Albania7 Marsi- Mesazhe urimi për mësuesit/Liderët e vërtetë të kombit dhe të shoqërisë

Në të gjitha trevat shqiptare, sot festohet 7 Marsi, Dita e Mësuesit, një ngjarje me rëndësi arsimore dhe kulturore, ku të gjithë kujtojnë mësuesit e parë të shkronjave shqipe. Dita e Mësuesit i kushtohet personelit edukues të shkollave dhe univ
24 ore lajme

7 Marsi- Mesazhe urimi për mësuesit/Liderët e vërtetë të kombit dhe të shoqërisë

Në të gjitha trevat shqiptare, sot festohet 7 Marsi, Dita e Mësuesit, një ngjarje me rëndësi arsimore dhe kulturore, ku të gjithë kujtojnë mësuesit e parë të shkronjave shqipe. Dita e Mësuesit i kushtohet personelit edukues të shkollave dhe universiteteve dhe në këtë ditë, të gjithë së bashku nderojmë traditat më të mira të shkollës ...

Turizmi, parashikimi mbetet i zymtë, kthimi në normalitet do të kërkojë 3-5 vjet

Flet Zak Topuzi, Shoqata Shqiptare e Turizmit  Viti 2021, edhe pse pritet të jetë më i mirë se ai që lamë pas, nuk do të jetë afër me normalitetin para pandemisë. Pavarësisht programeve të vaksinimit, të nisura në shumë vende do të jetë e v
24 ore lajme

Turizmi, parashikimi mbetet i zymtë, kthimi në normalitet do të kërkojë 3-5 vjet

Flet Zak Topuzi, Shoqata Shqiptare e Turizmit  Viti 2021, edhe pse pritet të jetë më i mirë se ai që lamë pas, nuk do të jetë afër me normalitetin para pandemisë. Pavarësisht programeve të vaksinimit, të nisura në shumë vende do të jetë e vështirë që vendet të lehtësojnë plotësisht kufizimet. Zak Topuzi, nga Shoqata ...

KA HUMBUR KRUJA!?

Historia shqiptare po bëhet si torta e 100 vjetorit, ku kushdo mund të mbushë legenin bosh të kasolles apo katundit me lavdi të vjedhur. Nga Shaban Murati Thonë që Marin Barleti, Naim Frashëri, Fan Noli dhe nja njëmijë e kusur historianë, studjues
24 ore lajme

KA HUMBUR KRUJA!?

Historia shqiptare po bëhet si torta e 100 vjetorit, ku kushdo mund të mbushë legenin bosh të kasolles apo katundit me lavdi të vjedhur. Nga Shaban Murati Thonë që Marin Barleti, Naim Frashëri, Fan Noli dhe nja njëmijë e kusur historianë, studjues, diplomatë, shkrimtarë e poetë të huaj, që kanë shkruar mbi 1 mijë vepra ...

Tregu celular, One rrit numrin e përdoruesve, bie Vodafone

Rënia e numrit të përdoruesve aktivë të telefonisë celulare frenoi vitin e kaluar.  Të  dhënat nga Autoriteti i Komunkimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) treguan se në fund të vitit 2020, telefonia celulare kishte rreth 2.51 milionë përdorues a
24 ore lajme

Tregu celular, One rrit numrin e përdoruesve, bie Vodafone

Rënia e numrit të përdoruesve aktivë të telefonisë celulare frenoi vitin e kaluar.  Të  dhënat nga Autoriteti i Komunkimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) treguan se në fund të vitit 2020, telefonia celulare kishte rreth 2.51 milionë përdorues aktivë, shifër kjo pothuajse e njëjtë me një vit më parë. Shifra në vetvete i referohet numrit të ...

