AlbaniaAbazoviq: Nuk kemi pasur kurrë një stabilitet më të madh politik

Mali i Zi reflekton fuqinë e negociatave dhe krijimit të urave, të cilat në periudhën paraprake u shkatërruan mjaft, tha kryeministri Dritan Abazoviq, duke thënë se marrëdhëniet e ardhshme politike varen nga shumë faktorë. Në një intervistë me
24 ore lajme

Abazoviq: Nuk kemi pasur kurrë një stabilitet më të madh politik

Mali i Zi reflekton fuqinë e negociatave dhe krijimit të urave, të cilat në periudhën paraprake u shkatërruan mjaft, tha kryeministri Dritan Abazoviq, duke thënë se marrëdhëniet e ardhshme politike varen nga shumë faktorë. Në një intervistë me Euronews Serbia përpara një vizite në Beograd javën e ardhshme, ai tha se mendon se nuk kemi ...

Kompania që do të faturojë energjinë në veri të Kosovës merr licencën

Elektrosever që u licencua nga ZRRE, është në pronësi të kompanisë energjetike të Serbisë, por në Kosovë është themeluar sipas ligjeve të Kosovës. Kompania do të bëjë furnizimin e faturimin e rrymës së shpenzuar në veri. Qytetarët serb
24 ore lajme

Kompania që do të faturojë energjinë në veri të Kosovës merr licencën

Elektrosever që u licencua nga ZRRE, është në pronësi të kompanisë energjetike të Serbisë, por në Kosovë është themeluar sipas ligjeve të Kosovës. Kompania do të bëjë furnizimin e faturimin e rrymës së shpenzuar në veri. Qytetarët serbë të katër komunave veriore, Zveҫan, Leposaviq, Zubin Potok dhe Mitrovicë e Veriut do të paguajnë tani rrymën ...

Investigimi/ Fluturojnë kostos e rrugës Kardhiq-Delvinë. Si u fry fatura nga 50 milionë në 108 milionë euro për 33 km. Skema e dyshimtë me 9 tendera

Kostot e rrugës Kardhiq-Delvinë kanë kapur shifra te frikshme. 33 kilometrat e këtij aksi interurban të kategorisë C2, kanë kushtuar gati 13 miliardë lekë afro 108 milion euro, ndërkohë që në fillim i gjithë projekti ishte parashikuar me një ko
24 ore lajme

Investigimi/ Fluturojnë kostos e rrugës Kardhiq-Delvinë. Si u fry fatura nga 50 milionë në 108 milionë euro për 33 km. Skema e dyshimtë me 9 tendera

Kostot e rrugës Kardhiq-Delvinë kanë kapur shifra te frikshme. 33 kilometrat e këtij aksi interurban të kategorisë C2, kanë kushtuar gati 13 miliardë lekë afro 108 milion euro, ndërkohë që në fillim i gjithë projekti ishte parashikuar me një kosto totale mes 50-60 milionë euro. Ndërtimi ka filluar që në vitin 2008 nga qeveria Berisha ...

Mohammed Hasan Jalood Alshammari zgjidhet president i Federatës Botërore të Peshëngritjes, Pirro Dhima zv. president

Mohammed Hasan Jalood Alshammari është zgjedhur president i Federatës Botërore të Peshëngritjes, ndërsa Pirro Dhima zv. president. Federata Botërore e Peshngritjes çeli dje punimet e Kongresit Special Zgjedhor për zgjedhjen e Presidentit dhe komitet
24 ore lajme

Mohammed Hasan Jalood Alshammari zgjidhet president i Federatës Botërore të Peshëngritjes, Pirro Dhima zv. president

Mohammed Hasan Jalood Alshammari është zgjedhur president i Federatës Botërore të Peshëngritjes, ndërsa Pirro Dhima zv. president. Federata Botërore e Peshngritjes çeli dje punimet e Kongresit Special Zgjedhor për zgjedhjen e Presidentit dhe komitetit të saj ekzekutiv. Dje në Pallatin e Kongreseve u zhvillua një ceremoni e zgjeruar artistike për nder të mbi 250 delegatëve ...

