AlbaniaNdoka: I kemi kërkuar Berishës të rikthehet

Kreu i PDK-së, Nard Ndoka, aleat i Partisë Demokratike, ka folur rreth zhvillimeve të fundit politike në PD. Ndoka ka theksuar se shpresat e PD-së për fitorene zgjedhjeve me në krye Bashën kishin humbur, duke shtuar se i është kërkuar Berishës q
24 ore lajme

Ndoka: I kemi kërkuar Berishës të rikthehet

Kreu i PDK-së, Nard Ndoka, aleat i Partisë Demokratike, ka folur rreth zhvillimeve të fundit politike në PD. Ndoka ka theksuar se shpresat e PD-së për fitorene zgjedhjeve me në krye Bashën kishin humbur, duke shtuar se i është kërkuar Berishës që të rikthehet. “Përlasja brenda PD është artificiale. PD po tundet dhe do të ...

Zjarr në Lalz, digjet një sipërfaqe e madhe me shkurre dhe barishte

Një vatër zjarri është regjistruar sot në Lalëz. Mësohet se nga flakët janë djegur sipërfaqe me shkurre dhe barishte, që janë karakteristikë e kësaj zone. Lajmi është bërë i ditur nga mediat ne Durres! Deri më tani nuk dihet nëse zjarri k
24 ore lajme

Zjarr në Lalz, digjet një sipërfaqe e madhe me shkurre dhe barishte

Një vatër zjarri është regjistruar sot në Lalëz. Mësohet se nga flakët janë djegur sipërfaqe me shkurre dhe barishte, që janë karakteristikë e kësaj zone. Lajmi është bërë i ditur nga mediat ne Durres! Deri më tani nuk dihet nëse zjarri ka qenë i qëllimshëm, ndërkohë që forcat e zjarrfikëses po punojnë për shuarjen e ...

Maxhoranca ndryshon ligjin, veç zyrtarëve do deklarojnë pasurinë dhe familjarët e tyre

Në mbledhjen e dytë të qeverisë maxhoranca ka paraqitur në kuvend ndryshime në projektligjin për parandalimin e pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit duke zgjeruar kategorinë e personave që kanë detyrim të deklarojnë transfertat e ty
24 ore lajme

Maxhoranca ndryshon ligjin, veç zyrtarëve do deklarojnë pasurinë dhe familjarët e tyre

Në mbledhjen e dytë të qeverisë maxhoranca ka paraqitur në kuvend ndryshime në projektligjin për parandalimin e pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit duke zgjeruar kategorinë e personave që kanë detyrim të deklarojnë transfertat e tyre bankare Brenda apo jashtë vendit ose vlerat monetare. Në ligjin aktual kontrolli i pasurisë përfshin individët e ekspozuar ...

Berisha kërkon thirrjen e forumeve, Basha i tregon kufirin

Në Shqipëri tonet e përplasjes mes kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe pararendësit të tij, ish kryeministrit Sali Berisha po vijnë duke u rritur. Ndërsa ky i fundit ka nisur një lëvizje në bazën demokrate duke kërkuar thirrjen e f
24 ore lajme

Berisha kërkon thirrjen e forumeve, Basha i tregon kufirin

Në Shqipëri tonet e përplasjes mes kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe pararendësit të tij, ish kryeministrit Sali Berisha po vijnë duke u rritur. Ndërsa ky i fundit ka nisur një lëvizje në bazën demokrate duke kërkuar thirrjen e forumeve më të lartë të partisë për t’u shprehur për vendimin që e la atë ...

Del sondazhi i ri para zgjedhjeve në Gjermani, partia e Merkelit e dyta

Sipas sondazhit më të ri të publikuar të martën në Gjermnai, socialdemokratët e SPD-së kanë pak më shumë përkrahje se konservatorët e kancelares Merkel. Kjo tregon për garën e ngushtë që pritet pas pak ditëve. Rezultatet e sondazhit të krye
24 ore lajme

Del sondazhi i ri para zgjedhjeve në Gjermani, partia e Merkelit e dyta

Sipas sondazhit më të ri të publikuar të martën në Gjermnai, socialdemokratët e SPD-së kanë pak më shumë përkrahje se konservatorët e kancelares Merkel. Kjo tregon për garën e ngushtë që pritet pas pak ditëve. Rezultatet e sondazhit të kryer nga kompania Forsa për televizionin RTL treguan se SPD-ja ka rreth 25 për qind përkrahje. ...

