia. ...

Veseli flet për rastin me fajde, paralajmëron dorëheqje nëse verifikohet i përfshirë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka folur në një konferencë të jashtëzakonshme shtypi në lidhje me rastin me fajde i publikuar nje dite me pare në media ku është përmendur emri i tij. Ai ka thënë se do të jape dorëheqjen nëse del
24 ore lajme

Veseli flet për rastin me fajde, paralajmëron dorëheqje nëse verifikohet i përfshirë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka folur në një konferencë të jashtëzakonshme shtypi në lidhje me rastin me fajde i publikuar nje dite me pare në media ku është përmendur emri i tij. Ai ka thënë se do të jape dorëheqjen nëse del diçka e vërtetë nga ky rast. “Dua të deklaroj që ...

Për poetët, librat dhe fashizmin

Si sot, 20-vjet ma përpara, rreth orës 9, forcat serbe kanë rrethuar sh’pinë tonë në Hajvali dhe më kanë marr rob lufte… Halil Matoshi 1. Kur gjatë majit ‘99 u intensifikue fushata ajrore e NATO-s, pas ofensivës së forcave serbe në Gallap,
24 ore lajme

Për poetët, librat dhe fashizmin

Si sot, 20-vjet ma përpara, rreth orës 9, forcat serbe kanë rrethuar sh’pinë tonë në Hajvali dhe më kanë marr rob lufte… Halil Matoshi 1. Kur gjatë majit ‘99 u intensifikue fushata ajrore e NATO-s, pas ofensivës së forcave serbe në Gallap, e dija me saktësi se librat janë anmiqtë ma t’mdhaj të secilit fashist, ...

Seria: Ngjarjet e vërteta, që janë huazuar nga seriali i famshëm “Games of the Thrones”

Stinët e gjata në serial, reflektojnë modelet e çuditshme të motit gjatë Periudhës së Ngrohtë Mesjetare, dhe Epokës së Vogël Akullnajore, që ndikuan shumë botën e njohur gjatë Mesjetës. Edhe pse gjeografikisht pasqyrojnë botën ton
24 ore lajme

Seria: Ngjarjet e vërteta, që janë huazuar nga seriali i famshëm “Games of the Thrones”

Stinët e gjata në serial, reflektojnë modelet e çuditshme të motit gjatë Periudhës së Ngrohtë Mesjetare, dhe Epokës së Vogël Akullnajore, që ndikuan shumë botën e njohur gjatë Mesjetës. Edhe pse gjeografikisht pasqyrojnë botën tonë, me Uesterosin që ngjan dukshëm me Ishullin Britanik, moti në “Game of Thrones” duket të jetë në pamje të parë thjesht fantastike. Në vend tëviteve tona, të përbëra nga 4 stinë të barabarta, bota e Martinit gëzon një cikël të dukshëm të ndryshëm sezonal. ...

Rama: A e pengon mungesa e Kushtetueses Presidentin të mbrojë datën e zgjedhjeve?

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sot pas deklaratave të presidentit të Republikës, Ilir Meta se vendi është pa Gjykatë Kushtetuese prej reformës në drejtësi. Kryeministri pyet nëse e pengon Presidentin mungesa e Gjykatës Kushtetuese të mbrojë dat
24 ore lajme

Rama: A e pengon mungesa e Kushtetueses Presidentin të mbrojë datën e zgjedhjeve?

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sot pas deklaratave të presidentit të Republikës, Ilir Meta se vendi është pa Gjykatë Kushtetuese prej reformës në drejtësi. Kryeministri pyet nëse e pengon Presidentin mungesa e Gjykatës Kushtetuese të mbrojë datën e zgjedhjeve që sipas Kushtetutës ai e ka dekretuar? Kryeministri shton se, falë Vetingut Gjykata Kushtetuese është sot ...

Komedia qesharake dhe e neveritshme e Ermal Mamaqit dhe Elvana Gjatës, në Kanë!

Ermal Mamaqi dhe Elvana Gjata po luajnë një tjetër komedi me komedinë e tyre “Dy gisht mjaltë”. Prej dy ditësh publiku shqiptar është bombarduar me titujt e mediave për pjesmarrjen e tyre ne Kanë, në festivalin e njohur të filmit që po zhvill
24 ore lajme

Komedia qesharake dhe e neveritshme e Ermal Mamaqit dhe Elvana Gjatës, në Kanë!

