Iš Liublino trikampio susitikimo grįžęs užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, kad ukrainiečiai pozityviai žvelgia į pakitusią JAV komunikaciją, kad problema yra Rusijos vadovas Vladimiras Putinas ir jam reikia taikyti spaudimą. „Dienos temoje“ su ministru aptarti ir lūkesčiai dėl Europos indėlio finansuojant ginkluotės tiekimą Ukrainai, ir incidentas, kai į Lietuvą praėjusią savaitę iš Baltarusijos įskrido dronas „Gerbera“.
Europos Sąjungos (ES) Taryba antradienį nustatė papildomas sankcijas devyniems asmenims ir šešiems subjektams, už, jos teigimu, destabilizuojančius Rusijos veiksmus užsienyje.
Europos Vadovų Tarybos pirmininkas António Costa išreiškė susirūpinimą dėl padėties Damaske po Izraelio smūgių Sirijos sostinei.
Jungtinių Tautų ekspertai trečiadienį pareikalavo skaidriai ištirti Baltarusijoje už nepritarimą valdžios politikai sulaikytų žmonių mirtis.
Antradienį į Vilnių atvyko ir ažiotažą sukėlė viena ryškiausių „YouTube“ žvaigždžių „IShowSpeed”, kurio tikrasis vardas Darenas Džeisonas Votkinsas. Oro uoste jį pasitiko ekonomikos ir inovacijų ministras, o netrukus prie Valdovų rūmų ir Vilniaus meras. Čia pat laukė būrys gerbėjų, lietuviškų vaišių stalas ir tautiniais rūbais pasipuošę šokėjai. „IShowSpeed“ Lietuvoje lydėjo „YouTube“ kūrėjas Paul de Miko, o per viešnagę svečias susitiko su olimpiniu vicečempionu Mykolu Alekna, ragavo šaltibarščių ir mėgavosi sostinės vaizdais.
Europos Komisija trečiadienį pasiūlė iki dviejų trilijonų eurų padidinti ilgalaikį biudžetą, Europai susiduriant su sudėtingais iššūkiais – nuo užjūrio konkurencijos iki Rusijos agresijos prie jos sienų. Už biudžetą atsakingas EK narys Piotras Serafinas pristatė 2028-2034 m. finansavimo planą, kuriuo siekiama skatinti bloko ekonominį konkurencingumą, remti Ukrainą ir patenkinti tradicinius Europos pinigų gavėjus, pavyzdžiui, ūkininkus. „Kita MFF (Daugiametė finansinė programa – red.
Izraelio ultraortodoksų partija „Šas“, anot šalies žiniasklaidos, ketina pasitraukti iš ministro pirmininko Benjamino Netanyahu valdančiosios koalicijos. Tai reikštų, kad vyriausybės vadovas neteks daugumos parlamente. Apie savo pasitraukimą iš valdančiosios koalicijos antradienį paskelbė ir kita ultraortodoksų partija „Vieningasis Toros judaizmas“ (UTJ). UTJ šį žingsnį argumentavo tuo, kad nebuvo priimtas įstatymo projektas, atleidžiantis nuo karinės tarnybos griežtai religingus vyrus.
Europos Sąjunga (ES) svarsto galimybę panaudoti iš įšaldyto Rusijos turto gautą pelną panaudoti naujam 10 mlrd. JAV dolerių karinės pagalbos Ukrainai paketui, kurį pasiūlė JAV prezidentas Donaldas Trumpas, praneša „The Telegraph“. Pagal svarstomą planą pajamos iš beveik 200 mlrd. eurų ES užblokuoto Rusijos centrinio banko turto galėtų būti panaudotos kaip dalis Europos šalių įnašo į naująjį gynybos fondą.
Vyriausybė 1,13 gigavatų (GW) galios laisvų elektros tinklo pralaidumų paskirstė gaminantiems vartotojams bei energetikos bendrijoms, pranešė Vyriausybės kanceliarija. Šiuo metu likę laisvi pralaidumai sudaro 0,689 GW saulės elektrinėms ir 0,445 GW – vėjo jėgainėms.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM) prašo Užsienio reikalų ministerijos (URM) įvertinti galimybes sankcionuoti prekybos tinklo „Mere“, kurio valdymas siejamas su rusišku kapitalu, savininkus.
Derybos tarp Europos Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų pasiekė karščiausią tašką. Po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas pagrasino prekėms iš Europos įvesti 30 procentų tarifus, abi pusės stengiasi pasiekti susitarimą. Ekonomistai kol kas ramiai reaguoja į D. Trumpo grasinimus ir viliasi, kad tarifai daugumai prekių bus nedideli, tačiau Lietuvos pramonininkai ragina ruoštis prastesniam scenarijui, dėl kurio mūsų verslai gali susidurti su sunkumais, mažėti darbo vietų.
Jungtinių Tautų (JT) būstinėje Niujorke tarptautiniai pasiuntiniai šį mėnesį aptars Izraelio ir palestiniečių konflikto dėl dviejų valstybių sprendimą prieš rugsėjį numatytą valstybių vadovų susitikimą, trečiadienį pranešė Prancūzijos diplomatinis šaltinis. Konferenciją, kuriai pirmininkautų Prancūzija ir Saudo Arabija, buvo planuota surengti birželio viduryje.