Shtyhet sërish seanca për Enkelejda Hoxhën, gjyqtarja: Kërkoj kohë të përgatis parashtrimin tim

KLGJ ka vendosur të shtyjë sërish seancën për gjyqtaren e arrestuar për korrupsion në Gjykatën e Krujës, Enkeleida Hoxha. Seanca e radhës do të mbahet më datën 11 mars, në orën 11:00. Gjyqtarja, e cila u paraqit me pranga në duar mëngjesin e
24 ore lajme

Shtyhet sërish seanca për Enkelejda Hoxhën, gjyqtarja: Kërkoj kohë të përgatis parashtrimin tim

KLGJ ka vendosur të shtyjë sërish seancën për gjyqtaren e arrestuar për korrupsion në Gjykatën e Krujës, Enkeleida Hoxha. Seanca e radhës do të mbahet më datën 11 mars, në orën 11:00. Gjyqtarja, e cila u paraqit me pranga në duar mëngjesin e sotëm para Këshillit të Lartë Gjyqësor ka kërkuar kohë që të përgatisë ...

Nga Dallëndyshe Bici, Reme Lala, Mirlinda Karçanaj e Toni Gogu, zbulohet lista e kandidatëve të PS, emrat e rinj që i bashkohen deputetëve aktualë

Vetëm pak ditë nga afati i fundit ligjor i shpalljes së kandidatëve për deputetë, Partia Socialiste ka gati draftin e listës për emrat në 12 qarqet e vendit. Lista reflekton ndryshime në raport me grupin aktual parlamentar socialist. Këtë të enjt
24 ore lajme

Nga Dallëndyshe Bici, Reme Lala, Mirlinda Karçanaj e Toni Gogu, zbulohet lista e kandidatëve të PS, emrat e rinj që i bashkohen deputetëve aktualë

Vetëm pak ditë nga afati i fundit ligjor i shpalljes së kandidatëve për deputetë, Partia Socialiste ka gati draftin e listës për emrat në 12 qarqet e vendit. Lista reflekton ndryshime në raport me grupin aktual parlamentar socialist. Këtë të enjte kryesocialisti Edi Rama, i cili të hënën e ardhshme, do të vendosë vulën, lajmëroi ...

Komisioneri për Zgjerim: Shqipëria ka plotësuar çdo kusht, gati për konferencën e parë ndërqeveritare

Komisioneri për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Olivér Várhelyi deklaroi sot se Shqipëria i ka përmbushur të gjitha kushtet për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare. Në një konferencë të përbashkët për shtyp ng
24 ore lajme

Komisioneri për Zgjerim: Shqipëria ka plotësuar çdo kusht, gati për konferencën e parë ndërqeveritare

Komisioneri për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Olivér Várhelyi deklaroi sot se Shqipëria i ka përmbushur të gjitha kushtet për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare. Në një konferencë të përbashkët për shtyp nga Brukseli me Kryeministrin Edi Rama dhe Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë ...

Kryenegociatori Mazi: BE e tha qartë që kushtet janë plotësuar, prioritet mbajtja e konferencës ndërqeveritare

Bashkimi Europian ka vlerësuar ecurinë e vendit tonë sa i takon procesit të integrimit në BE dhe tashmë prioritet është konferenca e parë ndërqeveritare. Kryenegociatori i Shqipërisë në Bruksel për integrimin, Zef Mazi, të hënën pasdite, në
24 ore lajme

Kryenegociatori Mazi: BE e tha qartë që kushtet janë plotësuar, prioritet mbajtja e konferencës ndërqeveritare

Bashkimi Europian ka vlerësuar ecurinë e vendit tonë sa i takon procesit të integrimit në BE dhe tashmë prioritet është konferenca e parë ndërqeveritare. Kryenegociatori i Shqipërisë në Bruksel për integrimin, Zef Mazi, të hënën pasdite, në një intervistë për një media audivizive shqiptare, nënvizoi se Shqipëria i ka plotësuar kushtet për mbajtjen e konferencës ...

Mbërrijnë në Rinas vaksinat e reja të Pfizer, Rama: Shumë shpejt nisim vaksinimin intensiv!  

Kanë mbërritur këtë mbrëmje në aeroportin e Rinasit dozat e reja të vaksinave Pfizer. Bashkë me dërgesën prej 15,210 ka ardhur edhe kryeministri Edi Rama, i cili ndodhej sot në një vizitë në Bruksel. Në fjalën e tij, Rama tha se shumë shpejt
24 ore lajme

Mbërrijnë në Rinas vaksinat e reja të Pfizer, Rama: Shumë shpejt nisim vaksinimin intensiv!  