Ermal Mamaqi dhe Elvana Gjata po luajnë një tjetër komedi me komedinë e tyre “Dy gisht mjaltë”. Prej dy ditësh publiku shqiptar është bombarduar me titujt e mediave për pjesmarrjen e tyre ne Kanë, në festivalin e njohur të filmit që po zhvillohet këto ditë. Madje për tu bërë e gjitha më spektakolare ata kanë ...

Me çdo kusht, dialog pa kushte!

Sa më shumë ndryshon, aq më shumë është e njëjta gjë: Shqipëria e sotme dhe ajo e fiks dy vjetëve më parë, është i njëjti film, i luajtur, me të njëjtët aktorë, të njëjtët figurantë dhe të njëjtin skenar. Në mëngjezin e datës 17 ma
24 ore lajme

Me çdo kusht, dialog pa kushte!

Sa më shumë ndryshon, aq më shumë është e njëjta gjë: Shqipëria e sotme dhe ajo e fiks dy vjetëve më parë, është i njëjti film, i luajtur, me të njëjtët aktorë, të njëjtët figurantë dhe të njëjtin skenar. Në mëngjezin e datës 17 maj 2017 opozita e Lulzim Bashës ishte në rrugë, kërcënonte me ...

Zgjedhjet bëhen për ata që zgjedhin, pas 30 qershorit fazë e re e trajtimit të ankesave

“Në 30 qershor ne, ndër të tjera do të krijojmë  mundësinë për të hyrë në një fazë të re të trajtimit të ankesave për bashkitë, qoftë në aspektin sasior, qoftë në aspektin cilësor”, deklaroi sot kryeministri Edi Rama. Gjatë takimi
24 ore lajme

Zgjedhjet bëhen për ata që zgjedhin, pas 30 qershorit fazë e re e trajtimit të ankesave

“Në 30 qershor ne, ndër të tjera do të krijojmë  mundësinë për të hyrë në një fazë të re të trajtimit të ankesave për bashkitë, qoftë në aspektin sasior, qoftë në aspektin cilësor”, deklaroi sot kryeministri Edi Rama. Gjatë takimit me koordinatorët e platformës së bashkëqeverisjes, ku u prezantuan rastet e zgjidhura, Kryeministri Rama u ...

Projekti me BB për mirëmbajtjen e rrugëve, deri tani janë dhënë 20 milionë USD

Banka Botërore bëri me dije se fundmi se nga projekti për mirëmbatjen e rrugëve në bazë performance janë dhënë deri tani mbi 20 milionë dollarë, ndërkohë që projekti në total mbështetet nga ky institucion me 80 milionë dollarë. Në rishikim
24 ore lajme

Projekti me BB për mirëmbajtjen e rrugëve, deri tani janë dhënë 20 milionë USD

Banka Botërore bëri me dije se fundmi se nga projekti për mirëmbatjen e rrugëve në bazë performance janë dhënë deri tani mbi 20 milionë dollarë, ndërkohë që projekti në total mbështetet nga ky institucion me 80 milionë dollarë. Në rishikimin e fundit të projektit Banka nuk ka dhënë shumë detaje por paralajmëroi se një rishikim ...

SHBA: Sa i fuqishëm është vërtet John Bolton?

Gjendja e tensionuar mes SHBA dhe Iranit po shkallëzohet në mënyrë dramatike. Për shumë vetë John Bolton është njeriu në prapaskenë që lëviz fijet. Por sa e madhe është influenca e tij tek presidenti Trump? „A është John Bolton njeriu më
24 ore lajme

SHBA: Sa i fuqishëm është vërtet John Bolton?

Gjendja e tensionuar mes SHBA dhe Iranit po shkallëzohet në mënyrë dramatike. Për shumë vetë John Bolton është njeriu në prapaskenë që lëviz fijet. Por sa e madhe është influenca e tij tek presidenti Trump? „A është John Bolton njeriu më i rrezikshëm i botës?” Ky është titulli i një komenti të gazetës britanike, „The ...

