JAV prezidento Donaldo Trumpo bjauria išvadinta vyskupė Mariann Budde sako sulaukusi grasinimų mirtimi. Apie tai ji kalbėjo MSNBC laidai „Rachel Maddow“. Anksčiau šią savaitę pamokslo metu ji D. Trumpui pasakė, kad jis sėja baimę tarp šalies imigrantų ir LGBTQ žmonių. Vyskupė vėliau sako sulaukusi pasipiktinimo bangos. „Na, man žmonės linkėjo mirties“, – sako ji.
Technologijų magnatas Elonas Muskas trečiadienį suabejojo JAV prezidento Donaldo Trumpo paskelbtu 500 mln. JAV dolerių (483 mln. eurų) vertės dirbtinio intelekto (DI) infrastruktūros projektu, sakydamas, kad žadėtų pinigų investicijoms iš tikrųjų nėra. Šie komentarai tapo retu turtingiausio pasaulio žmogaus ir D. Trumpo nesutarimų pavyzdžiu. E. Muskas, rinkimų kampanijai išleidęs 270 mln. dolerių (259 mln. eurų), atlieka svarbų vaidmenį naujojoje administracijoje.
Dniepropetrovsko srityje gelbėtojai saugiai ištraukė į paviršių 135 kalnakasius, dėl techninės avarijos įstrigusius daugiau kaip 1 300 metrų po žeme. Apie tai pranešė Valstybinė nepaprastųjų situacijų tarnyba. „Iš viso 135 kalnakasiai dėl avarijos šachtos pastotėje Dniepropetrovsko srityje buvo įstrigę daugiau kaip 1 300 metrų gylyje. Bendromis gelbėtojų, įmonės darbuotojų ir kitų Valstybinės avarinės tarnybos padalinių pastangomis avarija buvo likviduota“, – sakoma pranešime.
Šiaurės Korėjos karių dislokavimas Rusijoje išlaikys dabartinį rusų pėstininkų atakų tempą Kursko regione, tačiau taip pat lems didelius Šiaurės Korėjos nuostolius, sako JAV Karo studijų institutas (ISW), rašo UNIAN. Anot ekspertų, Šiaurės Korėjos nuostoliai per mėnesį gali siekti 30–45 tūkst. karių, įskaitant žuvusius ir sužeistus. ISW duomenimis, Šiaurės Korėja karius Rusijoje dislokuos iki kovo vidurio ir tai padės Rusijai palaikyti atakų Kursko srityje intensyvumą bei tempą.
Artimiausiomis dienomis Lietuvą periodiškai skalaus krituliai, o termometrų stulpeliai rodys vėlyvam rudeniui būdingas reikšmes, LRT RADIJUI sakė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikas Tadas Kantautas. Savaitgalį šalį pasieks nedidelį orų pokyčiai, bet ne į žiemišką pusę – bus dar šilčiau.
Izraelio kariuomenė trečiadienį pranešė, kad Gazos Ruože nukovė palestiniečių ginkluotos grupuotės „Islamo džihadas“ kovotoją. Tai pirmas toks pranešimas apie nukautą žmogų nuo paliaubų su islamistų kovotojų grupuote „Hamas“ palestiniečių teritorijoje pradžios.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas kandidatu į pasiuntinio Europos Sąjungoje postą pasiūlė buvusį greitojo maisto restoranų tinklo vadovą, kuriam pirmiau teko trauktis iš galimų buvusios šio Respublikonų partijos atstovo administracijos kandidatų sąrašo, kai kilo klausimų dėl jo verslo metodų ir asmeninio gyvenimo.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė, kad iki taikos Ukrainoje dar toli, rašo UNIAN. Atsakydamas į klausimą apie galimybę įvesti taikos palaikymo pajėgas Ukrainoje, O. Scholzas sako, kad šalys partnerės netrukus aptars Ukrainos saugumo garantijas pasibaigus karui. „Būtų gera žinia, jei karas Ukrainoje baigtųsi. Tačiau net ir tokiu atveju turime užtikrinti Ukrainai saugią ateitį.