Japonia grant 1 milion euro për Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë

Qeveria e Japonisë i akordoi Qeverisë së Shqipërisë një grant prej 1 milion eurosh për përmirësimin e ambienteve dhe pajisjeve të Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë, me synimin për të kontribuar në zhvillimin ekonomik dhe social të Shqipëris
24 ore lajme

Japonia grant 1 milion euro për Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë

Qeveria e Japonisë i akordoi Qeverisë së Shqipërisë një grant prej 1 milion eurosh për përmirësimin e ambienteve dhe pajisjeve të Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë, me synimin për të kontribuar në zhvillimin ekonomik dhe social të Shqipërisë nëpërmjet promovimit kulturor. Marrëveshja ndërmjet dy qeverive u nënshkrua sot në Tiranë, nga Elva Margariti, Ministre e ...

Air France pas 32 vitesh rifillon fluturimet drejt Tiranës

Air France pas 32 vitesh rifillon fluturimet drejt Tiranës më 9 korrik. Lajmin e ka bërë të  ditur kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetet sociale ku ka publikuar dhe pamje nga avioni i kompanisë franceze në pistë. “Fiks 32 vjet pas
24 ore lajme

Air France pas 32 vitesh rifillon fluturimet drejt Tiranës

Air France pas 32 vitesh rifillon fluturimet drejt Tiranës më 9 korrik. Lajmin e ka bërë të  ditur kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetet sociale ku ka publikuar dhe pamje nga avioni i kompanisë franceze në pistë. “Fiks 32 vjet pas fluturimit të fundit nga Tirana, kompania franceze e flamurit rifillon fluturimet drejt ...

Meta shkel në tokë amerikane/ Ambasadorja Yuri Kim e fton për darkë si ish ministër i jashtëm

14 muaj pas përplasjeve me Yuri Kim para zgjedhjeve, Presidenti në ikje Ilir Meta  ftohet në rezidencën amerikane, por në cilësinë e ish-ministrit të Jashtëm. Gjithsesi është një ndryshim cilësor në raportet e tij me ambasadën. Zyrtare amerika
24 ore lajme

Meta shkel në tokë amerikane/ Ambasadorja Yuri Kim e fton për darkë si ish ministër i jashtëm

14 muaj pas përplasjeve me Yuri Kim para zgjedhjeve, Presidenti në ikje Ilir Meta  ftohet në rezidencën amerikane, por në cilësinë e ish-ministrit të Jashtëm. Gjithsesi është një ndryshim cilësor në raportet e tij me ambasadën. Zyrtare amerikane e shmangën për një vit, përfshirë dhe Escobar në Janar, por me afrimin e fundit të mandatit ...

Berisha sulmon Bashën nga Këshilli Kombëtar: Në 8 vite udhëheqje dështake dhe me pazare

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka sulmuar nga Këshilli Kombëtar paraardhësin e tij në krye të kësaj partie, Lulzim Basha për drejtimin e dështuar në 8 vite të PD-së. Sipas Berishës, atëherë kur partia e kërkoi, anëtarët e saj,
24 ore lajme

Berisha sulmon Bashën nga Këshilli Kombëtar: Në 8 vite udhëheqje dështake dhe me pazare

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka sulmuar nga Këshilli Kombëtar paraardhësin e tij në krye të kësaj partie, Lulzim Basha për drejtimin e dështuar në 8 vite të PD-së. Sipas Berishës, atëherë kur partia e kërkoi, anëtarët e saj, u ngritën dhe dëshmuan se kjo forcë politike është më e madhja në Europën postkomuniste ...

Respektimi i të drejtave të bullgarëve maqedonas është një parakusht kyç për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria pret që bullgarët në Maqedoninë e Veriut të regjistrohen në kushte të barabarta me kombësitë e tjera në Kushtetutën e vendit. Këtë e tha kreu i shtetit Rumen Radev në një bisedë telefonike me të dërguarin special të Mbretërisë s
24 ore lajme

Respektimi i të drejtave të bullgarëve maqedonas është një parakusht kyç për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria pret që bullgarët në Maqedoninë e Veriut të regjistrohen në kushte të barabarta me kombësitë e tjera në Kushtetutën e vendit. Këtë e tha kreu i shtetit Rumen Radev në një bisedë telefonike me të dërguarin special të Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Sir Stuart Peach. Kreu i shtetit bullgar tha se respektimi ...