Rama: Kush prek zgjedhjet, në listën e zezë të BE dhe SHBA

Kryeministri Rama duke paralajmëruar prerë se ligji do të veprojë ashpër kundër kujtdo që do të cenojë procesin zgjedhor, vuri në dukje se dzhet të marrin edhe parasysh sfaktin se mund t’u hiqet e drejta për të hyrë në SHBA dhe BE. “Kush i
24 ore lajme

Rama: Kush prek zgjedhjet, në listën e zezë të BE dhe SHBA

Kryeministri Rama duke paralajmëruar prerë se ligji do të veprojë ashpër kundër kujtdo që do të cenojë procesin zgjedhor, vuri në dukje se dzhet të marrin edhe parasysh sfaktin se mund t’u hiqet e drejta për të hyrë në SHBA dhe BE. “Kush i afrohet një qendre votimi me mendje të keqe djeg veten, jo ...

Vangjush Dako thirret te Krimet e Rënda për “dosjen 339”

Kryetari i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako është thirrur në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, ku është pyetur në lidhje me atë që quhet “Dosja 339”, me përgjimet për dyshime për shitblerjen e votës në zgjedhjet e qershorit të vitit 2
24 ore lajme

Vangjush Dako thirret te Krimet e Rënda për “dosjen 339”

Kryetari i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako është thirrur në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, ku është pyetur në lidhje me atë që quhet “Dosja 339”, me përgjimet për dyshime për shitblerjen e votës në zgjedhjet e qershorit të vitit 2017. Por, kur është pyetur Dako nga prokurorët dhe çfarë ka thënë ai? Për këtë, ...

BSH në programin e Bundesbank-Përfiton asistencë teknike për të forcuar kapacitetet

Për dy vitet e ardhshme, Banka e Shqipërisë do të jetë pjesë e programit të asistencës teknike të përgatitur nga Banka Qendrore e Gjermanisë, së bashku me 17 banka qendrore kombëtare dhe Bankën Qendrore Evropiane. Ky program do të zbatohet me f
24 ore lajme

BSH në programin e Bundesbank-Përfiton asistencë teknike për të forcuar kapacitetet

Për dy vitet e ardhshme, Banka e Shqipërisë do të jetë pjesë e programit të asistencës teknike të përgatitur nga Banka Qendrore e Gjermanisë, së bashku me 17 banka qendrore kombëtare dhe Bankën Qendrore Evropiane. Ky program do të zbatohet me fondet e akorduara dhe monitoruara nga Bashkimi Evropian në kuadër të Instrumentit të Asistencës ...

Ambasada amerikane: Do iu mbështesim në parandalimin e ekstremizmit

E ngarkuara me punë e Ambasadës së SHBA në Tiranë Leyla Moses-Ones u shpreh se ambasada ka punuar me shkollat në projektin për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm. Ajo tha se ambasada ka gjetur mbështetjen e qeverisë shqiptare, organizatave fet
24 ore lajme

Ambasada amerikane: Do iu mbështesim në parandalimin e ekstremizmit

E ngarkuara me punë e Ambasadës së SHBA në Tiranë Leyla Moses-Ones u shpreh se ambasada ka punuar me shkollat në projektin për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm. Ajo tha se ambasada ka gjetur mbështetjen e qeverisë shqiptare, organizatave fetare dhe civile në drejtim të parandalimit të dhunës  dhe terrorizmit. “Gjatë programit pilot në shkolla, ...

Homazhe për “Dëshmorin e Atdheut”, Rama: Klodian Tanushi u kthye si hero

Për nder të major Klodian Tanushit, i cili ra në krye të detyrës gjatë misionit të Forcave të Armatosura në Letoni, u zhvilluan sot homazhe në Pallatin e Kongreseve. Në një ceremoni të veçantë, familjarë, të afërm, miq, kolegë dhe krerët m
24 ore lajme

Homazhe për “Dëshmorin e Atdheut”, Rama: Klodian Tanushi u kthye si hero

Për nder të major Klodian Tanushit, i cili ra në krye të detyrës gjatë misionit të Forcave të Armatosura në Letoni, u zhvilluan sot homazhe në Pallatin e Kongreseve. Në një ceremoni të veçantë, familjarë, të afërm, miq, kolegë dhe krerët më të lartë të shtetit nderuan kujtimin e tij duke shprehur edhe mbështetje ndaj ...

