ថ្មីៗនេះ មានការជជែកដេញដោលនៅលើបណ្តាញសង្គមស្តីពីគុណភាពអប់រំនៅកម្ពុជា បន្ទាប់ពីកម្ពុជាទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់ទាបបំផុតក្នុងការវាយតម្លៃការសិក្សារបស់សិស្ស តាមរយៈកម្មវិធី PISA (Programme for International Student Assessment) ដែលរៀបចំដោយអង្គការ OECD។ ក្រុមអ្នកជំនាញខ្លះយល់ថា លទ្ធផលនៃការវាយតម្លៃនេះមានលក្ខណៈល្អប្រសើរបន្តិច បើធៀបនឹងលទ្ធផលនៃការវាយតម្លៃកាលពីឆ្នាំ២០១៧។ ទោះជាយ៉ាងនេះក្តី ក្រុមអ្នកជំនាញទាំងនេះចង់ឃើញរដ្ឋាភិបាលបន្តធ្វើកំណែទម្រង់ប្រព័ន្ធអប់រំកម្ពុជាឲ្យកាន់តែប្រសើរជាងនេះ តាមរយៈការរិះរកបច្ចេកទេសបង្រៀនថ្មីៗ និងជំរុញឲ្យសិស្សចេះធ្វើស័្វយសិក្សាដោយខ្លួនឯង។ តើរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាគួរធ្វើកំណែទម្រង់អ្វីខ្លះដើម្បីបង្កើនគុណភាពនៅក្នុងវិស័យអប់រំ?
លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានចាកចេញពីប្រទេសកម្ពុជាហើយ កាលពីរាត្រីថ្ងៃទី១៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ដើម្បីចូលរួមកិច្ចប្រជុំដំបូងនៃក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាព(Board of Peace) ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី១៩ ខែកម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦។ អ្នកជំនាញផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រនយោបាយមើលឃើញថា ការចូលរួមរបស់មេដឹកនាំកម្ពុជាក្នុងកិច្ចប្រជុំដំបូងនៃក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាព បានឆ្លុះបញ្ចាំងពីការស្រលាញ់សន្តិភាព និងការធ្វើពិពិធកម្មការទូតរបស់កម្ពុជា។
ប្តីប្រពន្ធជនជាតិកូរ៉េខាងត្បូងមួយគូដែលជាបណ្តាញក្រុមឧក្រិដ្ឋជនឆបោកនៅកម្ពុជា បានរងការចោទពីរដ្ឋអាជ្ញាក្រុងអូលសាន ពីបទក្លែងបន្លំការវិនិយោគចំពោះជនជាតិកូរ៉េ ដោយគិតជាទឹកប្រាក់ជាង ៧លានដុល្លារអាមេរិក។ ផ្អែកតាមការចុះផ្សាយដោយបណ្តាញសារព័ត៌មានជាច្រើនរបស់កូរ៉េខាងត្បូង គូស្នេហ៍មួយគូនេះត្រូវបានអាជ្ញាធរកម្ពុជាធ្វើបត្យាប័នប្រគល់ឱ្យសមត្ថកិច្ចកូរ៉េកាលពីចុងខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ ដើម្បីយកទៅអនុវត្តទោសនៅកូរ៉េខាងត្បូង។
អ៊ីស្រាអែល បាញ់ប្លោងគ្រាប់ ត្រូវចំច្រើនកន្លែង នៅតំបន់ហ្កាហ្សា និងបណ្តាលឲ្យស្លាប់ពលរដ្ឋប៉ាឡេស្ទីន ចំនួនយ៉ាងតិច ១២ នាក់។ នេះបើតាម ក្រុមប្រដាប់អាវុធហាម៉ាសហ្កាហ្សា ដោយចោទប្រកាន់ថា អ៊ីស្រាអែលចេះតែបន្តរំលោភបទឈប់បាញ់។ ដោយច្រានចោលពាក្យចោទប្រកាន់ កងទ័ពអ៊ីស្រាអែលលើកឡើងថា ហាម៉ាស ទៅវិញទេ ដែលបំពានបទឈប់បាញ់ និងអះអាងថា ការបាញ់ប្រហាររបស់ខ្លួនស្របតាមច្បាប់អន្តរជាតិ។
ជាការពិត រឿងបក្ខពួកគ្រួសារនិយមមិនមែនជាបញ្ហាថ្មីទេនៅក្នុងសង្គមខ្មែរ។ ជាក់ស្តែងថ្មីៗនេះ រឿងបក្ខពួកគ្រួសារនិយមនេះត្រូវបានគេយកមកជជែកវែកញែកយ៉ាងផុសផុលតាមបណ្តាញសង្គម បន្ទាប់ពីមានការតែងតាំងមន្ត្រីតាមក្រសួងស្ថាប័នមួយចំនួន។ ជាមន្ត្រីក្មេងខ្ចីដែលជាប់សាច់ឈាមជាមួយថ្នាក់ដឹកនាំនៃក្រសួងស្ថាប័នទាំងនោះ។ ហេតុអ្វីបញ្ហាបក្ខពួកគ្រួសារនិយមក្នុងសង្គមខ្មែរត្រូវបានជជែកវែកម្តងហើយម្តងទៀត?