Abazoviq: Jemi afër arritjes së kritereve përfundimtare

Mali i Zi është afër marrjes së kritereve përfundimtare në fushën e sundimit të ligjit dhe fillimit të mbylljes së kapitujve të negociatave, tha kryeministri Dritan Abazovicq duke shtuar se anëtarësimi në Bashkimin Evropian (BE) është priorite
24 ore lajme

Abazoviq: Jemi afër arritjes së kritereve përfundimtare

Mali i Zi është afër marrjes së kritereve përfundimtare në fushën e sundimit të ligjit dhe fillimit të mbylljes së kapitujve të negociatave, tha kryeministri Dritan Abazovicq duke shtuar se anëtarësimi në Bashkimin Evropian (BE) është prioritet i të gjitha prioriteteve. Ai këtë e tha  në Kuvend, duke iu përgjigjur pyetjes së deputetit të Partisë ...

Nga Nuredin Dumani te Leonard Palushi e Erion Alibej, kush janë 18 të arresuarit e operacionit “Golden bullet”

Kreu i SPAK Arben Kraja dhe drejtori i Përgjithshëm i Pergjithshem Policisë së Shtetit, Gledis Nano dhanë sot detaje mbi operacionin “Golden bullet”, në kuadër të të cilit janë lëshuar 32 urdhër arreste. Në konferencën për mediat,  Drejtor
24 ore lajme

Nga Nuredin Dumani te Leonard Palushi e Erion Alibej, kush janë 18 të arresuarit e operacionit “Golden bullet”

Kreu i SPAK Arben Kraja dhe drejtori i Përgjithshëm i Pergjithshem Policisë së Shtetit, Gledis Nano dhanë sot detaje mbi operacionin “Golden bullet”, në kuadër të të cilit janë lëshuar 32 urdhër arreste. Në konferencën për mediat,  Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano njoftoi emrat e personave ndaj të cilët është ekzekutuar ...

Integrimi në BE/ PE voton me 519 vota pro rezolutën e Shqipërisë

Në total morën pjesë 599 anëtarë, ku 52 votuan kundër dhe 28 abstenuan. Eurodeputetët kërkojnë që BE të nisë bisedimet e anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Parlamenti i kërkon Këshillit të hapë negociatat për anëtar
24 ore lajme

Integrimi në BE/ PE voton me 519 vota pro rezolutën e Shqipërisë

Në total morën pjesë 599 anëtarë, ku 52 votuan kundër dhe 28 abstenuan. Eurodeputetët kërkojnë që BE të nisë bisedimet e anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Parlamenti i kërkon Këshillit të hapë negociatat për anëtarësimin në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, veçanërisht në kontekstin gjeostrategjik të luftës në Ukrainë. “Dështimi për të ...

Rama në Berlin, takim me kryetarin e grupit parlamentar të SPD, Mützenich

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot në Berlin, Gjermani një takim me kryetarin e grupit parlamentar të SPD, Rolf Mützenich. “Me Rolf Mützenich, kryetar i grupit parlamentar dhe drejtues të tjerë të SPD”, u shpreh Rama, ndërsa ndau edhe momente ng
24 ore lajme

Rama në Berlin, takim me kryetarin e grupit parlamentar të SPD, Mützenich

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot në Berlin, Gjermani një takim me kryetarin e grupit parlamentar të SPD, Rolf Mützenich. “Me Rolf Mützenich, kryetar i grupit parlamentar dhe drejtues të tjerë të SPD”, u shpreh Rama, ndërsa ndau edhe momente nga takimi. Kryeministri Rama ndodhet sot në Berlin. Kreu i qeverisë është ftuar në këtë vizitë ...

