ថ្មីៗនេះ មានការជជែកដេញដោលនៅលើបណ្តាញសង្គមស្តីពីគុណភាពអប់រំនៅកម្ពុជា បន្ទាប់ពីកម្ពុជាទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់ទាបបំផុតក្នុងការវាយតម្លៃការសិក្សារបស់សិស្ស តាមរយៈកម្មវិធី PISA (Programme for International Student Assessment) ដែលរៀបចំដោយអង្គការ OECD។ ក្រុមអ្នកជំនាញខ្លះយល់ថា លទ្ធផលនៃការវាយតម្លៃនេះមានលក្ខណៈល្អប្រសើរបន្តិច បើធៀបនឹងលទ្ធផលនៃការវាយតម្លៃកាលពីឆ្នាំ២០១៧។ ទោះជាយ៉ាងនេះក្តី ក្រុមអ្នកជំនាញទាំងនេះចង់ឃើញរដ្ឋាភិបាលបន្តធ្វើកំណែទម្រង់ប្រព័ន្ធអប់រំកម្ពុជាឲ្យកាន់តែប្រសើរជាងនេះ តាមរយៈការរិះរកបច្ចេកទេសបង្រៀនថ្មីៗ និងជំរុញឲ្យសិស្សចេះធ្វើស័្វយសិក្សាដោយខ្លួនឯង។ តើរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាគួរធ្វើកំណែទម្រង់អ្វីខ្លះដើម្បីបង្កើនគុណភាពនៅក្នុងវិស័យអប់រំ?
លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានចាកចេញពីប្រទេសកម្ពុជាហើយ កាលពីរាត្រីថ្ងៃទី១៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ដើម្បីចូលរួមកិច្ចប្រជុំដំបូងនៃក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាព(Board of Peace) ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី១៩ ខែកម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦។ អ្នកជំនាញផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រនយោបាយមើលឃើញថា ការចូលរួមរបស់មេដឹកនាំកម្ពុជាក្នុងកិច្ចប្រជុំដំបូងនៃក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាព បានឆ្លុះបញ្ចាំងពីការស្រលាញ់សន្តិភាព និងការធ្វើពិពិធកម្មការទូតរបស់កម្ពុជា។
ប្តីប្រពន្ធជនជាតិកូរ៉េខាងត្បូងមួយគូដែលជាបណ្តាញក្រុមឧក្រិដ្ឋជនឆបោកនៅកម្ពុជា បានរងការចោទពីរដ្ឋអាជ្ញាក្រុងអូលសាន ពីបទក្លែងបន្លំការវិនិយោគចំពោះជនជាតិកូរ៉េ ដោយគិតជាទឹកប្រាក់ជាង ៧លានដុល្លារអាមេរិក។ ផ្អែកតាមការចុះផ្សាយដោយបណ្តាញសារព័ត៌មានជាច្រើនរបស់កូរ៉េខាងត្បូង គូស្នេហ៍មួយគូនេះត្រូវបានអាជ្ញាធរកម្ពុជាធ្វើបត្យាប័នប្រគល់ឱ្យសមត្ថកិច្ចកូរ៉េកាលពីចុងខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ ដើម្បីយកទៅអនុវត្តទោសនៅកូរ៉េខាងត្បូង។
អ៊ីស្រាអែល បាញ់ប្លោងគ្រាប់ ត្រូវចំច្រើនកន្លែង នៅតំបន់ហ្កាហ្សា និងបណ្តាលឲ្យស្លាប់ពលរដ្ឋប៉ាឡេស្ទីន ចំនួនយ៉ាងតិច ១២ នាក់។ នេះបើតាម ក្រុមប្រដាប់អាវុធហាម៉ាសហ្កាហ្សា ដោយចោទប្រកាន់ថា អ៊ីស្រាអែលចេះតែបន្តរំលោភបទឈប់បាញ់។ ដោយច្រានចោលពាក្យចោទប្រកាន់ កងទ័ពអ៊ីស្រាអែលលើកឡើងថា ហាម៉ាស ទៅវិញទេ ដែលបំពានបទឈប់បាញ់ និងអះអាងថា ការបាញ់ប្រហាររបស់ខ្លួនស្របតាមច្បាប់អន្តរជាតិ។