Tarsi domimės politika, bet vos pasiekę viešumą argumentai tampa lėkšti, grubūs ir įžeidūs, tarsi turime tvirtas pozicijas, bet nesugebame diskutuoti ir klimpstame į nihilizmą. Anot filosofo, Vilniaus universiteto profesoriaus Arūno Sverdiolo, jo kadaise sukurtas lėkštos Lietuvos modelis tebegalioja ir šiandien, o interviu LRT.lt jis pasidalino mintimis apie gyvenimą karo akivaizdoje, politikų retoriką ir kritika žiniasklaidai.
Visai netoli Vilniaus centro „Delfi“ žurnalistai aptiko du atvejus, kai neteisėtai aptverta ir įvairiais įrenginiais užimta valstybinė žemė. Nuvykę į vietą valstybinėje žemėje suradome ne tik tvorą, bet ir du šiltnamius bei stoginę. Pažeidimus jau užfiksavo ir Statybos inspekcija.
Ne paslaptis, kad dalis gyventojų Lietuvoje bankais bent iš dalies nepasitiki. Juos pykdo tai, kad bankams reikia mokėti papildomai, kai nori pasinaudoti savo pačių pinigais, pvz., juos pervesti ar išsigryninti. O būna ir tokių atvejų, kai prie savo pinigų klientai išvis nebegali prieiti. Į tokią situaciją pakliuvo viena „Luminor“ banko klientė, kuri socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalijo, kad negali pasiekti nei savo asmeninės, nei verslo sąskaitų.
Ketvirtadienį Lietuvoje didelių pokyčių nenusimato. Vis dar išliksime tarp aukšto slėgio lauko rytuose ir žemo vakaruose.
Griežtesnis Donaldo Trumpo tonas Rusijos atžvilgiu – geras ženklas Ukrainai, LRT TELEVIZIJAI sako profesorė Dovilė Jakniūnaitė. Anot jos, JAV prezidentas derybose siekia užimti stipresniojo poziciją. Tuo metu Kinija bando įtikti Rusijai, tačiau ar Pekinas galėtų paveikti Maskvos sprendimus dėl karo?
Šiaurės Rytų Sirijoje kovos tarp kurdų ir Turkijos remiamų grupuočių intensyvėja. Basharo al-Assado režimą nuvertęs, Turkijai palankus faktinis Sirijos lyderis kartoja, kad kurdams Sirijoje ne vieta. Ankara Sirijoje veikiančius kurdus laiko teroristais, bet Jungtinėms Valstijoms kurdai padėjo kovoje su terorizmu, ypač džihadistų Islamo valstybe.
Tarp Donaldo Trumpo inicijuotų pokyčių Baltuosiuose Rūmuose – ir politika dėl Artimųjų Rytų. Per pirmąją parą poste Trumpas atšaukė Joe Bideno administracijos pritaikytas sankcijas daliai Vakarų kranto naujakurių, kaltintų smurtu prieš palestiniečius. Bet dalis Izraelio gyventojų pokyčių Baltuosiuose Rūmuose sveikinti neskuba ir baiminasi, kad jo nenuspėjamumas ir pragmatiškumas gali pakenkti šalies interesams.
„Aušriečių“ lyderiui Remigijui Žemaitaičiui pareiškus, jog į Ukrainą verta važiuoti nebent norint pasimokyti korupcijos, Prezidentūra teigia, jog sunku suvokti, kokios šalies valdančiajai daugumai atstovauja tokiais pasisakymais besimėtantis politikas.
„Nemuno aušros“ pirmininkui Remigijui Žemaitaičiui pareiškus, jog į Ukrainą verta važiuoti nebent norint pasimokyti korupcijos, premjero patarėjas Justinas Argustas akcentuoja, kad tokie koalicijos partnerio komentarai yra nederami ir nepateisinami. Pasak jo, „aušriečių“ lyderis emocingai komentuodamas ir vėl pasikarščiavo.
Premjeras Gintautas Paluckas sako prastai vertinantis Baltarusijos opozicijos iniciatyvą savo piliečiams išduoti alternatyvius pasus. „Pirmiausia todėl, kad mes rizikuojame turėti tokį lygiagretų teisinį reguliavimą, kvazipilietybės klausimus (...)“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“ komentavo politikas. Interviu su premjeru – ir apie didesnio gynybos finansavimo šaltinius, ir apie D. Trumpo grasinimus didinti muitų tarifus Europos prekėms.