Erdogan: Delegacionet e Suedisë dhe Finlandës mos të vijnë në Turqi

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan tha të hënën se nuk do ta të japë një votë pro për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO . “Delegacionet e dy vendeve thonë se do të vijnë në Turqi të hënën. A do të vijnë të na bindin
24 ore lajme

Erdogan: Delegacionet e Suedisë dhe Finlandës mos të vijnë në Turqi

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan tha të hënën se nuk do ta të japë një votë pro për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO . “Delegacionet e dy vendeve thonë se do të vijnë në Turqi të hënën. A do të vijnë të na bindin? Na falni, por ata më mirë mos ta ...

Aleksis Tsipras kërkon rikthimin, pas votimit historik të ditës së dielë

Në një moment kur duket se Greqia po hyn në një periudhe zgjedhore, megjithëse konservatorët dhe kryeministri Mitsotakis, ripërsërisin se zgjedhjet do të bëhen në pranverën e vitit tjetër, të Majtët kanë rizgjedhur në krye të partisë opozit
24 ore lajme

Aleksis Tsipras kërkon rikthimin, pas votimit historik të ditës së dielë

Në një moment kur duket se Greqia po hyn në një periudhe zgjedhore, megjithëse konservatorët dhe kryeministri Mitsotakis, ripërsërisin se zgjedhjet do të bëhen në pranverën e vitit tjetër, të Majtët kanë rizgjedhur në krye të partisë opozitare Syriza, liderin e tyre Aleksis Tsipras, për herë të parë në historinë e tyre me pjesëmarrje të ...

Suedia nënshkruan dokumentin e aplikimit për anëtarësim në NATO

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, ka nënshkruar dokumentin e aplikimit të vendit të saj për anëtarësim në NATO. Në transmetimin drejtpërdrejtë nga Ministria e Jashtme, Linde nënshkroi dokumentin e aplikimit për anëtarësim, duke theksua
24 ore lajme

Suedia nënshkruan dokumentin e aplikimit për anëtarësim në NATO

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, ka nënshkruar dokumentin e aplikimit të vendit të saj për anëtarësim në NATO. Në transmetimin drejtpërdrejtë nga Ministria e Jashtme, Linde nënshkroi dokumentin e aplikimit për anëtarësim, duke theksuar se ka bërë më të mirën për Suedinë. Ajo shtoi se për shkurt kohë bashkë me Finlandën do t’i ...

Vendimi i Zhukrit, Apeli cakton gjyqtarin që do të shqyrtojë kërkesën e ‘Rithemelimit’

Gjykata e Apelit cakton gjyqtarin që do të shqyrtojë kërkesën e ‘Rithemelimit’. Agron Zhukri vendosi të regjistrojë vendimet e 11 dhjetorit. Elona Toro përzgjidhet të shqyrtojë vendimin e Agron Zhukrit . Ndërkohë Genti Shala dhe Edlira Petri j
24 ore lajme

Vendimi i Zhukrit, Apeli cakton gjyqtarin që do të shqyrtojë kërkesën e ‘Rithemelimit’

Gjykata e Apelit cakton gjyqtarin që do të shqyrtojë kërkesën e ‘Rithemelimit’. Agron Zhukri vendosi të regjistrojë vendimet e 11 dhjetorit. Elona Toro përzgjidhet të shqyrtojë vendimin e Agron Zhukrit . Ndërkohë Genti Shala dhe Edlira Petri janë pjesë e trupës. Më herët; DEKLARATË PËR MEDIAN DHE PUBLIKUN Gjykata e Apelit Tiranë, duke vlerësuar maksimalisht ...

Pse Kroacia kundërshton një marrëveshje kulturore Serbi-Maqedoni?

Me integrimin e Ballkanit Perëndimor në NATO dhe afrimin me Bashkimin Evropian, megjithëse të dhimbshme, vendet e ish-Jugosllavisë duket se po demonstrojnë tejkalimin e paragjykimeve dhe armiqësisë së njohur që nga vitet 1990. Shenjë është nisja
24 ore lajme

Pse Kroacia kundërshton një marrëveshje kulturore Serbi-Maqedoni?

Me integrimin e Ballkanit Perëndimor në NATO dhe afrimin me Bashkimin Evropian, megjithëse të dhimbshme, vendet e ish-Jugosllavisë duket se po demonstrojnë tejkalimin e paragjykimeve dhe armiqësisë së njohur që nga vitet 1990. Shenjë është nisja e  një bashkëpunimi në histori, kulturë, etimologji dhe linguistike, e pamendueshme deri para 20 vitesh. Serbia dhe Republika e ...