Kurti-QUINT-it: Ose do t’i mbajmë targat të dyja shtetet, ose le t’i heqim ato edhe Kosova edhe Serbia

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it dhe shefin e Zyrës së Bashkimit Europian në Kosovë. Kryeministri Kurti dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, kanë pritur ambasadorët e QUIN
24 ore lajme

Kurti-QUINT-it: Ose do t’i mbajmë targat të dyja shtetet, ose le t’i heqim ato edhe Kosova edhe Serbia

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it dhe shefin e Zyrës së Bashkimit Europian në Kosovë. Kryeministri Kurti dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, kanë pritur ambasadorët e QUINT-it një ditë pas vendimit për reciprocitetin ndaj targave të Serbisë. “Kryeministri i Republikës së Kosovës, z. ...

John Lennon shkroi hitin e David Bowie, madje këndoi zë përcjellës i tij

John Lennon punoi së bashku me David Bowie, për ta ndihmuar që të kompozoi njërën prej këngëve më të shitura të yllit në të gjitha kohërat. Ai shkoi bashkë të incizonte me të në studio. David Bowie dhe John Lennon u takuan për herë të par
24 ore lajme

John Lennon shkroi hitin e David Bowie, madje këndoi zë përcjellës i tij

John Lennon punoi së bashku me David Bowie, për ta ndihmuar që të kompozoi njërën prej këngëve më të shitura të yllit në të gjitha kohërat. Ai shkoi bashkë të incizonte me të në studio. David Bowie dhe John Lennon u takuan për herë të parë më 1974 në New York. Pasi u njoftuan, dyshja ...

Rrugë të bllokuara në veriun e Kosovës edhe të martën

Vendkalimi kufitar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Jarinjë, në veriun e banuar me shumicë serbe, mbetet i bllokuar nga grupe qytetarësh serbë, që po protestojnë kundër vendimit të qeverisë së Kosovës për të zbatuar masën e reciprocitetit m
24 ore lajme

Rrugë të bllokuara në veriun e Kosovës edhe të martën

Vendkalimi kufitar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Jarinjë, në veriun e banuar me shumicë serbe, mbetet i bllokuar nga grupe qytetarësh serbë, që po protestojnë kundër vendimit të qeverisë së Kosovës për të zbatuar masën e reciprocitetit me Serbinë për targat e makinave. Nga e hëna, makinat me targa të Serbisë duhet të pajisen me ...

Xhaçka në New York/ Ambasadorja e SHBA-së në OKB falenderon Shqipërinë për strehimin e afganëve

Ambasadorja e SHB-së në Kombet e Bashkuara, Linda Thomas–Greenfield falenderoi Shqipërinë për strehimin e shtetasve afganë, që i shpëtuan pushtetit taleban në Afganistan. Gjatë takimit me ministren për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka
24 ore lajme

Xhaçka në New York/ Ambasadorja e SHBA-së në OKB falenderon Shqipërinë për strehimin e afganëve

Ambasadorja e SHB-së në Kombet e Bashkuara, Linda Thomas–Greenfield falenderoi Shqipërinë për strehimin e shtetasve afganë, që i shpëtuan pushtetit taleban në Afganistan. Gjatë takimit me ministren për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, e cila ndodhet për vizitë pune në New York, ajo siguroi se Shqipëria do të jetë “aleat i vyer gjatë ...