Kanë mbërritur këtë mbrëmje në aeroportin e Rinasit dozat e reja të vaksinave Pfizer. Bashkë me dërgesën prej 15,210 ka ardhur edhe kryeministri Edi Rama, i cili ndodhej sot në një vizitë në Bruksel. Në fjalën e tij, Rama tha se shumë shpejt do të vaksinimi intensiv në të gjithë territorin. “Në prill do të ...

Rama sot në Bruksel, takim me Ursula Von der Leyen presidente e Komisionit Evropian

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama sot do të zhvillojë disa takime në Bruksel. Kryeministri i shoqëruar edhe nga ministrja e Punëve të Jashtme Olta Xhaçka fillimisht do të takohen me Josep Borrel, ministër i BE për Punët e Jashtme. Në agjendë
24 ore lajme

Rama sot në Bruksel, takim me Ursula Von der Leyen presidente e Komisionit Evropian

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama sot do të zhvillojë disa takime në Bruksel. Kryeministri i shoqëruar edhe nga ministrja e Punëve të Jashtme Olta Xhaçka fillimisht do të takohen me Josep Borrel, ministër i BE për Punët e Jashtme. Në agjendë parashikohet edhe një takim me Ursula Von der Leyen presidente e Komisionit Evropian. Ecuria ...

13 pikat e paktit PD dhe LSI/ Angazhohen të ndajnë pushtetin sipas rezultatit në zgjedhje

Dy partitë më të mëdha të opozitës kanë nënshkruar sot një marrëveshje bashkëpunimi që parashikon krijimin e qeverisë së përbashkët pas zgjedhjeve nëse fitojnë. Në 13 pikat e paktit parashikohet që torta e pushtetit të ndahet sipas rezult
24 ore lajme

13 pikat e paktit PD dhe LSI/ Angazhohen të ndajnë pushtetin sipas rezultatit në zgjedhje

Dy partitë më të mëdha të opozitës kanë nënshkruar sot një marrëveshje bashkëpunimi që parashikon krijimin e qeverisë së përbashkët pas zgjedhjeve nëse fitojnë. Në 13 pikat e paktit parashikohet që torta e pushtetit të ndahet sipas rezultatit. Të dy forcat politike angazhohet të nxjerrin Shqipërinë nga kriza, të nisen besimet për anëtarësim në bashkimin ...

Sot, Këshilli Stabilizim Asociimit/ Borrell dhe Várhelyi: Praktikisht Shqipëria përmbushi kushtet

Në të 11 mbledhje të Këshillit të Stabilizim Asocimit BE-Shqipëri, ndryshe nga herët e shkuara me përfaqësim në rang ministri, kryeministri Edi Rama zgjodhi të shkojë vetë. Mësohet se gjatë diskutimeve në këshill Josep Borell zëvendës presi
24 ore lajme

Sot, Këshilli Stabilizim Asociimit/ Borrell dhe Várhelyi: Praktikisht Shqipëria përmbushi kushtet

Në të 11 mbledhje të Këshillit të Stabilizim Asocimit BE-Shqipëri, ndryshe nga herët e shkuara me përfaqësim në rang ministri, kryeministri Edi Rama zgjodhi të shkojë vetë. Mësohet se gjatë diskutimeve në këshill Josep Borell zëvendës president i Komisionit Europian dhe komisioneri për zgjerimin Olivér VÁRHELYI, janë shprehur se praktikisht Shqipëria i ka përmbushur të ...

Ligji i ri i prokurimeve nis zbatimin nga 31 marsi, si do ndryshojnë procedurat e tenderëve

Nga data 31 mars 2021 institucionet publike do të zhvillojnë procedurat e prokurimit sipas ligjit të ri që tashmë është publikuar në Fletoren Zyrtare. Mazhoranca ka vijuar me miratimin e tij duke rrëzuar dekretin e Presidentit i cili argumentonte kth
24 ore lajme

Ligji i ri i prokurimeve nis zbatimin nga 31 marsi, si do ndryshojnë procedurat e tenderëve

Nga data 31 mars 2021 institucionet publike do të zhvillojnë procedurat e prokurimit sipas ligjit të ri që tashmë është publikuar në Fletoren Zyrtare. Mazhoranca ka vijuar me miratimin e tij duke rrëzuar dekretin e Presidentit i cili argumentonte kthimin e tij në Parlament. Por cilat janë disa nga aspektet që sjell ky ligj në ...