ស្ថានទូតឥណ្ឌូណេស៊ីប្រចាំកម្ពុជានៅថ្ងៃទី១៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ បានឱ្យដឹងថា ជនជាតិឥណ្ឌូនេស៊ីចំនួនជាង ៧០០នាក់ដែលភាគច្រើនគ្មានលិខិតឆ្លងដែនកំពុងត្រៀមចាកចេញពីប្រទេសកម្ពុជានៅចន្លោះថ្ងៃទី១៥កុម្ភៈ ដល់ថ្ងៃទី៤ មីនា។ តាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់ស្ថានទូតឥណ្ឌូណេស៊ីប្រចាំកម្ពុជា ជនជាតិឥណ្ឌូណេស៊ីទាំងនោះភាគច្រើនសុទ្ធតែពាក់ព័ន្ធនឹងបទល្មើសឆបោកអនឡាញនៅកម្ពុជា។
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់របស់ថៃមួយរូប បានចេញមកបញ្ជាក់ថា ការចុះបញ្ជី «មហាសង្ក្រាន្ត» របស់កម្ពុជាទៅក្នុងបញ្ជីបេតិកភណ្ឌអរូបីអង្គការយូណេស្កូ មិនធ្វើឲ្យប៉ះពាល់វប្បធម៌ថៃឡើយ។ ការបញ្ជាក់នេះ ធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីថៃបានដឹងថា កម្ពុជាកំពុងពន្លឿនការចុះបញ្ជី «មហាសង្រ្កាន្ត» ទៅក្នុងបញ្ជីបេតិកភណ្ឌអរូបីនៃមនុស្សជាតិអង្គការយូណេស្កូ។
ជាការពិត រឿងបក្ខពួកគ្រួសារនិយមមិនមែនជាបញ្ហាថ្មីទេនៅក្នុងសង្គមខ្មែរ។ ជាក់ស្តែងថ្មីៗនេះ រឿងបក្ខពួកគ្រួសារនិយមនេះត្រូវបានគេយកមកជជែកវែកញែកយ៉ាងផុសផុលតាមបណ្តាញសង្គម បន្ទាប់ពីមានការតែងតាំងមន្ត្រីតាមក្រសួងស្ថាប័នមួយចំនួន។ ជាមន្ត្រីក្មេងខ្ចីដែលជាប់សាច់ឈាមជាមួយថ្នាក់ដឹកនាំនៃក្រសួងស្ថាប័នទាំងនោះ។ ហេតុអ្វីបញ្ហាបក្ខពួកគ្រួសារនិយមក្នុងសង្គមខ្មែរត្រូវបានជជែកវែកម្តងហើយម្តងទៀត?
រដ្ឋាភិបាលទីក្រុងកង់បេរ៉ា បានប្រកាសបញ្ចេញកញ្ចប់ថវិកាវិនិយោគ ៣,៩ ពាន់លានដុល្លារអូស្ត្រាលី ក្នុងដំណាក់កាលដំបូង ដើម្បីចាប់ផ្តើមការដ្ឋានសាងសង់នាវាមុជទឹកដើរដោយថាមពលនុយក្លេអ៊ែរ។ គម្រោងនេះ ឋិតក្នុងកិច្ចព្រមព្រៀងត្រីភាគី រវាង អូស្ត្រាលី ជាមួយ អាមេរិក និងអង់គ្លេស កាលពីឆ្នាំ២០២១។ កម្មវត្ថុរបស់សម្ព័ន្ធត្រីភាគីនេះ ដើម្បីទប់ទល់ឥទ្ធិពលមហាយក្សចិន នៅតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក។
នៅវៀតណាម ក៏ដូចជានៅតាមប្រទេសអាស៊ីមួយចំនួន វិស័យលុយឌីជីថល បានឡើងប៉ោងមួយរយៈធំ ធ្វើឲ្យមនុស្សជ្រួលជ្រើមចង់កើបប្រាក់ចំណេញដ៏ច្រើនសន្ធឹក។ ក៏ប៉ុន្តែ សុបិននេះបានរលាយទៅវិញ បន្ទាប់ពីតម្លៃលុយឌីជីថល បានធ្លាក់ចុះយ៉ាងគំហុក ធ្វើឲ្យអ្នកវិនិយោគត្រូវខាងបង់ប្រាក់សន្សំរបស់ខ្លួន។ ទីផ្សារលុយឌីជីថលនៅវៀតណាម កំពុងតែជួបវិបត្តិយ៉ាងខ្លាំង ស្របពេលដែលរដ្ឋវៀតណាម ចាប់ផ្តើមរៀបចំច្បាប់ ដើម្បីគ្រប់គ្រងវិស័យដ៏គ្រោះថ្នាក់នេះ។