Biden paraqet para OKB-së vizionin e tij për rolin e SHBA në botë

Në paraqitjen e tij të parë në cilësinë e Presidentit të Shteteve të Bashkuara, përpara Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të martën, Joe Biden do të shpalosë botëkuptimin e tij multilateralist, përqendruar tek diplomacia. &
24 ore lajme

Biden paraqet para OKB-së vizionin e tij për rolin e SHBA në botë

Në paraqitjen e tij të parë në cilësinë e Presidentit të Shteteve të Bashkuara, përpara Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të martën, Joe Biden do të shpalosë botëkuptimin e tij multilateralist, përqendruar tek diplomacia. “Kjo ishte një javë e rëndësishme për Presidentin Biden dhe rolin e tij udhëheqës në skenën botërore”, u tha ...

Reciprociteti i targave/ Protestuesit serbë mbajnë të bllokuar kufirin e Jarinjës, nata kaloi pa incidente

Pika kufitare e Jarinjës vazhdon të jetë e bllokuar nga protestuesit serb, të cilët kundërshtojnë vendimin e qeverisë së Kosovës, për të mos njohur targat e Serbisë. Ata nuk u larguan nga pika kufitare as gjatë natës, pavarësisht motit të fto
24 ore lajme

Reciprociteti i targave/ Protestuesit serbë mbajnë të bllokuar kufirin e Jarinjës, nata kaloi pa incidente

Pika kufitare e Jarinjës vazhdon të jetë e bllokuar nga protestuesit serb, të cilët kundërshtojnë vendimin e qeverisë së Kosovës, për të mos njohur targat e Serbisë. Ata nuk u larguan nga pika kufitare as gjatë natës, pavarësisht motit të ftohtë, ndërsa policia e Kosovës ishte në gadishmëri, megjithëse nuk janë raportuar incidente. Qytetarët që ...

Gazi amerikan apo rus nëpër Kosovë, flet për herë të parë ministrja e Ekonomisë

Ministrja e Ekonomisë në Kosovë, Artane Rizvanolli ka treguar dje se projekti për gazsjellësin s’ka të bëjë me gaz amerikan ose të ndonjë shteti tjetër por për infrastrukturën që do ta sillte gazin natyror. Ka treguar se ende nuk dihet se çfa
24 ore lajme

Gazi amerikan apo rus nëpër Kosovë, flet për herë të parë ministrja e Ekonomisë

Ministrja e Ekonomisë në Kosovë, Artane Rizvanolli ka treguar dje se projekti për gazsjellësin s’ka të bëjë me gaz amerikan ose të ndonjë shteti tjetër por për infrastrukturën që do ta sillte gazin natyror. Ka treguar se ende nuk dihet se çfarë vendimi do të marrë qeveria e Kosovës pasi nuk dihet kostoja totale e ...

Intervista DW/Presidentja Osmani për punën e gazsjellësit: Kosova s’mund të ketë rrugëdalje tjetër, përpos bashkëpunimit me SHBA-në

Në një intervistë me DW, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, flet për pandeminë, marrëdhëniet me Shqipërinë, SHBA dhe Bashkimin Evropian dhe pritshmëritë e saj nga Gjermania, Gazsjellësin Ballkanik, etj. Deutsche Welle: Zonja Presidente, situat
24 ore lajme

Intervista DW/Presidentja Osmani për punën e gazsjellësit: Kosova s’mund të ketë rrugëdalje tjetër, përpos bashkëpunimit me SHBA-në

Në një intervistë me DW, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, flet për pandeminë, marrëdhëniet me Shqipërinë, SHBA dhe Bashkimin Evropian dhe pritshmëritë e saj nga Gjermania, Gazsjellësin Ballkanik, etj. Deutsche Welle: Zonja Presidente, situata me virusin korona në Kosovë në javët e fundit është bërë alarmante. Përse shkoi aq, sa thuajse doli jashtë kontrollit?  Vjosa ...

Autoriteti i Konkurrencës nuk ka arritur të vjelë asnjë gjobë në 2019 dhe 2020

Në periudhën 2019-2020, Autoriteti i Konkurrencës (AK) nuk ka arritur të vjelë asnjë gjobë. Mbështetur nga të dhënat e raportuara ky institucion në raportin vjetor për Kuvendin e Shqipërisë, për vitet 2019 dhe 2020, të vetmet të ardhura të d
24 ore lajme

Autoriteti i Konkurrencës nuk ka arritur të vjelë asnjë gjobë në 2019 dhe 2020

Në periudhën 2019-2020, Autoriteti i Konkurrencës (AK) nuk ka arritur të vjelë asnjë gjobë. Mbështetur nga të dhënat e raportuara ky institucion në raportin vjetor për Kuvendin e Shqipërisë, për vitet 2019 dhe 2020, të vetmet të ardhura të derdhura në buxhetin e shtetit janë ato që e kanë burimin në pagesat për vlerësimin e ...