Anëtarësimi i Suedisë në NATO, ambasadorja Hastad: Rama më garantoi mbështetje! Sulme nga Rusia? Jemi të përgatitur

Ambasadorja  Jashtme e Suedisë, Elsa Hastad ka dalë në konferencë për mediat për të folur rreth kërkesës së Suedisë për anëtarësim në NATO. Hastad tha se ka folur me kryeministrin Rama dhe ministren Xhacka, të cilët e kanë mbështetur për
24 ore lajme

Anëtarësimi i Suedisë në NATO, ambasadorja Hastad: Rama më garantoi mbështetje! Sulme nga Rusia? Jemi të përgatitur

Ambasadorja  Jashtme e Suedisë, Elsa Hastad ka dalë në konferencë për mediat për të folur rreth kërkesës së Suedisë për anëtarësim në NATO. Hastad tha se ka folur me kryeministrin Rama dhe ministren Xhacka, të cilët e kanë mbështetur për këtë proces. Ajo tha se Suedia është e përgatitur për gjithçka, nëse përballet me sulme ...

Finalja e “Conference League” në Tiranë, Policia del me masa të detajuara sigurie

Zv.drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Albert Dervishaj, prezantoi sot masat e Policisë së Shtetit, për zhvillimin e ndeshjes së futbollit të “UEFA Conference League”. Në një deklaratë për shtyp, Dervishaj tha se, “strukturat e D
24 ore lajme

Finalja e “Conference League” në Tiranë, Policia del me masa të detajuara sigurie

Zv.drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Albert Dervishaj, prezantoi sot masat e Policisë së Shtetit, për zhvillimin e ndeshjes së futbollit të “UEFA Conference League”. Në një deklaratë për shtyp, Dervishaj tha se, “strukturat e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit janë në përfundim të planifikimit të masave të sigurisë për zhvillimin e ...

Mbreti suedez Carl XVI Gustav: Në NATO bashkë me Finlandën

Mbreti suedez Carl XVI Gustav nënvizoi synimin e vendit të tij për t’u bashkuar me NATO-n, njëkohësisht dhe në marrëveshje me Finlandën. “Kjo është një zgjedhje historike që ne po bëjmë krah për krah me vendin tonë vëlla”, theksoi ai n
24 ore lajme

Mbreti suedez Carl XVI Gustav: Në NATO bashkë me Finlandën

Mbreti suedez Carl XVI Gustav nënvizoi synimin e vendit të tij për t’u bashkuar me NATO-n, njëkohësisht dhe në marrëveshje me Finlandën. “Kjo është një zgjedhje historike që ne po bëjmë krah për krah me vendin tonë vëlla”, theksoi ai në një konferencë të përbashkët shtypi me presidentin finlandez, Sauli Niinisto në Stokholm. Niinisto ndodhet ...

Trafikantët ‘heqin dorë’ nga bananet/ Kokainë brenda qymyrit në Portin e Durrësit, shoqërohet në polici ekuipazhi i anijes

53 pako me kokainë janë gjetur sot në një anije qymyri në Portin e Durrësit. Ndryshe nga herët e tjera, ku kokaina është gjetur në banana, kësaj radhe trafikantët kanë ndryshuar strategjike duke e fshehur sasinë e drogës në qymyr. Ekuipazhi i
24 ore lajme

Trafikantët ‘heqin dorë’ nga bananet/ Kokainë brenda qymyrit në Portin e Durrësit, shoqërohet në polici ekuipazhi i anijes

53 pako me kokainë janë gjetur sot në një anije qymyri në Portin e Durrësit. Ndryshe nga herët e tjera, ku kokaina është gjetur në banana, kësaj radhe trafikantët kanë ndryshuar strategjike duke e fshehur sasinë e drogës në qymyr. Ekuipazhi i anijes në Portin e Durrësit është shoqëruar në polici. Sipas gazetares së Top ...