Presidenti Meta kthen ligjin “Për karrierën ushtarake në FA”: Dekurajon arsimimin e të rinjve, nxit idenë se gjen punë dhe “pa shkollë”

Presidenti Ilir Meta ka kthyer ligjin “Për karrierën ushtarake në FA”, ku sipas tij dekurajon arsimimin e të rinjve dhe nxit idenë e gabuar se gjen punë dhe “pa shkollë”. Sipas presidentit me përmirësimin e këtij ligji synohet rritja e merit
24 ore lajme

Presidenti Meta kthen ligjin “Për karrierën ushtarake në FA”: Dekurajon arsimimin e të rinjve, nxit idenë se gjen punë dhe “pa shkollë”

Presidenti Ilir Meta ka kthyer ligjin “Për karrierën ushtarake në FA”, ku sipas tij dekurajon arsimimin e të rinjve dhe nxit idenë e gabuar se gjen punë dhe “pa shkollë”. Sipas presidentit me përmirësimin e këtij ligji synohet rritja e meritokracisë, barazisë dhe efektivitetit në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si disa nga ...

Rama: Mesazhi i SHBA domethënës/ Kryeministri për vlerësimin që iu dha Dvoranit: Dihet me kë u përplas

Në Berat kryeministri Edi Rama u shfaq në krah të ish ministrit të drejtësisë nga radhët e LSI Nasim Naço, tashmë kandidat në listën e PS në këtë qark. Kur u pyet për drejtësinë e re, kryeministri nuk nguroi ti japë përgjigje presidentit Il
24 ore lajme

Rama: Mesazhi i SHBA domethënës/ Kryeministri për vlerësimin që iu dha Dvoranit: Dihet me kë u përplas

Në Berat kryeministri Edi Rama u shfaq në krah të ish ministrit të drejtësisë nga radhët e LSI Nasim Naço, tashmë kandidat në listën e PS në këtë qark. Kur u pyet për drejtësinë e re, kryeministri nuk nguroi ti japë përgjigje presidentit Ilir Meta i cili vlerësimin amerikan për Ardian Dvoranin e quajti fletëlavdërimi ...

SHBA vlerëson gjyqtarin Ardian Dvorani mes 12 “kampionëve” në botë kundër korrupsionit

Sekretari i Shtetit, Anthony Blinken ka renditur gjyqtarin dhe anëtarin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani mes 12 Kampionëve Kundër Korrupsionit. Ish-kreu i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, gjyqtari Dvorani u rendit nga DASH
24 ore lajme

SHBA vlerëson gjyqtarin Ardian Dvorani mes 12 “kampionëve” në botë kundër korrupsionit

Sekretari i Shtetit, Anthony Blinken ka renditur gjyqtarin dhe anëtarin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani mes 12 Kampionëve Kundër Korrupsionit. Ish-kreu i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, gjyqtari Dvorani u rendit nga DASH si një prej 12 Kampionëve që morën çmimin Ndërkombëtar të Departamentit të Shtetit për Kampionët Kundër Korrupsionit. Ambasada e ...

Vlerësimi i DASH për Ardian Dvoranin/ Inkurajim i jashtëzakonshëm për të gjithë ata që luftojnë për Reformën në Drejtësi

“Vlerësimi i lartë i Sekretarit të ri të Shtetit për Ardian Dvoranin, është një inkurajim i jashtëzakonshëm për të gjithë ata që luftojnë për Reformën në Drejtësi në këtë fazë kacafytjeje me të Keqen ku ka hyrë reforma dhe një riaf
24 ore lajme

Vlerësimi i DASH për Ardian Dvoranin/ Inkurajim i jashtëzakonshëm për të gjithë ata që luftojnë për Reformën në Drejtësi

“Vlerësimi i lartë i Sekretarit të ri të Shtetit për Ardian Dvoranin, është një inkurajim i jashtëzakonshëm për të gjithë ata që luftojnë për Reformën në Drejtësi në këtë fazë kacafytjeje me të Keqen ku ka hyrë reforma dhe një riafirmim i angazhimit të SHBA në luftën për Reformën”. Kështu u shpreh sot Kryeministri Edi ...