កម្ពុជា និងកាណាដាប្រកាសរឹតបន្តឹងចំណងការទូតរវាងគ្នា ដោយសន្យាពង្រឹងទំនាក់ទំនងទ្វេភាគី និងបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យដែលមានស្រាប់ឱ្យរីកចម្រើនទៅមុខបន្ថែមទៀត។ នេះបើយោងតាមខ្លឹមសារនៃលទ្ធផលកិច្ចពិគ្រោះយោបល់នយោបាយទ្វេភាគីលើកទី២រវាងក្រសួងការបរទេសកម្ពុជា និងក្រសួងការបរទេសកាណាដាកាលពីថ្ងៃទី១២ ខែកុម្ភៈ។
សហរដ្ឋអាមេរិក និងអ៊ីរ៉ង់ កំពុងតែចរចាគ្នាយ៉ាងតានតឹង ក្នុងសំណុំរឿងនុយក្លេអ៊ែរ និងមីស៊ីលបាលីស្ទិក។ ដើម្បីបន្ថែមសម្ពាធលើរដ្ឋាភិបាលតេហេរ៉ង់ សហរដ្ឋអាមេរិករបស់លោកប្រធានាធិបតី ដូណាល់ ត្រាំ បញ្ជូននាវាដឹកយន្តហោះចម្បាំង ទី២ ទៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា។ ដោយគំរាមបែបប្រយោល ចៅហ្វាយសេតវិមានលើកឡើងជាថ្មី អំពីលទ្ធភាពផ្លាស់ប្តូររបបដឹកនាំអ៊ីរ៉ង់។
សន្និសីទទីក្រុងមុយនីឆ ស្តីពីសន្តិសុខ បានចាប់ផ្តើមបើកទ្វារកាលពីថ្ងៃសុក្រ ទី១៣កុម្ភៈ នៅក្នុងបរិបទមួយ ដែលសម្ព័ន្ធភាពរវាងអឺរ៉ុប និងសហរដ្ឋអាមេរិក កាន់តែបែកខ្ញែកគ្នា ជាមួយនឹងភាពវឹកវរនៃសណ្ដាប់ធ្នាប់អន្តរជាតិ ដោយសារតែមហាអំណាចធំៗ ចង់តែប្រើកម្លាំង ជាជាងការគោរពច្បាប់។ នៅព្រឹកថ្ងៃសៅរ៍ លោកប្រមុខការទូតអាមេរិក ម៉ាកូ រូប៊ីយ៉ូ បានឡើងថ្លែងសុន្ទកថា ដោយបានអះអាងថា សហរដ្ឋអាមេរិក មិនមានចេតនាបំបែកបំបាក់ទេ តែចង់ឲ្យអឺរ៉ុបរាំមាំឡើង ដើម្បីសហការជាមួយគ្នា ក្នុងការស្តារសណ្តាប់ធ្នាប់ពិភពលោក។
នៅសន្និសីទសន្តិសុខក្រុងម៉ុយនិច ប្រមុខការទូតចិន លោក វ៉ាង យី ដាស់តឿន អាមេរិក កុំឲ្យឃុបឃិតគ្នាជាមួយ តៃវ៉ាន់ ដែលអាចបង្កឲ្យប្រឈមមុខដាក់គ្នា ឬប៉ះទង្គិចផ្ទាល់ជាមួយចិន។ រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសចិន ថែមទាំងជំរុញឲ្យ អាមេរិក ជ្រើសរើសផ្លូវសហការ ក្នុងភាពប្រាកដនិយម ដើម្បីចំណេញផលប្រយោជន៍រួម។
កាលពីថ្ងៃទី១២កុម្ភៈ ក្រសួងការពារជាតិឥណ្ឌាបានប្រកាសដំណឹងថា គេគ្រោងទិញគ្រឿងសព្វាវុធ គិតជាទឹកប្រាក់សរុប ប្រមាណ៣៣ពាន់អឺរ៉ូ។ ក្នុងចំណោមនេះ ឥណ្ឌាអាចនឹងទិញយន្តហោះចម្បាំង Rafale របស់បារាំង ចំនួន១១៤គ្រឿងបន្ថែមទៀត តែត្រូវជាមួយលក្ខខណ្ឌ លើកគ្រឿងផ្សំខ្លះ ទៅផលិតនៅក្នុងប្រទេសឥណ្ឌា។ ក្រុមហ៊ុន Safran ដែលផលិតម៉ូទ័រយន្តហោះ Rafale បានអះអាងថាគេត្រៀមខ្លួន បើករោងចក្រនៅឥណ្ឌា។