Lleshaj: Rrëzoni dekretin e Metës, nëse doni vetting në polici

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, u shpreh sot nga foltorja e kuvendit se për ligjin e vettingut në polici, kthyer sërish në Kuvend me dekret të Presidentit Ilir Meta, është harxhuar kohë e tepërt për një temë që nuk ekziston. Lleshaj apelo
24 ore lajme

Lleshaj: Rrëzoni dekretin e Metës, nëse doni vetting në polici

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, u shpreh sot nga foltorja e kuvendit se për ligjin e vettingut në polici, kthyer sërish në Kuvend me dekret të Presidentit Ilir Meta, është harxhuar kohë e tepërt për një temë që nuk ekziston. Lleshaj apeloi deputetët të rrëzojnë dekretin e kreut të shtetit, nëse duan vërtet vetting në ...

Kapen 26 kg në kufirin greko-shqiptar, pranga shoferit

Policia greke ka sekuestruar mbi 26 kg marijuane në kufirin greko-shqiptar.  Ky operacion është zhvilluar në Kallpaq, në aksin Kakavijë-Janinë. Policia greke ka ndaluar mjetin që drejtohej nga një grek 56-vjec dhe ka sekuestruar brenda tij 3 pako m
24 ore lajme

Kapen 26 kg në kufirin greko-shqiptar, pranga shoferit

Policia greke ka sekuestruar mbi 26 kg marijuane në kufirin greko-shqiptar.  Ky operacion është zhvilluar në Kallpaq, në aksin Kakavijë-Janinë. Policia greke ka ndaluar mjetin që drejtohej nga një grek 56-vjec dhe ka sekuestruar brenda tij 3 pako me 26 kg 600 gram marijuanë, të cilat ishin ngarkuar ne kufirin e gjelbër. Në pranga ra ...

Tiranë-Durrës me pagesë?Balluku: Jo në shtator, kusht zgjerimi

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku, ka reaguar pas lajmit se autostrada Tiranë-Durrës do të bëhet me pagesë. Ministrja ka sqaruar sot procedurat që duhen ndjekur për dhënien me koncesion të autostradës, duke theksuar se Tir
24 ore lajme

Tiranë-Durrës me pagesë?Balluku: Jo në shtator, kusht zgjerimi

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku, ka reaguar pas lajmit se autostrada Tiranë-Durrës do të bëhet me pagesë. Ministrja ka sqaruar sot procedurat që duhen ndjekur për dhënien me koncesion të autostradës, duke theksuar se Tiranë-Durrës nuk do të bëhet me pagesë as tani dhe as në shtator. Sipas saj, në vjeshtë do të ...

Kosovë, komisioni hetimor për dëbimin e shtetasve turq përfundoi raportin

Komisioni parlamentar që po heton operacionin e dëbimit të gjashtë shtetasve turq, një vit më parë, miratoi të mërkurën projekt raportin mbi operacionin dhe bëri thirrje që çështja të trajtohet nga prokuroria e posaçme e Kosovës. Kryesuesi i
24 ore lajme

Kosovë, komisioni hetimor për dëbimin e shtetasve turq përfundoi raportin

Komisioni parlamentar që po heton operacionin e dëbimit të gjashtë shtetasve turq, një vit më parë, miratoi të mërkurën projekt raportin mbi operacionin dhe bëri thirrje që çështja të trajtohet nga prokuroria e posaçme e Kosovës. Kryesuesi i këtij komisioni, Xhelal Sveçla, tha se komisioni ka konstatuar dhjetëra shkelje nga institucionet e vendit ndërsa, sipas ...

Mbërriti nga Riga në atdhe trupi i pajetë i major Klodian Tanushi

Trupi i pajetë i komandantit të kontingjentit shqiptar në Letoni, major Klodian Tanushi, i cili ra në krye të detyrës gjatë misionit të NATO mbërriti në atdhe, ditën e mërkurë më 15 maj 2019. Arkivoli me trupin e major Tanushit, i mbuluar me Fla
24 ore lajme

Mbërriti nga Riga në atdhe trupi i pajetë i major Klodian Tanushi

Trupi i pajetë i komandantit të kontingjentit shqiptar në Letoni, major Klodian Tanushi, i cili ra në krye të detyrës gjatë misionit të NATO mbërriti në atdhe, ditën e mërkurë më 15 maj 2019. Arkivoli me trupin e major Tanushit, i mbuluar me Flamurin Kombëtar, u transportua me avion ushtarak nga Letonia dhe shoqërohej nga ...