Pasuri marramendëse, vila dhe apartamente, Manja liston 10 gjyqtarët e prokurorët e korruptuar: Ku janë hetimet?!

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, ka listuar 10 gjyqtarët dhe prokurorët e shkarkuar nga vettingu, por për të cilët institucionet e drejtësisë nuk kanë ndërmarrë asnjë hetim konkret, edhe pse kanë dalë me pasuri të pajustifikuara dhe lidhje m
24 ore lajme

Pasuri marramendëse, vila dhe apartamente, Manja liston 10 gjyqtarët e prokurorët e korruptuar: Ku janë hetimet?!

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, ka listuar 10 gjyqtarët dhe prokurorët e shkarkuar nga vettingu, por për të cilët institucionet e drejtësisë nuk kanë ndërmarrë asnjë hetim konkret, edhe pse kanë dalë me pasuri të pajustifikuara dhe lidhje me krimin. “Hapet lista me një subjekte 850 mln euro pasur. Vazhdon lista 800 mln lekë të ...

Mediat italiane dhe BBC e masakrojnë, Ronela Hajati: Unë e fitova “Eurovision”-in

Ronela Hajati nuk arriti dot të kualifikohet në finalen e madhe të Eurovisionit që mbahet në Torino të Italisë. Pas këtij zhgënjimi, këngëtarja shqiptare ka reaguar përmes një postimi në “Instagram” ku ndan një foto me balerinët që e kan
24 ore lajme

Mediat italiane dhe BBC e masakrojnë, Ronela Hajati: Unë e fitova “Eurovision”-in

Ronela Hajati nuk arriti dot të kualifikohet në finalen e madhe të Eurovisionit që mbahet në Torino të Italisë. Pas këtij zhgënjimi, këngëtarja shqiptare ka reaguar përmes një postimi në “Instagram” ku ndan një foto me balerinët që e kanë shoqëruar gjatë performancës. Në mesazhin krahas fotos, duket sikur edhe vetë Ronela e dinte që ...

Bullgaria pret gaz nga SHBA me çmime më të ulëta se ato të Gazpromit

Në Uashington, Kryeministri Kirill Petkov u takua me Nënpresidenten e SHBA-së Kamala Harris. “Ne kemi konfirmuar partneritetin strategjik midis Bullgarisë dhe Shteteve të Bashkuara dhe angazhimin tonë për të diversifikuar furnizimet energjetike. Ne
24 ore lajme

Bullgaria pret gaz nga SHBA me çmime më të ulëta se ato të Gazpromit

Në Uashington, Kryeministri Kirill Petkov u takua me Nënpresidenten e SHBA-së Kamala Harris. “Ne kemi konfirmuar partneritetin strategjik midis Bullgarisë dhe Shteteve të Bashkuara dhe angazhimin tonë për të diversifikuar furnizimet energjetike. Ne do të punojmë për të thelluar bashkëpunimin në interes të të dy vendeve – për të arritur pavarësinë e gazit për Bullgarinë ...

Lukashenko: Rusia do të na ndihmojë të krijojmë një raketë të re

Lideri autoritar bjellorus, Alyaksandr Lukashenko, tha se Moska është pajtuar që ta ndihmojë Minskun që të prodhojë raketa, përfshirë edhe një raketë të ngjashme me raketën ruse, Iskander. Bjellorusia, aleatja më e afërt e Rusisë gjatë pushti
24 ore lajme

Lukashenko: Rusia do të na ndihmojë të krijojmë një raketë të re

Lideri autoritar bjellorus, Alyaksandr Lukashenko, tha se Moska është pajtuar që ta ndihmojë Minskun që të prodhojë raketa, përfshirë edhe një raketë të ngjashme me raketën ruse, Iskander. Bjellorusia, aleatja më e afërt e Rusisë gjatë pushtimit të Ukrainës, po shikon mundësitë që të rrisë aftësitë e saj ushtarake, raportoi më 10 maj agjencia shtetërore ...