Programi ekonomik i PD-së/ Kadia: Jorealist dhe i parealizueshëm

Zëvendësministri i Financave dhe Ekonomisë, Besart Kadia e cilësoi sot programin ekonomik të prezantuar nga Partia Demokratike si jorealist dhe të parealizueshëm, sidomos në kushtet kur vendi është goditur nga dy kriza, ajo e tërmetit dhe pandemia
24 ore lajme

Programi ekonomik i PD-së/ Kadia: Jorealist dhe i parealizueshëm

Zëvendësministri i Financave dhe Ekonomisë, Besart Kadia e cilësoi sot programin ekonomik të prezantuar nga Partia Demokratike si jorealist dhe të parealizueshëm, sidomos në kushtet kur vendi është goditur nga dy kriza, ajo e tërmetit dhe pandemia. Në një intervistë televizive Kadia tha se, “në vetvete shumica e premtimeve ose e listës së objektivave të ...

Premtimi i Ramës: Pagën nga 300, do ta bëjmë 400 mijë lekë pa tatim mbi të ardhurat

Kryeministri Edi Rama tha se në mandatin e tretë paga minimale nga 300 do të punohet për tu bërë 400 mijë pa taksa, gjë sipas tij do të lehtësojë një pjesë shumë të madhe të qytetarëve. Nuk kanë ikur 500 mijë veta nga vendi, është gënjes
24 ore lajme

Premtimi i Ramës: Pagën nga 300, do ta bëjmë 400 mijë lekë pa tatim mbi të ardhurat

Kryeministri Edi Rama tha se në mandatin e tretë paga minimale nga 300 do të punohet për tu bërë 400 mijë pa taksa, gjë sipas tij do të lehtësojë një pjesë shumë të madhe të qytetarëve. Nuk kanë ikur 500 mijë veta nga vendi, është gënjeshtër e madhe shumë dhe se balanca mes ikjes dhe ...

Aleanca transatlantike është kthyer/ Biden në konferencën e Mynihut, hap një kapitull të ri

Presidenti amerikan, Joe Biden, tha të premten se aleanca mes Shteteve të Bashkuara dhe Evropës është rikthyer pasi paraardhësi i tij, Donald Trump, i acaroi jo pak marrëdhëniet. Unë po i jap botës një mesazh të qartë. Amerika është rikthyer dh
24 ore lajme

Aleanca transatlantike është kthyer/ Biden në konferencën e Mynihut, hap një kapitull të ri

Presidenti amerikan, Joe Biden, tha të premten se aleanca mes Shteteve të Bashkuara dhe Evropës është rikthyer pasi paraardhësi i tij, Donald Trump, i acaroi jo pak marrëdhëniet. Unë po i jap botës një mesazh të qartë. Amerika është rikthyer dhe aleanca transatlantike është kthyer – tha Biden në fjalën e tij në konferencën e ...

Dy paradokset e kultit të Albinit në Tiranë

Blendi Kajsiu   Fitorja e Vetëvendosjes në Kosovë ka prodhuar shpërthimin e mitit të Albin Kurtit në Tiranë. Po të dëgjosh analistët dhe mediat shqiptare, të krijohet përshtypja se zgjedhjet i fitoi ai i vetëm, duke hedhur në erë sistemin poli
24 ore lajme

Dy paradokset e kultit të Albinit në Tiranë

Blendi Kajsiu   Fitorja e Vetëvendosjes në Kosovë ka prodhuar shpërthimin e mitit të Albin Kurtit në Tiranë. Po të dëgjosh analistët dhe mediat shqiptare, të krijohet përshtypja se zgjedhjet i fitoi ai i vetëm, duke hedhur në erë sistemin politik kosovar tek pullë. Ndaj të shumtë janë ata që fillojnë pyesin nëse Shqipëria do ...