រដ្ឋាភិបាលទីក្រុងកង់បេរ៉ា បានប្រកាសបញ្ចេញកញ្ចប់ថវិកាវិនិយោគ ៣,៩ ពាន់លានដុល្លារអូស្ត្រាលី ក្នុងដំណាក់កាលដំបូង ដើម្បីចាប់ផ្តើមការដ្ឋានសាងសង់នាវាមុជទឹកដើរដោយថាមពលនុយក្លេអ៊ែរ។ គម្រោងនេះ ឋិតក្នុងកិច្ចព្រមព្រៀងត្រីភាគី រវាង អូស្ត្រាលី ជាមួយ អាមេរិក និងអង់គ្លេស កាលពីឆ្នាំ២០២១។ កម្មវត្ថុរបស់សម្ព័ន្ធត្រីភាគីនេះ ដើម្បីទប់ទល់ឥទ្ធិពលមហាយក្សចិន នៅតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក។
នៅវៀតណាម ក៏ដូចជានៅតាមប្រទេសអាស៊ីមួយចំនួន វិស័យលុយឌីជីថល បានឡើងប៉ោងមួយរយៈធំ ធ្វើឲ្យមនុស្សជ្រួលជ្រើមចង់កើបប្រាក់ចំណេញដ៏ច្រើនសន្ធឹក។ ក៏ប៉ុន្តែ សុបិននេះបានរលាយទៅវិញ បន្ទាប់ពីតម្លៃលុយឌីជីថល បានធ្លាក់ចុះយ៉ាងគំហុក ធ្វើឲ្យអ្នកវិនិយោគត្រូវខាងបង់ប្រាក់សន្សំរបស់ខ្លួន។ ទីផ្សារលុយឌីជីថលនៅវៀតណាម កំពុងតែជួបវិបត្តិយ៉ាងខ្លាំង ស្របពេលដែលរដ្ឋវៀតណាម ចាប់ផ្តើមរៀបចំច្បាប់ ដើម្បីគ្រប់គ្រងវិស័យដ៏គ្រោះថ្នាក់នេះ។
កម្ពុជា និងកាណាដាប្រកាសរឹតបន្តឹងចំណងការទូតរវាងគ្នា ដោយសន្យាពង្រឹងទំនាក់ទំនងទ្វេភាគី និងបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យដែលមានស្រាប់ឱ្យរីកចម្រើនទៅមុខបន្ថែមទៀត។ នេះបើយោងតាមខ្លឹមសារនៃលទ្ធផលកិច្ចពិគ្រោះយោបល់នយោបាយទ្វេភាគីលើកទី២រវាងក្រសួងការបរទេសកម្ពុជា និងក្រសួងការបរទេសកាណាដាកាលពីថ្ងៃទី១២ ខែកុម្ភៈ។
សហរដ្ឋអាមេរិក និងអ៊ីរ៉ង់ កំពុងតែចរចាគ្នាយ៉ាងតានតឹង ក្នុងសំណុំរឿងនុយក្លេអ៊ែរ និងមីស៊ីលបាលីស្ទិក។ ដើម្បីបន្ថែមសម្ពាធលើរដ្ឋាភិបាលតេហេរ៉ង់ សហរដ្ឋអាមេរិករបស់លោកប្រធានាធិបតី ដូណាល់ ត្រាំ បញ្ជូននាវាដឹកយន្តហោះចម្បាំង ទី២ ទៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា។ ដោយគំរាមបែបប្រយោល ចៅហ្វាយសេតវិមានលើកឡើងជាថ្មី អំពីលទ្ធភាពផ្លាស់ប្តូររបបដឹកនាំអ៊ីរ៉ង់។
សន្និសីទទីក្រុងមុយនីឆ ស្តីពីសន្តិសុខ បានចាប់ផ្តើមបើកទ្វារកាលពីថ្ងៃសុក្រ ទី១៣កុម្ភៈ នៅក្នុងបរិបទមួយ ដែលសម្ព័ន្ធភាពរវាងអឺរ៉ុប និងសហរដ្ឋអាមេរិក កាន់តែបែកខ្ញែកគ្នា ជាមួយនឹងភាពវឹកវរនៃសណ្ដាប់ធ្នាប់អន្តរជាតិ ដោយសារតែមហាអំណាចធំៗ ចង់តែប្រើកម្លាំង ជាជាងការគោរពច្បាប់។ នៅព្រឹកថ្ងៃសៅរ៍ លោកប្រមុខការទូតអាមេរិក ម៉ាកូ រូប៊ីយ៉ូ បានឡើងថ្លែងសុន្ទកថា ដោយបានអះអាងថា សហរដ្ឋអាមេរិក មិនមានចេតនាបំបែកបំបាក់ទេ តែចង់ឲ្យអឺរ៉ុបរាំមាំឡើង ដើម្បីសហការជាមួយគ្នា ក្នុងការស្តារសណ្តាប់ធ្នាប់ពិភពលោក។