Lietuvai ketinant iki 2030-ųjų gynybai skirti gerokai didesnį finansavimą, o prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant tai daryti panaudojant ir Lietuvos valiutos atsargas, Lietuvos bankas (LB) pareiškė, kad tiesiogiai iš šio šaltinio finansuoti Vyriausybės negalima pagal Europos Sąjungos (ES) Sutartį.
Pernai praūžė net kelios audros, kurios sugadino gyventojų namus, automobilius ir kitus daiktus. Žmonės skaičiavo didžiulius nuostolius, o draudimo bendrovės ragino draustis. Vis tik kartais draudimas negelbsti, o nuostolius tenka dengti iš savo kišenės. Taip nutiko portalo tv3.lt skaitytojui Tomui (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi) iš Alytaus. Vyras pasakojo, kad jau keletą metų turi „Swedbank“ namų draudimą. „Viskas buvo gerai, kol jokių nelaimių nebuvo.
Komiko, visuomenininko Olego Šurajevo skundą išnagrinėjęs Regionų administracinis teismas konstatavo, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) jo vaizdo įrašą apie Artūrą Zuoką nepagrįstai įvertino kaip politinę reklamą.
Trečiadienį Europos Parlamento (EP) priimta rezoliucija paragino Europos Sąjungą nepripažinti sausio 26 d. vyksiančių prezidento rinkimų Baltarusijoje. Visi Lietuvos atstovai palaikė šią rezoliuciją, išskyrus Waldemarą Tomaszewskį ir Petrą Gražulį. Jie susilaikė.
Praėjus kelioms valandoms po prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos pirmadienį, naujoji administracija pašalino oficialios Baltųjų rūmų svetainės versiją ispanų kalba.
Sirijos užsienio reikalų ministras trečiadienį pareiškė, kad ekonominių sankcijų panaikinimas yra vienas iš svarbiausių aspektų, siekiant stabilumo šalyje.
Centrinės Afrikos Respublikos (CAR) ir Rusijos valdančiosios partijos pasirašė partnerystės susitarimą, kuriuo siekiama sutvirtinti ryšius, pranešė pareigūnai, praėjus kelioms dienoms po šios Afrikos valstybės vadovo vizito į Maskvą.
Donaldui Trumpui grįžus į Baltuosius rūmus, su juo grįžo ir ikoniškoji Melania Trump. Pirmąją D. Trumpo kadenciją dažnai interneto juokelių objektu buvusi pirmoji ponia šį kartą yra nusiteikusi dirbti kitaip. Manoma, kad jos rolė bus itin svarbi. „D. Trumpas dažnai atsigręžia į ją patarimo, ji yra matoma kaip vienintelis žmogus, kurio Trumpas klausosi, ar turi veto teisę tam, ką daro D. Trumpas“, – pirmadienį D. Trumpo inauguracijos metu sakė CNN apžvalgininkė Kaitlyn Collins.
Rusijos pasiuntinio Jungtinėse Tautose pavaduotojas atsakė į Donaldo Trumpo ekonominius grasinimus Maskvai. Kaip jau pranešėme, JAV prezidentas šiandien pareiškė, kad įves muitus ir sankcijas Rusijai, jei susitarimas dėl Ukrainos taikos darybų nebus pasiektas greitai. Dabar Dmitrijus Polianskis pareiškė, kad Kremliui, prieš imantis tolesnių veiksmų, reikėtų sužinoti, ką, D. Trumpo nuomone, sudaro susitarimas. „Tai ne tik karo pabaigos klausimas.
Netoli Ukrainos sostinės Kyjivo buvo pagrobta mažametė – užpuolikai gąsdino jos motiną neegzistuojančiomis skolomis. Apie tai socialiniuose tinkluose pranešė Kyjivo srities policija. „Sausio 20 d. naktį du vyrai pagrobė mažametį vaiką ir užrakino jo motiną bute, pasiėmę jos mobilųjį telefoną“, – rašoma pareiškime. Pagrobimo aplinkybės Teisėsaugos pareigūnai išsiaiškino, kad į moters, kuri viena augina vaiką, butą įsibrovė vyrai, žinoję apie jos pinigines santaupas.