រុស្ស៊ី និងអ៊ុយក្រែន បានប្រកាសនៅថ្ងៃសុក្រទី ១៣ កុម្ភៈថា ពួកគេនឹងចូលរួមកិច្ចពិភាក្សា ដោយមានការសម្របសម្រួលពីសហរដ្ឋអាមេរិក។ កិច្ចប្រជុំនេះនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី ១៧-១៨ កុម្ភៈនៅទីក្រុងហ្សឺណែវ។ កិច្ចពិភាក្សាផ្តោតបន្តលើកិច្ចចរចារដែលស្មុគស្មាញ ក្នុងការស្វែងរកដំណោះស្រាយបញ្ចប់សង្រ្គាមដែលបានបន្តអស់រយៈពេលជិត៤ឆ្នាំ។
លទ្ធផលបោះឆ្នោតផ្លូវការនៅបង់ក្លាដែសនៅថ្ងៃសុក្រ ទី១៣ កុម្ភៈ បង្ហាញថា គណបក្សជាតិនិយមរបស់ លោក តារិក រាម៉ាន់ បានទទួលជ័យជម្នះភ្លូកទឹកភ្លូកដី នៅក្នុងការបោះឆ្នោតសភា ដែលប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី១២ កុម្ភៈ។ បក្សជាតិនិយមទទួលបាន២១២អាសនៈ ក្នុងចំណោម ៣០០អាសនៈ។ ចំណែក សម្ព័ន្ធបក្សអ៊ីស្លាមទទួលបានត្រឹមតែ ៧៧អាសនៈ ប៉ុណ្ណោះ។ ដូច្នេះ បក្សរបស់លោក តារិក រាម៉ាន់ ទទួលបានសម្លេងភាគច្រើន នៅក្នុងរដ្ឋសភាបង់ក្លាដែស។ តើអនាគតនាយករដ្ឋមន្រ្តីបង់ក្លាដែស លោក តារិក រាម៉ាន់ ជានរណា និងមានប្រវត្តិយ៉ាងដូចម្តេចខ្លះ?
ឃ្លីបវីដេអូខ្លីមួយដែលមានរយៈពេលជិត១នាទី ស្តីពីអំពើពុករលួយនៅក្នុងពន្ធនាគារខេត្តស្ទឹងត្រែងត្រូវបានគេផ្សព្វផ្សាយតាមសារព័ត៌មានអនឡាញមួយចំនួន និងចែកចាយតាមបណ្តាញសង្គម។ ឃ្លីបវីដេអូនេះបានបង្ហាញពីក្រុមអ្នកទោសភេទប្រុសស្ថិតនៅក្នុងបន្ទប់មួយយ៉ាងចង្អៀតណែន និងដែលម្នាក់ៗមានកាន់ទូរស័ព្ទស្មាតហ្វូននៅនឹងដៃ។ ឃ្លីបវីដេអូនេះត្រូវបានគេបញ្ចូលសំឡេងមនុស្សប្រុសនិយាយរៀបរាប់ពីការអនុញ្ញាតឲ្យអ្នកជាប់ឃុំប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទនៅក្នុងគុកដោយត្រូវបង់លុយប្រចាំខែទៅឲ្យអ្នកគ្រប់គ្រងពន្ធនាគារ។ ការផ្សព្វផ្សាយ និងការចែកចាយឃ្លីបវីដេអូមួយនេះតាមបណ្តាញសង្គមត្រូវបានពន្ធនាគារខេត្តស្ទឹងត្រែងចេញលិខិតបំភ្លឺ និងបដិសេធកាលពីថ្ងៃទី១២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ពិសេសការចុះផ្សាយនៅលើគណនីទិកតុកមួយឈ្មោះ VOK TV។ VOK TV ដែលបានចុះផ្សាយថា«ប្រធានពន្ធនាគារខេត្តស្ទឹងត្រែង និងបក្សពួករងការចោទប្រកាន់ថាបានជំរិតទារប្រាក់ពីជនជាប់ឃុំ ចាប់ពី ៤ ០០០ដុល្លារ ទៅ ៧ ០០០ដុល្លារក្នុងមួយបន្ទប់ជាថ្នូរនឹងការអនុញ្ញាតឲ្យប្រើទូរស័ព្ទដៃ»។ លោក ឃៀង សុណាឌីន អ្នកនាំពាក្យអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគារក្រសួងមហាផ្ទៃបានប្រាប់វិទ្យុបារាំង RFI នៅថ្ងៃទី១៣ កុម្ភៈនេះថា ក្រុមការងារជំនាញនៃអគ្គនាយកដ្ឋានកំពុងធ្វើការស្រាវជ្រាវលើព័ត៌មានផ្សព្វផ្សាយមួយនេះ។