Maqedonia e Veriut-NATO: Nënshkruhet Memorandumi për Bashkëpunim në fushën e mbrojtjes kibernetike

Memorandumi i bashkëpunimit me NATO-n në fushën e mbrojtjes kibernetike mundëson një përgjigje të koordinuar të aleatëve në rast sulmi kibernetik Ministrja e Mbrojtjes e Maqedonisë së Veriut, Radmilla Shekerinska dhe Ndihmës Sekretari i Përgjith
24 ore lajme

Maqedonia e Veriut-NATO: Nënshkruhet Memorandumi për Bashkëpunim në fushën e mbrojtjes kibernetike

Memorandumi i bashkëpunimit me NATO-n në fushën e mbrojtjes kibernetike mundëson një përgjigje të koordinuar të aleatëve në rast sulmi kibernetik Ministrja e Mbrojtjes e Maqedonisë së Veriut, Radmilla Shekerinska dhe Ndihmës Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, David van Weel, si kryetar i Komitetit të Menaxhimit të Mbrojtjes Kibernetike të NATO-s, nënshkruan një Memorandum të ...

Ambadasaori i Turqisë, Murat Ahmet Yörük: Banesat në Laç përfundojnë në gusht 2021

Kantieri i punimeve të projektit të ndërtimit të 522 apartamenteve në qytetin e Laçit të financuar nga qeveria turke, është vizituar të mërkurën nga ambasadori i Turqisë në Tiranë, Murat Ahmet Yörük dhe drejtues të Bashkisë së Kurbinit. A
24 ore lajme

Ambadasaori i Turqisë, Murat Ahmet Yörük: Banesat në Laç përfundojnë në gusht 2021

Kantieri i punimeve të projektit të ndërtimit të 522 apartamenteve në qytetin e Laçit të financuar nga qeveria turke, është vizituar të mërkurën nga ambasadori i Turqisë në Tiranë, Murat Ahmet Yörük dhe drejtues të Bashkisë së Kurbinit. Ambasadori Yörük fillimisht realizoi një takim me kryetaren e Bashkisë së Kurbinit, Majlinda Cara, në ambientet e institucionit, duke ...

Fama e veshjeve tradicionale arrin deri në Britani, Rita Ora tërhoqi vëmendjen e mediave të huaja

Ditën e djeshme Rita Ora uroi 13-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës në mënyrën më të bukur. Këngëtarja ndau në rrjete sociale disa foto nga projekti më i fundit muzikor, “Big”, në të cilin ajo u shfaq e veshur me veshje tradicionale. Këto v
24 ore lajme

Fama e veshjeve tradicionale arrin deri në Britani, Rita Ora tërhoqi vëmendjen e mediave të huaja

Ditën e djeshme Rita Ora uroi 13-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës në mënyrën më të bukur. Këngëtarja ndau në rrjete sociale disa foto nga projekti më i fundit muzikor, “Big”, në të cilin ajo u shfaq e veshur me veshje tradicionale. Këto veshje u punuan posaçërisht për Ritën nga stilisti Valdrin Sahiti, i cili mblodhi ...

Sonda e NASA-s ulet në planetin Mars

Sonda më e fundit e NASA-s zbriti të enjten në planetin Mars pas një udhëtimi që filloi korrikun e kaluar. Hyrja e sondës “Perseverance” në atmosferën marsiane filloi në 3:55 pasdite dhe kaloi me sukses një proces shtatë minutësh që
24 ore lajme

Sonda e NASA-s ulet në planetin Mars

Sonda më e fundit e NASA-s zbriti të enjten në planetin Mars pas një udhëtimi që filloi korrikun e kaluar. Hyrja e sondës “Perseverance” në atmosferën marsiane filloi në 3:55 pasdite dhe kaloi me sukses një proces shtatë minutësh që shkencëtarët thanë se ishte i suksesshëm. Gjatë uljes, NASA nuk kishte aftësi të kontrollomnte sondën, ...