Premjeras Gintautas Paluckas sako nepalaikantis Baltarusijos opozicionierių iniciatyvos savo piliečiams išduoti alternatyvius pasus, ant kurių vaizduojamas Vytį primenantis simbolis. Vyriausybės vadovo teigimu, tokių pasų įvedimas sukeltų daug papildomų, Lietuvai visai nereikalingų klausimų.
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Vytis yra lietuviškas simbolis, tačiau juo galėtų naudotis „laisvę išpažįstančios ir Putinui nekeliaklupsčiaujančios“ tautos. Dalis politikų pasipiktino, kad Vytį primenantis raitelis ant žirgo yra vaizduojamas Baltarusijos opozicijos „pasų“ maketuose. Jie teigia, kad baltarusiai gviešiasi į mūsų valstybės simbolius. Baltarusiai teigia, kad naudojami simboliai skiriasi, o šiuos pasus kūrė su ankstesnės Lietuvos vyriausybės žinia ir net palaikymu. Apie tai, kodėl Vyčio simbolis kelia audras Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ diskutavo šios istorikai ir politologai.
Trečiadienį vykusiame Europos Parlamento (EP) balsavime dėl rezoliucijos, raginančios nepripažinti sausio 26 d. vyksiančių Baltarusijos prezidento rinkimų, Lietuvos atstovai Petras Gražulis ir Waldemaras Tomaszewskis susilaikė, praneša portalas lrt.lt.
Reprodukcinės teisės pastaraisiais mėnesiais visame pasaulyje atsidūrė diskusijų centre. Donaldui Trumpui pradedant eiti pareigas po kampanijos, kurios pagrindinė tema buvo abortų prieinamumas, Europa taip pat atsidūrė liberalios politikos ir ribojančių įstatymų kryžkelėje. Visame pasaulyje stiprėjant judėjimams prieš abortus, aktyvistai siekia, kad visoje ES būtų užtikrintos galimybės saugiai nutraukti nėštumą. Nuo Vengrijos iki Italijos, Prancūzijos, Suomijos ir kitų šalių – pažvelkime į teisę į nėštumo nutraukimą iš Europos perspektyvos.
Jungtinėse Valstijose užsakytos reaktyvinės salvinės ugnies sistemos HIMARS pasieks Estiją iki vasaros. Gynybos pajėgos atrinko 100 atsargos karių, kurie eksploatuos šią ginkluotę ir jau išėjo atitinkamus mokymus. „Raketų sistemos HIMARS Estijai jau pagamintos, belieka atlikti kai kuriuos integracijos darbus“, - pareiškė Valstybinio gynybos investicijų centro (RKIK) ginkluotės kategorijos vadovas Ramilis Lippas, praneša portalas ERR. Pavasarį įrenginiai bus atgabenti į Estiją jūra.
Jungtinės Karalystės (JK) gynybos sekretorius Johnas Healey‘is trečiadienį parlamentui pareiškė, kad Karališkasis laivynas stebi „Rusijos šnipinėjimo laivą“, kuris praplaukė per JK vandenis, ir kartu įspėjo Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną: „Mes žinome, ką jūs darote“. Anot J. Healey‘io, minimas „Jantar“ laivas buvo pasitelktas „žvalgybos duomenims rinkti ir JK kritinei povandeninei infrastruktūrai kartografuoti“. „Taip pat norėčiau, kad prezidentas V. Putinas išgirstų šią žinutę...
Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos pareigūnai Rusijos Kursko srities Tiotkino gyvenvietės rajone sunaikino svarbią palydovinę įrangą. Kaip rašo „Ukrinform“, tai „Facebook“ paskyroje pranešė Vyriausioji žvalgybos valdyba. Sausio 17-ąją Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos kariai Tiotkino gyvenvietės rajone aptiko priešo poziciją su svarbia palydovine įranga.