Zaev: Mbështesim pa-rezervë liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës

Kryeminsitri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, pas mbledhjes së përbashkët mes dy qeverive, asaj të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Kosovës, thekoi se takimi i sotëm ishte shumë i frytshëm, u nënshkruan
24 ore lajme

Zaev: Mbështesim pa-rezervë liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës

Kryeminsitri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, pas mbledhjes së përbashkët mes dy qeverive, asaj të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Kosovës, thekoi se takimi i sotëm ishte shumë i frytshëm, u nënshkruan 11 marrëveshje për të cilat u shpreh se ministrit dhe institucionet përkatëse do të punojnë në zbatimin ...

Zaev: Nuk kemi opinion të njëjtë me Kurtin për “Open Balkan”, por s’na pengon që të bashkëpunojmë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev në konferencën për media pas mbledhjes së dy qeverive ka thënë se me kryeministrin Kurti nuk e ndajnë opinionin e njëjtë për “Open Balkan” por që nuk e pengon në bashkëpunimin ndërshtetëror
24 ore lajme

Zaev: Nuk kemi opinion të njëjtë me Kurtin për “Open Balkan”, por s’na pengon që të bashkëpunojmë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev në konferencën për media pas mbledhjes së dy qeverive ka thënë se me kryeministrin Kurti nuk e ndajnë opinionin e njëjtë për “Open Balkan” por që nuk e pengon në bashkëpunimin ndërshtetëror. Ndërkaq, kryeministri Kurti tha se Kosova mbështet iniciativat rajonale që kanë BE-në brenda tyre. “Sa i ...

Projektet infrastrukturore që mbyllen brenda mandatit të tretë të qeverisë

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku prezantoi sot në Kuvend projektet që do të zbatohen përgjatë mandatit të tretë të kësaj mazhorance të cilat, tha ajo, synojnë të përmirësojnë lëvizjen e njerëzve dhe të mallrave, m
24 ore lajme

Projektet infrastrukturore që mbyllen brenda mandatit të tretë të qeverisë

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku prezantoi sot në Kuvend projektet që do të zbatohen përgjatë mandatit të tretë të kësaj mazhorance të cilat, tha ajo, synojnë të përmirësojnë lëvizjen e njerëzve dhe të mallrave, me standarde sigurie dhe impakt në zhvillimin ekonomik dhe turizmin. Ministrja tha se ka nisur puna për realizimin e ...

I dërguari amerikan dhe talebanët fajësojnë ish-presidentin afgan për prishjen e planit

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për paqen në Afganistan thotë se kishte siguruar një marrëveshje të minutës së fundit me talebanët në muajin gusht, për mbajtjen e rebelëve jashtë Kabulit, ndërsa negociohej tranzicioni politik. Por, ai thot
24 ore lajme

I dërguari amerikan dhe talebanët fajësojnë ish-presidentin afgan për prishjen e planit

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për paqen në Afganistan thotë se kishte siguruar një marrëveshje të minutës së fundit me talebanët në muajin gusht, për mbajtjen e rebelëve jashtë Kabulit, ndërsa negociohej tranzicioni politik. Por, ai thotë se largimi nga vendi i Presidentit Ashraf Ghani e dëmtoi planin. I dërguari amerikan (i lindur në ...