Shkrimi në ‘Bild’, Gjylameti: Shpifje e opozitës në mediat e huaja

Deputetja e PS Blerina Gjylameti në një deklaratë për mediat u shpreh se shkrimi i gazetës më të madhe gjermane “Bild” me titullin “Shqipëria udhëhiqet nga kriminelë dhe gangsterë” është i sponsorizuar nga  opozita e bashkuar. Gjylameti
24 ore lajme

Shkrimi në ‘Bild’, Gjylameti: Shpifje e opozitës në mediat e huaja

Deputetja e PS Blerina Gjylameti në një deklaratë për mediat u shpreh se shkrimi i gazetës më të madhe gjermane “Bild” me titullin “Shqipëria udhëhiqet nga kriminelë dhe gangsterë” është i sponsorizuar nga  opozita e bashkuar. Gjylameti tha se sulmet e PD dhe LSI edhe në gjuhë të huaj, vijnë për shkak se kjo opozitë ...

Milan, Igli Tare i rrezikon postin Leonardos

Jo vetëm Gattuso por dhe Leonardo rrezikon postin te Milan. Disa afrime si Higuain apo Laxalt, nuk janë pritur mirë nga fondi Elliott, fundja kur bëhet fjalë për llogari dhe shpenzime, fondi anglo-amerikan nuk fal. I gjithë diskutimi do të bëhet në
24 ore lajme

Milan, Igli Tare i rrezikon postin Leonardos

Jo vetëm Gattuso por dhe Leonardo rrezikon postin te Milan. Disa afrime si Higuain apo Laxalt, nuk janë pritur mirë nga fondi Elliott, fundja kur bëhet fjalë për llogari dhe shpenzime, fondi anglo-amerikan nuk fal. I gjithë diskutimi do të bëhet në fund të sezonit, akoma në valle është pjesëmarrja në Champions League, çdo diskutim ...

Hahn për Radio Evropa e Lirë: Rekomandim pozitiv për Shqipërinë para verës

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn është shprehur pro një rekomandimi pozitiv për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe madje në afatin e paracaktuar, pra në muajin qershor. Në një intervistë për Radio Evropa e Lirë
24 ore lajme

Hahn për Radio Evropa e Lirë: Rekomandim pozitiv për Shqipërinë para verës

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn është shprehur pro një rekomandimi pozitiv për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe madje në afatin e paracaktuar, pra në muajin qershor. Në një intervistë për Radio Evropa e Lirë, Hahn deklaroi se reforma në dejtësi e Shqipëri duhet të shpërblehet dhe se po punohet fort për ...

Ta vendosim anëtarësimin e Turqisë në BE sërish në rrugën e duhur

Nga Mevlüt Çavuşoğlu Rreth 30 vjet më parë, me rastin e aplikimit formal për anëtarësimin e Turqisë në BE, kryeministri Turgut Özal e krahasoi procesin e bashkimit me bllokun me “një rrugë të gjatë dhe të ngushtë”, duke iu referuar një
24 ore lajme

Ta vendosim anëtarësimin e Turqisë në BE sërish në rrugën e duhur

Nga Mevlüt Çavuşoğlu Rreth 30 vjet më parë, me rastin e aplikimit formal për anëtarësimin e Turqisë në BE, kryeministri Turgut Özal e krahasoi procesin e bashkimit me bllokun me “një rrugë të gjatë dhe të ngushtë”, duke iu referuar një vargu të famshëm të poetit popullor Aşık Veysel. Koha ka treguar se rruga, në ...

Anarkistët sulmojnë rezidencën e ambasadorit të SHBA në Athinë

Anarkistët e grupit “Ruvikona” sulmuan me bojëra dhe tymuese rezidencën e ambasadorit amerikan në Athinë, sot rreth orës 04:00. Sulmi përfshihet në një sërë protestash të anarkistëve për të lejuar terroristin e “17 Nëntorit” Dhimitris
24 ore lajme

Anarkistët sulmojnë rezidencën e ambasadorit të SHBA në Athinë

Anarkistët e grupit “Ruvikona” sulmuan me bojëra dhe tymuese rezidencën e ambasadorit amerikan në Athinë, sot rreth orës 04:00. Sulmi përfshihet në një sërë protestash të anarkistëve për të lejuar terroristin e “17 Nëntorit” Dhimitris Kufondindas të dalë me leje nga burgu ku kryen dënimin për një sërë aktesh terroriste, mes tyre dhe atentate e ...