Ulet parashikimi për Shqipërinë/ BERZH: Rritja ekonomike do të ulet në 3 përqind

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim ka rishikuar sërish me ulje rritjen ekonomike të Shqipërisë. Institucioni parashikon që rritja ekonomike do të ngadalësohet në 3%, ndërsa projeksionet e fundit në muajin mars ishin në nivelin 3.3%. Ky ri
24 ore lajme

Ulet parashikimi për Shqipërinë/ BERZH: Rritja ekonomike do të ulet në 3 përqind

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim ka rishikuar sërish me ulje rritjen ekonomike të Shqipërisë. Institucioni parashikon që rritja ekonomike do të ngadalësohet në 3%, ndërsa projeksionet e fundit në muajin mars ishin në nivelin 3.3%. Ky rishikim me ulje vjen pasi në Evropë po diskutohet ndalimi i importeve energjetike nga Rusia, me çmimet e ...

Greqi, inflacioni shënon rekord pas 28 vitesh. Rritet ndjeshëm çmimi i karburanteve

Grekët po shohin me dëshpërim rritjen nga dita në ditë të çmimeve të karburanteve, të cilat po vështirësojnë në maksimum buxhetet familjare. Sipas të dhënave të fundit nga Observatori i Çmimeve të Karburanteve të Lëngshme, çmimi mesatar
24 ore lajme

Greqi, inflacioni shënon rekord pas 28 vitesh. Rritet ndjeshëm çmimi i karburanteve

Grekët po shohin me dëshpërim rritjen nga dita në ditë të çmimeve të karburanteve, të cilat po vështirësojnë në maksimum buxhetet familjare. Sipas të dhënave të fundit nga Observatori i Çmimeve të Karburanteve të Lëngshme, çmimi mesatar i benzinës pa plumb ka shkuar në 2,168 euro për litër, kur vitin e kaluar ishte 1,607 euro ...

Kuko: „Gjermania e ka ndihmuar Shqipërinë me 1,2 miliardë euro“

Intervistë me ambasadorin e Shqipërisë në Berlin, Artur Kuko, për gjendjen dhe potencialin në zgjerimin e marrëdhënieve bilaterale Shqipëri-Gjermani  Deutsche Welle: Zoti Ambasador, në fillim të muajit prill në Tiranë u nënshkrua një marrëves
24 ore lajme

Kuko: „Gjermania e ka ndihmuar Shqipërinë me 1,2 miliardë euro“

Intervistë me ambasadorin e Shqipërisë në Berlin, Artur Kuko, për gjendjen dhe potencialin në zgjerimin e marrëdhënieve bilaterale Shqipëri-Gjermani  Deutsche Welle: Zoti Ambasador, në fillim të muajit prill në Tiranë u nënshkrua një marrëveshje për njohjen e konvertimit të lejeve të drejtimit të automjeteve, kjo falë edhe angazhimit tuaj. Marrëveshja e nënshkruar në Tiranë hyn ...

Presidenti Joe Biden, Sekretari i Shtetit Tony Blinken dhe unë, të gjithë kemi besim të plotë tek Ambasadorja Yuri Kim

Intervistë e nd/Sekretares së shtetit Donfried për VOA: Reformat, lufta kundër korrupsionit dhe raportet me opozitën në Shqipëri Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike Karen Donfried, zhvilloi një vizitë d
24 ore lajme

Presidenti Joe Biden, Sekretari i Shtetit Tony Blinken dhe unë, të gjithë kemi besim të plotë tek Ambasadorja Yuri Kim

Intervistë e nd/Sekretares së shtetit Donfried për VOA: Reformat, lufta kundër korrupsionit dhe raportet me opozitën në Shqipëri Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike Karen Donfried, zhvilloi një vizitë dy ditore në Tiranë në kuadër të turit të saj në Ballkanin Perëndimor. Ajo pati sot takime me kryeministrin Edi Rama dhe ...

Zyrtarja e lartë e Departamentit të Shtetit takime në Podgoricë

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq ka zhvilluar një takim me Ndihmës Sekretaren amerikane të Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried, e cila ndodhet në Podgoricë pasi vizitave në Serbi, Kosovë, Bosnje e Hercegovinë
24 ore lajme

Zyrtarja e lartë e Departamentit të Shtetit takime në Podgoricë

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq ka zhvilluar një takim me Ndihmës Sekretaren amerikane të Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried, e cila ndodhet në Podgoricë pasi vizitave në Serbi, Kosovë, Bosnje e Hercegovinë, Maqedoni e Veriut si dhe Shqipëri. Në një postim në rrjetin social Twitter, zoti Abazoviq dha detaje nga ...