Avokati i Kadri Veselit e quan Prokurorinë të pandershme, Gjyqtari ia tërheq vërejtjen për gjuhën

Avokati i Kadri Veselit, Ben Emmerson është përplasur me prokurorinë Speciale në konferencën mbi ecurinë e çështjes për Hashim Thaçin dhe të tjerët. Emmerson e ka quajtur të pandershme Prokurorinë Speciale lidhur me nxjerren e sasisë së sakt
24 ore lajme

Avokati i Kadri Veselit e quan Prokurorinë të pandershme, Gjyqtari ia tërheq vërejtjen për gjuhën

Avokati i Kadri Veselit, Ben Emmerson është përplasur me prokurorinë Speciale në konferencën mbi ecurinë e çështjes për Hashim Thaçin dhe të tjerët. Emmerson e ka quajtur të pandershme Prokurorinë Speciale lidhur me nxjerren e sasisë së saktë materialeve para 27 shtatorit kur është edhe afati i fundit. Pas kësaj, gjyqtari i procedurës paraprake Nicolas ...

Bota 20 vjet pas 11 Shtatorit

Bota e sotme nuk është aspak e ngjashme me atë që kishim imagjinuar në vitin 2001. Ky moment “post-Kabul” ka disa tipare. I pari është se nuk ka më një superfuqi të vetme globale, por dy të tilla, me shfaqjen e Kinës, një fuqi revizioniste
24 ore lajme

Bota 20 vjet pas 11 Shtatorit

Bota e sotme nuk është aspak e ngjashme me atë që kishim imagjinuar në vitin 2001. Ky moment “post-Kabul” ka disa tipare. I pari është se nuk ka më një superfuqi të vetme globale, por dy të tilla, me shfaqjen e Kinës, një fuqi revizioniste që dëshiron të ndryshojë rregullat ndërkombëtare të lojës. Tipari i dytë është emancipimi ...

Dy kauza humbëse nuk bëjnë një kauzë fituese

Nga Skënder Minxhozi Kur nga Partia Demokratike e marrë në dorë nga Lulzim Basha nisën të bien kokat e para të drejtuesve të vjetër, tetë vjet të shkuara, ithtarët e opozitës justifikoheshin duke qetësuar ujrat. “I ka lëshuar Doktori në bash
24 ore lajme

Dy kauza humbëse nuk bëjnë një kauzë fituese

Nga Skënder Minxhozi Kur nga Partia Demokratike e marrë në dorë nga Lulzim Basha nisën të bien kokat e para të drejtuesve të vjetër, tetë vjet të shkuara, ithtarët e opozitës justifikoheshin duke qetësuar ujrat. “I ka lëshuar Doktori në bashkëpunim me Lulin, duhet rinovuar partia”! Simbioza mes të dorëhequrit Sali Berisha dhe delfinit të ...

Greqia do ndalë refugjatët/ Kryeministri grek: Do të shkatërroj rrjetet e kontrabandistëve

Kater dite pas paralajmerimit te kreut te Frontex ne nje interviste per Reuters se Agjencia Evropiane e Rojës Kufitare dhe Bregdetare Frontex, po pergatitet per nje fluks te madh emigrantesh nga Afganistani , kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ne konferen
24 ore lajme

Greqia do ndalë refugjatët/ Kryeministri grek: Do të shkatërroj rrjetet e kontrabandistëve

Kater dite pas paralajmerimit te kreut te Frontex ne nje interviste per Reuters se Agjencia Evropiane e Rojës Kufitare dhe Bregdetare Frontex, po pergatitet per nje fluks te madh emigrantesh nga Afganistani , kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ne konferencen tardicionale per shtyp nga Panairi I Selanikut ka premtuar  të “shkaterroje dhe shtypë” rrjetet e trafikimit ...

Presidentja konfirmon se 17 tetori mbetet data e zgjedhjeve lokale

Presidentja Vjosa Osmani ka folur pas takimit me krerët e partive politike për mundësinë e shtyerjes së zgjedhjeve lokale. Osmani para mediave tha se krerët e partitve nuk u pajtuan për shtyerjen e datës së zgjedhjeve. Presidentja tha se do të respe
24 ore lajme

Presidentja konfirmon se 17 tetori mbetet data e zgjedhjeve lokale

Presidentja Vjosa Osmani ka folur pas takimit me krerët e partive politike për mundësinë e shtyerjes së zgjedhjeve lokale. Osmani para mediave tha se krerët e partitve nuk u pajtuan për shtyerjen e datës së zgjedhjeve. Presidentja tha se do të respektojë qëndrimin e krerëve të partive, që zgjedhjet të mos shtyhen por ajo shtoi ...