Sejko: Sistemi bankar është përballur me sfida të ndryshme

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, ishte sot i pranishëm në konferencën e tretë të Shoqatës Shqiptare të Bankave me temë: “Bankat për zhvillim të qëndrueshëm”, të organizuar me rastin e 20-vjetorit të krijimit të ShShB-së
24 ore lajme

Sejko: Sistemi bankar është përballur me sfida të ndryshme

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, ishte sot i pranishëm në konferencën e tretë të Shoqatës Shqiptare të Bankave me temë: “Bankat për zhvillim të qëndrueshëm”, të organizuar me rastin e 20-vjetorit të krijimit të ShShB-së në Shqipëri. Në kuadër të ndërgjegjësimit të shoqërisë dhe industrisë bankare për një zhvillim të qëndrueshëm, në këtë ...

I dënuar 13 vite për mashtrim, ekstradohet nga Kosova 40-vjeçari

Burim Haxhiolli, 40 vjeç, banues në Suharekë është ekstraduar sot nga Kosova për veprat  penale “Mashtrimi” dhe “Pastrim i produkteve të veprës penale. 40 vjeçari,  Burim Haxhiolli ishte  shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Z.Q.K Interpo
24 ore lajme

I dënuar 13 vite për mashtrim, ekstradohet nga Kosova 40-vjeçari

Burim Haxhiolli, 40 vjeç, banues në Suharekë është ekstraduar sot nga Kosova për veprat  penale “Mashtrimi” dhe “Pastrim i produkteve të veprës penale. 40 vjeçari,  Burim Haxhiolli ishte  shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Z.Q.K Interpol Tirana, pasi Gjykata e Tiranës e dënoi me 13 vjet burg për veprat penale të “Mashtrimit” dhe “Pastrim i produkteve ...

Rama: Gati për dialog, por jo të negociohet Kushtetuta! Zgjedhjet nuk shtyhen!

Edhe më tej protestat e dhunshme të kundërshtarëve, por dhe e ardhmja e marrëdhënieve shumë të tensionuara mes maxhorancës dhe opozitës ishin në vemendje të kryeministrit shqiptar Edi Rama gjatë një komunikimi me median të martën. “Nuk më i
24 ore lajme

Rama: Gati për dialog, por jo të negociohet Kushtetuta! Zgjedhjet nuk shtyhen!

Edhe më tej protestat e dhunshme të kundërshtarëve, por dhe e ardhmja e marrëdhënieve shumë të tensionuara mes maxhorancës dhe opozitës ishin në vemendje të kryeministrit shqiptar Edi Rama gjatë një komunikimi me median të martën. “Nuk më impresionon fakti, që të hënën ra numri i bombave molotov, pasi sërish rrezikuan jetën e punonjësve të ...

SHBA, Itali, Britani, Gjermani, nën një zë: Dhuna në protestë e papranueshme

Katër ambasadat kryesore në vend, ajo e SHBA, Italisë, Gjermanisë dhe Britanisë kanë reaguar në lidhje me protestën e opozites. Edhe pse përmes 4 deklaratave të ndryshme, mesazhi i 4 ambasadave është i njëjtë, në të theksohet se e drejta për
24 ore lajme

SHBA, Itali, Britani, Gjermani, nën një zë: Dhuna në protestë e papranueshme

Katër ambasadat kryesore në vend, ajo e SHBA, Italisë, Gjermanisë dhe Britanisë kanë reaguar në lidhje me protestën e opozites. Edhe pse përmes 4 deklaratave të ndryshme, mesazhi i 4 ambasadave është i njëjtë, në të theksohet se e drejta për të protestuar është një përbërës thelbësor i një demokracie të shëndetshme, por protestat duhet ...

Protesta e opozitës, reagon OSBE: Jemi të shqetësuar për dhunën!

Kryetari i OSBE-së në detyrë dhe Ministri i Punëve të Jashtme dhe Evropiane i Sllovakisë Miroslav Lajçák, Sekretari i Përgjithshëm i OSBE-së Tomas Greminger, Kryetari i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së (OSBE PA) George Tsereteli dhe Sekretari
24 ore lajme

Protesta e opozitës, reagon OSBE: Jemi të shqetësuar për dhunën!