Vritet gazetarja e “Radio Evropa e Lirë” në Ukrainë

Gazetarja dhe producentja e Radios Evropa e Lirë, Vira Hyrych, ka vdekur si pasojë e një sulmi rus me raketë në Kiev, që ka goditur banesën ku ka jetuar ajo. Sulmi ka ndodhur më 28 prill. Trupi i saj i vdekur është gjetur nën rrënoja në mëngjesi
24 ore lajme

Vritet gazetarja e “Radio Evropa e Lirë” në Ukrainë

Gazetarja dhe producentja e Radios Evropa e Lirë, Vira Hyrych, ka vdekur si pasojë e një sulmi rus me raketë në Kiev, që ka goditur banesën ku ka jetuar ajo. Sulmi ka ndodhur më 28 prill. Trupi i saj i vdekur është gjetur nën rrënoja në mëngjesin e 29 prillit. Vira Hyrych ka punuar për ...

Çuçi: Reduktohen në 150 zyrat e Gjendjes Civile, shërbimet do merren online

Ministri i Brendshëm Blendi Çuçi deklaroi sot se qeveria vendosi të reduktojë zyrat e gjendjes civile në të gjithë Shqipërinë për shkak të shërbimeve online. Në përfundim të mbledhjes së qeverisë, ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi ka folu
24 ore lajme

Çuçi: Reduktohen në 150 zyrat e Gjendjes Civile, shërbimet do merren online

Ministri i Brendshëm Blendi Çuçi deklaroi sot se qeveria vendosi të reduktojë zyrat e gjendjes civile në të gjithë Shqipërinë për shkak të shërbimeve online. Në përfundim të mbledhjes së qeverisë, ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi ka folur për miratimin e vendimit që redukton numrin e zyrave të Gjendjes Civile. Në të gjithë vendin do ...

Shqiptari Dritan Abazoviq zgjidhet kryeministër i Malit të Zi: ja emrat e kabinetit

Deputetët votuan sot Qeverinë e 43-të të Malit të Zi me kryeministër shqiptarin Dritan Abazoviq. Për zgjedhjen e Qeverisë së re votuan 45 deputetë të mazhorancës së re, ndërsa kundër tre deputetë të SD-së. Qeveria ka 18 ministri, 20 ministr
24 ore lajme

Shqiptari Dritan Abazoviq zgjidhet kryeministër i Malit të Zi: ja emrat e kabinetit

Deputetët votuan sot Qeverinë e 43-të të Malit të Zi me kryeministër shqiptarin Dritan Abazoviq. Për zgjedhjen e Qeverisë së re votuan 45 deputetë të mazhorancës së re, ndërsa kundër tre deputetë të SD-së. Qeveria ka 18 ministri, 20 ministra (dy pa portofol) dhe katër nënkryetarë. Në kabinetin e Qeverisë së re janë edhe dy ...

Presidentja e PE-së: Duhet përshpejtuar zgjerimi i BE-së me Ballkanin Perëndimor

Për presidenten e Parlamentit Europian, Roberta Metsola, ka ardhur koha që Bashkimi Europian të gjejë mëyra për të përshpejtuar zgjerimin e Bashkimit Europian me vendet e Ballkanit Perëndimor, si një instrument të fuqishëm për të mënjanuar ndik
24 ore lajme

Presidentja e PE-së: Duhet përshpejtuar zgjerimi i BE-së me Ballkanin Perëndimor

Për presidenten e Parlamentit Europian, Roberta Metsola, ka ardhur koha që Bashkimi Europian të gjejë mëyra për të përshpejtuar zgjerimin e Bashkimit Europian me vendet e Ballkanit Perëndimor, si një instrument të fuqishëm për të mënjanuar ndikimin malinj të aktorëve të huaj, që tentojnë të detabilizojnë rajonin, përfshirë midis të tjerash përmes fushatave të dezinforimit ...

Get more results via ClueGoal