Escobar: Njohja reciproke duhet të jetë rezultat i marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan për Çështje Evropiane dhe të Euroazisë , Gabriel Escobar, i cili nga shtatë shtatori është në vend të Mathew Palmer,  ka deklaruar se njohja reciproke mes Kosovës dhe Serbisë, duhet të jetë rezultat i  ma
24 ore lajme

Escobar: Njohja reciproke duhet të jetë rezultat i marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan për Çështje Evropiane dhe të Euroazisë , Gabriel Escobar, i cili nga shtatë shtatori është në vend të Mathew Palmer,  ka deklaruar se njohja reciproke mes Kosovës dhe Serbisë, duhet të jetë rezultat i  marrëveshjes së dialogut dhe se pos kësaj anëtarësimi i dy vendeve në Bashkimin Evropian, do të jetë ...

Largimi i Berishës është një shans, jo një gjëmë historike për PD-në

Nga Blendi Kajsiu Përjashtimi i Berishës nga Grupi Parlamentar i PD-së ka prodhuar një zhurmë impresionuese. Për momentin po dominon ideja se PD-ja tashmë ka marrë fund. Vendimi i Bashës për të larguar Berishën po interpretohet si nga mbështetës
24 ore lajme

Largimi i Berishës është një shans, jo një gjëmë historike për PD-në

Nga Blendi Kajsiu Përjashtimi i Berishës nga Grupi Parlamentar i PD-së ka prodhuar një zhurmë impresionuese. Për momentin po dominon ideja se PD-ja tashmë ka marrë fund. Vendimi i Bashës për të larguar Berishën po interpretohet si nga mbështetësit e tij, edhe nga kritikët e qeverisë, si kapitullim i Bashës dhe i opozitës përballë Ramës ...

Nxitja e investimeve dhe bashkëpunimit ekonomik me Arabinë Saudite, Rama: Së shpejti mbledhim Komitetin e Përbashkët

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se “Shqipëria dhe Arabia Saudite janë në kushtet kur realisht mund të shohin me optimizëm mbi mundësitë e investimeve, rritjen e volumit tregtar mes dy vendeve dhe bashkëpunimin ekonomik në tërësi”. Kryeminist
24 ore lajme

Nxitja e investimeve dhe bashkëpunimit ekonomik me Arabinë Saudite, Rama: Së shpejti mbledhim Komitetin e Përbashkët

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se “Shqipëria dhe Arabia Saudite janë në kushtet kur realisht mund të shohin me optimizëm mbi mundësitë e investimeve, rritjen e volumit tregtar mes dy vendeve dhe bashkëpunimin ekonomik në tërësi”. Kryeministri Rama priti sot në një takim në Tiranë, Ministrin e Punëve të Jashtme të Arabisë Saudite, Princin Faisal ...

Meta dekreton Ramën Kryeministër të Shqipërisë, Brenda 10 ditëve Rama duhet të paraqesë per dekretim emrat e ministrave

Presidenti Ilir Meta dekretoi sot emërimin e Edi Ramës, Kryeministër i Republikës së Shqipërisë. Me një dekret të veçantë që hyn në fuqi menjëherë, Presidenti Meta emëroi kryeministrin Rama, sipas propozimit të Partisë Socialiste, e cila rez
24 ore lajme

Meta dekreton Ramën Kryeministër të Shqipërisë, Brenda 10 ditëve Rama duhet të paraqesë per dekretim emrat e ministrave

Presidenti Ilir Meta dekretoi sot emërimin e Edi Ramës, Kryeministër i Republikës së Shqipërisë. Me një dekret të veçantë që hyn në fuqi menjëherë, Presidenti Meta emëroi kryeministrin Rama, sipas propozimit të Partisë Socialiste, e cila rezulton se ka shumicën e vendeve në Kuvend. Dekreti vjen pas zhvillimit të zgjedhjeve të përgjithshme për Kuvendin e ...