SHBA: Jemi të gatshëm të bisedojmë me Iranin për marrëveshjen bërthamore

Shtetet e Bashkuara të enjten thanë se ishin gati të bisedonin me Iranin për rikthimin në marrëveshjen e vitit 2015 që synonte të parandalonte Teheranin nga prodhimi i armëve bërthamore, tre vjet pasi Uashingtoni u tërhoq nga marrëveshja. Irani re
24 ore lajme

SHBA: Jemi të gatshëm të bisedojmë me Iranin për marrëveshjen bërthamore

Shtetet e Bashkuara të enjten thanë se ishin gati të bisedonin me Iranin për rikthimin në marrëveshjen e vitit 2015 që synonte të parandalonte Teheranin nga prodhimi i armëve bërthamore, tre vjet pasi Uashingtoni u tërhoq nga marrëveshja. Irani reagoi me qetësi ndaj idesë së Shteteve të Bashkuara, të paraqitur nga Sekretari i Shtetit Antony ...

Greqia proteston ndaj Turqisë për anijen kërkimore

Greqia tha të enjten se kishte protestuar ndaj Turqisë rreth dërgimit të një anijeje kërkimore në Detin Egje, çka Athina e quajti një veprim “të panevojshëm” tani që aleatët e NATO-s po përpiqen të rinisin bisedimet mes dy vendeve p
24 ore lajme

Greqia proteston ndaj Turqisë për anijen kërkimore

Greqia tha të enjten se kishte protestuar ndaj Turqisë rreth dërgimit të një anijeje kërkimore në Detin Egje, çka Athina e quajti një veprim “të panevojshëm” tani që aleatët e NATO-s po përpiqen të rinisin bisedimet mes dy vendeve për një mosmarrëveshje detare. Në një njoftim të lëshuar nga marina e Turqisë këtë javë thuhet ...

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1112 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19, vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin f
24 ore lajme

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1112 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19, vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid19. Procesi i vaksinimit ka vijuar sot në tre ...

Amendamentet e PE mbi draft raportin për Shqipërinë: Zgjedhjet e 25 prillit parakusht themelor për integrimin në BE

Grupimet politike të Parlamentit Evropian propozojnë dhjetëra amendamente mbi draft-raportin e eurodeputetes Isabel Santos, lidhur me progresin e Shqipërisë për vitin 2020. Në amendamente theksohet se Shqipëria ka bërë përpjekje të vazhdueshme n
24 ore lajme

Amendamentet e PE mbi draft raportin për Shqipërinë: Zgjedhjet e 25 prillit parakusht themelor për integrimin në BE

Grupimet politike të Parlamentit Evropian propozojnë dhjetëra amendamente mbi draft-raportin e eurodeputetes Isabel Santos, lidhur me progresin e Shqipërisë për vitin 2020. Në amendamente theksohet se Shqipëria ka bërë përpjekje të vazhdueshme në rrugën e saj drejt BE-së, duke përmbushur pjesërisht kushtet për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare… “Mbështesim thirrjen e Konferencës së Parë ...

Kosnett: Fituesit e zgjedhjeve ta krijojnë Qeverinë shpejt, s’ka kohë për vonesa

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Philip Kosnett, ka bërë thirrje që fituesit e zgjedhjeve të 14 shkurtit të krijojnë shpejtë dhe në mënyrë efikase institucionet e reja. “Unë dëshiroj gjithashtu të përgëzoj qyt
24 ore lajme

Kosnett: Fituesit e zgjedhjeve ta krijojnë Qeverinë shpejt, s’ka kohë për vonesa

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Philip Kosnett, ka bërë thirrje që fituesit e zgjedhjeve të 14 shkurtit të krijojnë shpejtë dhe në mënyrë efikase institucionet e reja. “Unë dëshiroj gjithashtu të përgëzoj qytetarët e Kosovës për zgjedhjet e suksesshme dhe paqësore. Ata folën edhe një herë. Nxis partitë fituese që të ...

Hungari: Sinopharm dhe Sputnik në vend të planit të vaksinimit të BE

Pas vaksinimit me vaksinën ruse, në Hungari do të nisin shumë shpejt vaksinimet me vaksinën kineze. Kryeministri Viktor Orban dëshiron të jetë më i shpejtë se pjesa tjetër e BE. Por mjekët dhe popullata janë skeptikë. Vaksina e re nga Kina nuk d
24 ore lajme

Hungari: Sinopharm dhe Sputnik në vend të planit të vaksinimit të BE

Pas vaksinimit me vaksinën ruse, në Hungari do të nisin shumë shpejt vaksinimet me vaksinën kineze. Kryeministri Viktor Orban dëshiron të jetë më i shpejtë se pjesa tjetër e BE. Por mjekët dhe popullata janë skeptikë. Vaksina e re nga Kina nuk duket se ka gjetur ende shumë të interesuar në rrugët e Budapestit. Një ...