Kryetari i OSBE-së në detyrë dhe Ministri i Punëve të Jashtme dhe Evropiane i Sllovakisë Miroslav Lajçák, Sekretari i Përgjithshëm i OSBE-së Tomas Greminger, Kryetari i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së (OSBE PA) George Tsereteli dhe Sekretari i Përgjithshëm i Asamblesë parlamentare te OSBE-së, Roberto Montella dënuan ashpër përdorimin e dhunës nga protestuesit gjatë fundjavës në ...

Prishtinë, lirohet nga arresti Molliqaj, burri i Ministres se Arsimit, Besa Shahini

Dardan Molliqaj, deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PSD-së, u lirua të hënën pas një arrestimi disa orësh nga policia. Lajmi u bë i ditur për mediat nga kryeprokurori në Prokurorinë Themelore të Prishtinës, Imer Beka. Zoti Molliqaj u v
24 ore lajme

Prishtinë, lirohet nga arresti Molliqaj, burri i Ministres se Arsimit, Besa Shahini

Dardan Molliqaj, deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PSD-së, u lirua të hënën pas një arrestimi disa orësh nga policia. Lajmi u bë i ditur për mediat nga kryeprokurori në Prokurorinë Themelore të Prishtinës, Imer Beka. Zoti Molliqaj u vu nën pranga pasi ai kishte refuzuar ftesat për t’u paraqitur për intervistim në ...

Që hartografët të mos bëjnë historinë!

Serbia dhe Kosova nuk kanë të njëjtën peshë për sa i përket subjektivitetit juridiko-ndërkombëtar. Çdo proces, që mund të jetë i natyrshëm për sa i përket demarkimit të kufijve (siç ishte rasti me Malin e Zi), mund të bëhet vetëm pasi dy
24 ore lajme

Që hartografët të mos bëjnë historinë!

Serbia dhe Kosova nuk kanë të njëjtën peshë për sa i përket subjektivitetit juridiko-ndërkombëtar. Çdo proces, që mund të jetë i natyrshëm për sa i përket demarkimit të kufijve (siç ishte rasti me Malin e Zi), mund të bëhet vetëm pasi dy shtetet të njohin njëra-tjetrën dhe të pranojnë që të zbatojnë disa rregulla detyruese ...

Rama për televizionin serb: Shqiptarët dhe serbët mund të bëjnë për Ballkanin çfarë bëri Franca dhe Gjermania për Evropën

Kryeministri shqiptar Edi Rama vuri në dukje në një intervistë ekskluzivive për TV Pink, se ai fuqishëm mbron një epokë të re në marrëdhëniet shqiptaro-serbe dhe beson se serbët dhe shqiptarët mund të bëjnë për Ballkanin çfarë bëri Franc
24 ore lajme

Rama për televizionin serb: Shqiptarët dhe serbët mund të bëjnë për Ballkanin çfarë bëri Franca dhe Gjermania për Evropën

Kryeministri shqiptar Edi Rama vuri në dukje në një intervistë ekskluzivive për TV Pink, se ai fuqishëm mbron një epokë të re në marrëdhëniet shqiptaro-serbe dhe beson se serbët dhe shqiptarët mund të bëjnë për Ballkanin çfarë bëri Franca dhe Gjermania për Evropën. “Unë kam menduar gjithmonë dhe unë ende besoj se serbët dhe shqiptarët mund ...

Çfarë do të ndodhë pasdite në protestën para Kryeministrisë? Opozita: Policia të mos provokojë

Zbulohen detaje nga organizimi per protesten e pasdites se sotme para Kryeministrise. Partia Demokratike dhe aleatët e saj opozitarë i kanë ftuar qytetarët sot në një tjetër protestë kombëtare “për Shqipërinë si Europa”, por ndryshe nga manife
24 ore lajme

Çfarë do të ndodhë pasdite në protestën para Kryeministrisë? Opozita: Policia të mos provokojë

Zbulohen detaje nga organizimi per protesten e pasdites se sotme para Kryeministrise. Partia Demokratike dhe aleatët e saj opozitarë i kanë ftuar qytetarët sot në një tjetër protestë kombëtare “për Shqipërinë si Europa”, por ndryshe nga manifestinet e tjera antiqeveritare, ky i sotmi do të jetë një marshim proteste. Qytetarët janë ftuar në këtë marshim ...

Get more results via ClueGoal