Ambasadorja Kim mesazh për 11 shtatorin: S’do harrojmë ata që humbën jetën para 20 vitesh, as shqiptarët aleatë që na qëndruan pranë

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka dhënë mesazhin e saj për sulmet terroriste të 20 viteve më parë në 11 shtator. Ambasadorja shkruan se viktimat e pafajshme që humbën jetën në atë sulm dhe patriotët që kanë dhënë jetën duke mbrojtur SHBA, nuk
24 ore lajme

Ambasadorja Kim mesazh për 11 shtatorin: S’do harrojmë ata që humbën jetën para 20 vitesh, as shqiptarët aleatë që na qëndruan pranë

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka dhënë mesazhin e saj për sulmet terroriste të 20 viteve më parë në 11 shtator. Ambasadorja shkruan se viktimat e pafajshme që humbën jetën në atë sulm dhe patriotët që kanë dhënë jetën duke mbrojtur SHBA, nuk do të harrohen asnjëherë. “Ne gjithmonë do të kujtojmë miqtë dhe aleatët, ...

U zgjodh kryetare e Kuvendit/ Nikolla: Do të jetë legjislatura e avancimit drejtë familjes europiane. Mesazh kolegëve opozitarë

Lindita Nikolla është zgjedhur kryetare e Kuvendit për të udhëhequr këtë legjislaturë të re. Në fjalën e saj, Nikolla teksa ka falënderuar të gjithë ata që e votuan, siguroi të gjithë kolegët opozitarë se do të jetë në krahun e tyre sa h
24 ore lajme

U zgjodh kryetare e Kuvendit/ Nikolla: Do të jetë legjislatura e avancimit drejtë familjes europiane. Mesazh kolegëve opozitarë

Lindita Nikolla është zgjedhur kryetare e Kuvendit për të udhëhequr këtë legjislaturë të re. Në fjalën e saj, Nikolla teksa ka falënderuar të gjithë ata që e votuan, siguroi të gjithë kolegët opozitarë se do të jetë në krahun e tyre sa herë që e kërkon ligji dhe ushtrimi i detyrës. Nikolla shtoi se kjo ...

Zjarri në spitalin e Tetovës, humbën jetën 14 pacientë: Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe jep dorëheqjen

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në një dalje për shtyp para pak çastesh para selisë së Qeverisë, ka bërë me dije se i ka dërguar kryeministrit Zoran Zaev propozimin për dorëheqjen e tij nga posti i ministrit të Shëndetësisë. Dorëh
24 ore lajme

Zjarri në spitalin e Tetovës, humbën jetën 14 pacientë: Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe jep dorëheqjen

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në një dalje për shtyp para pak çastesh para selisë së Qeverisë, ka bërë me dije se i ka dërguar kryeministrit Zoran Zaev propozimin për dorëheqjen e tij nga posti i ministrit të Shëndetësisë. Dorëheqja e tij  vjen pas tre dorëheqjeve paraprake pasditen e sotme, atë të dy drejtorëve të ...

Maqedonia me dallime mes të varfërve dhe të pasurve, rekord në borxh publik

Më 26 prill të vitit 1992 filloi pavarësimi monetar i vendit. Valuta e Maqedonisë, Denari në Kuvend u prezantua nga kryeministri i parë i vendit, Nikolla Klusev. Në këto tre dekada ekonomia e Maqedonisë përjetoi disa tronditje serioze. Tronditja e p
24 ore lajme

Maqedonia me dallime mes të varfërve dhe të pasurve, rekord në borxh publik

Më 26 prill të vitit 1992 filloi pavarësimi monetar i vendit. Valuta e Maqedonisë, Denari në Kuvend u prezantua nga kryeministri i parë i vendit, Nikolla Klusev. Në këto tre dekada ekonomia e Maqedonisë përjetoi disa tronditje serioze. Tronditja e parë më serioze ishte në vitin 1994 me vendosjen e embargos tregtare nga ana e ...