Britania e Madhe infekton vullnetarë me koronavirus

Në një studim duhet të sqarohet sasia e koronavirusut, e nevojshme që virusi të të ngjitet. Rezultatet duhet të ndihmojnë në zhvillimin e medikamenteve. Për ta kuptuar më mirë koronavirusin, Britania e Madhe do të infektojë qëllimisht me patogj
24 ore lajme

Britania e Madhe infekton vullnetarë me koronavirus

Në një studim duhet të sqarohet sasia e koronavirusut, e nevojshme që virusi të të ngjitet. Rezultatet duhet të ndihmojnë në zhvillimin e medikamenteve. Për ta kuptuar më mirë koronavirusin, Britania e Madhe do të infektojë qëllimisht me patogjenin njerëz pjesëmarrës në test. Kërkohen deri në 90 vullnetarë midis moshës 18 dhe 30 vjeç, sipas ...

Së bashku për Shqipërinë: një vit i solidaritetit evropian drejt rindërtimit dhe investimeve

Sot shënohet njëvjetori i Konferencës Ndërkombëtare të Donatorëve “Së bashku për Shqipërinë”, organizuar në Bruksel nga Komisioni Evropian për të mbështetur Shqipërinë pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit 2019. Nga premtimi r
24 ore lajme

Së bashku për Shqipërinë: një vit i solidaritetit evropian drejt rindërtimit dhe investimeve

Sot shënohet njëvjetori i Konferencës Ndërkombëtare të Donatorëve “Së bashku për Shqipërinë”, organizuar në Bruksel nga Komisioni Evropian për të mbështetur Shqipërinë pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit 2019. Nga premtimi rekord prej 1.15 miliardë euro, Komisioni Evropian, Shtetet Anëtare të BE-së dhe Banka Evropiane e Investimeve sollën 400 milionë euro për rimëkëmbjen e Shqipërisë, duke përfshirë 115 milionë euro ...

Pse duhet të lexohet Dostojevski

Herman Hesse Dy fuqi të pushtojnë në librat e tij, i pari është dëshpërimi, pranimi i së keqes, i të pësuarit, i mos kundërshtuarit të mizorisë gjakësore dhe problematike të natyrës njerëzore. Nga kjo vdekje duhet vdekur, ky ferr duhet përsh
24 ore lajme

Pse duhet të lexohet Dostojevski

Herman Hesse Dy fuqi të pushtojnë në librat e tij, i pari është dëshpërimi, pranimi i së keqes, i të pësuarit, i mos kundërshtuarit të mizorisë gjakësore dhe problematike të natyrës njerëzore. Nga kjo vdekje duhet vdekur, ky ferr duhet përshkruar nëse do që edhe zëri tjetër i mjeshtrit, ai zëri qiellor të mbrrij deri ...

Zgjedhjet në Kosovë/ Rama uron fitoren e Lëvizjes Vetëvendosje: Vullneti i popullit të mishërohet me kapitull të ri!

Kryeministri Edi Rama ka uruar fitoren e Lëvizjes Vetëvendosje për zgjedhjet në Kosovë. Rama uron që vullneti i popullit të Kosovës të mishërohet me një kapitull të ri me qeveri të qëndryeshme. “Përshëndetje të gjitha forcave politike në K
24 ore lajme

Zgjedhjet në Kosovë/ Rama uron fitoren e Lëvizjes Vetëvendosje: Vullneti i popullit të mishërohet me kapitull të ri!

Kryeministri Edi Rama ka uruar fitoren e Lëvizjes Vetëvendosje për zgjedhjet në Kosovë. Rama uron që vullneti i popullit të Kosovës të mishërohet me një kapitull të ri me qeveri të qëndryeshme. “Përshëndetje të gjitha forcave politike në Kosovë dhe posaçërisht fituesve të qartë të zgjedhjeve, LVV, me urimin që vullneti i popullit të Kosovës ...

Get more results via ClueGoal