“Kur Reeker më takoi në seli, kërkoi përjashtimin e Berishës dhe s’pranonte negociatë”/ Zbardhet fjala e Lulzim Bashës me dyer të mbyllura

Vendimi personal i kryedemokratit Basha për përjashtimin e Berishës nga Grupi Parlamentar i PD-së, ka shkaktuar debate të forta në mbledhjen e parë të grupit të PD, 12 orë para mbledhjes së parë të Parlamentit. Gazeta “Panorama.al” ka zbardhu
24 ore lajme

“Kur Reeker më takoi në seli, kërkoi përjashtimin e Berishës dhe s’pranonte negociatë”/ Zbardhet fjala e Lulzim Bashës me dyer të mbyllura

Vendimi personal i kryedemokratit Basha për përjashtimin e Berishës nga Grupi Parlamentar i PD-së, ka shkaktuar debate të forta në mbledhjen e parë të grupit të PD, 12 orë para mbledhjes së parë të Parlamentit. Gazeta “Panorama.al” ka zbardhur debatin e plotë të mbledhjes përmes burimeve të besueshme në sallë. Në fillim ka qenë kryetari ...

“Policia malazeze s’do të menaxhohet nga Serbia”, Abazoviç: Nëse kalohet ‘vija e kuqe’, mund ta përmbysë Qeverinë e Malit të Zi

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, tha se nuk do të lejojë që policia malazeze të menaxhohet nga Serbia dhe paralajmëroi se nëse ministri i Brendshëm, Sergej Sekulloviç, shkarkohet, ai do ta përmbysë Qeverinë e kryeministrit m
24 ore lajme

“Policia malazeze s’do të menaxhohet nga Serbia”, Abazoviç: Nëse kalohet ‘vija e kuqe’, mund ta përmbysë Qeverinë e Malit të Zi

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, tha se nuk do të lejojë që policia malazeze të menaxhohet nga Serbia dhe paralajmëroi se nëse ministri i Brendshëm, Sergej Sekulloviç, shkarkohet, ai do ta përmbysë Qeverinë e kryeministrit malazez, Zdravko Krivokapiç. “I kam thënë disa herë kryeministrit dhe kolegëve të mi në Qeveri dhe e përsëris: ...

Rreziku i qeverisjes delirante

Nga Blendi Kajsia Blendi Kajsia, pedagog në Universitetin Europian të Tiranës Shpallja e kabinetit “Rama 3” tregoi edhe një herë atë që tashmë pranohet si nga mbështetësit, edhe nga kritikët e tij, qeveria Rama është e tipit “unë, vetë dh
24 ore lajme

Rreziku i qeverisjes delirante

Nga Blendi Kajsia Blendi Kajsia, pedagog në Universitetin Europian të Tiranës Shpallja e kabinetit “Rama 3” tregoi edhe një herë atë që tashmë pranohet si nga mbështetësit, edhe nga kritikët e tij, qeveria Rama është e tipit “unë, vetë dhe vetja ime”. Ajo ka vetëm një fytyrë, atë të Kryeministrit. Ndaj, fotoja e kabinetit “Rama ...

Berisha e akuzoi për pakte me kryeministrin pas përjashtimit, Basha flet pas seancës në Kuvend: Edi Rama është i vetmi armik

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar pas seancës në Kuvend se i vetmi armik është Edi Rama. “Ka vetëm një armik, ai është Edi Rama”- ka folur shkurt Basha teksa po shkonte drejt selisë së demokratëve. Ai është pyetur nga gazetarët nëse ka p
24 ore lajme

Berisha e akuzoi për pakte me kryeministrin pas përjashtimit, Basha flet pas seancës në Kuvend: Edi Rama është i vetmi armik

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar pas seancës në Kuvend se i vetmi armik është Edi Rama. “Ka vetëm një armik, ai është Edi Rama”- ka folur shkurt Basha teksa po shkonte drejt selisë së demokratëve. Ai është pyetur nga gazetarët nëse ka pasur presione për përjashtimin e Berishës ndaj grupi parlamentar i PD. ...

Get more results via ClueGoal