Vašingtonas kalbasi su Izraeliu ir Sirija po to, kai izraeliečiai bombardavo Sirijos kariuomenės būstinę Damaske, trečiadienį pareiškė vyriausiasis JAV diplomatas ir išreiškė susirūpinimą dėl šio išpuolio. „Kalbamės su abiem pusėmis, visomis susijusiomis pusėmis, ir tikimės, kad pavyks viską užbaigti, tačiau esame labai susirūpinę“, – sakė JAV valstybės sekretorius Marco Rubio.
Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas trečiadienį atvyko oficialaus vizito į Čeliabansko sritį. „Telegram“ kanalas „Agenstvo“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti V. Putino kortežas važiuojantis Magnitogorsku.
Nuo ketvirtadienio Aplinkos ministerijoje nebedirbs viceministras Ramūnas Krugelis, pranešė ministerija.
Atrodo, kad Teisingumo ministerija akivaizdžiai yra pasiryžusi trūks plyš atleisti Lietuvos kalėjimų tarnybos vadovą Mindaugą Kairį. Už inventorizacijos paslaugų pirkimą iš išorės vadovui paskirtas papeikimas, o už neva netinkamą naudojimąsi tarnybiniu automobiliu – griežtas papeikimas. Pats M. Kairys sako, kad abi nuobaudas skųs, bet neabejoja, jog netrukus bus atleistas iš darbo be teisės eiti pareigų statutinėje tarnyboje trejus metus.
Su Ukrainos ir Lenkijos užsienio reikalų ministrais susitikęs Lietuvos diplomatijos vadovas Kęstutis Budrys viliasi, kad Europos Sąjungai (ES) pavyks artimiausiu metu susitarti dėl 18-ojo sankcijų paketo Rusijai. Ministras pabrėžia – Lietuva dirbs ties naujuoju sankcijų paketu, taip dar labiau didinat spaudimą karą Ukrainoje tęsiančiam Maskvos režimui.
Darbą Aplinkos ministerijoje trečiadienį baigė viceministras Ramūnas Krugelis, pranešė institucija.
Prezidentui naudinga turėti silpną bei pažeidžiamą premjerą ir šalies vadovas tokią savo galią jau pademonstravo. Tačiau kvaila manyti, kad Gitanas Nausėda nesupranta, jog vyksta negeri dalykai. Tokią nuomonę laidoje „ELTA savaitė“ išsakė Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime narys Eugenijus Gentvilas. Jis prisipažino dabar labiausiai bijantis, kad tyrimus dėl premjero Gintauto Palucko atliekančios institucijos patiria spaudimą, o tai jau yra valstybės užvaldymas dėl posto išsaugojimo.
Šią savaitę vykdoma tarptautinė operacija prieš prorusišką hakerių grupę.
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliks antikorupcinį vertinimą dėl Teisingumo ministerijos planų perimti atstovavimą Lietuvai tarptautinėse bylose.
Kauno apygardos teismas 38-erių Kauno rajono gyventoją pripažino kaltu dėl neteisėto disponavimo labai dideliu kiekiu psichotropinių medžiagų bei neteisėto disponavimo šaunamuoju ginklu ir šaudmenimis, pranešė prokuratūra.
Ukrainoje prieš kurį laiką be žinios dingo ten kariavęs Lietuvos pilietis Gediminas Steponavičius. Kario pusbrolis Arvydas Akstinavičius yra įsitikinęs, kad jis mirė, ir sako turintis tai pagrindžiančių įrodymų. Artimiesiems, jo teigimu, būtų svarbu susigrąžinti G. Steponavičiaus kūną į Lietuvą ir deramai palaidoti, bet, kad tai nutiktų, esą reikia daugiau tiek Ukrainos, tiek Lietuvos institucijų pastangų.
Panevėžio policija šiandien po pietų pranešė, kad iš Pašilių stumbryno pabėgo stumbras.
Ketvirtadienio diena bus nepastoviai debesuota. Daug kur, daugiausia Šiaurės Lietuvoje, sulauksime trumpų lietų, vietomis lis smarkiai, kai kur gali pasirodyti ir perkūnija. Yra tikimybė, kad vietomis iškris ir kruša. Vėjas besikeičiančios krypties, 5–10 m/s, tačiau per perkūniją kai kur sustiprės iki 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra dieną svyruos tarp 20–25 laipsnių šilumos.
Analitikai skambina pavojaus varpais: Kinija, Rusija, Iranas ir Šiaurės Korėja pamažu sudaro pavojingą karinį aljansą, kurį Vakarų žiniasklaida jau vadina naująja „blogio ašimi“ – CRINK (Kinija, Rusija, Iranas, Šiaurės Korėja), rašoma vokiečių „Bild“. Šios šalys vis labiau koordinuoja savo veiksmus technologijų, žvalgybos ir ginkluotės srityse. Ryškus pavyzdys – Irano bepiločiai „Shahed“, kurie gaminami Rusijoje, juose montuojami kiniški komponentai, o juos surenka Šiaurės Korėjos darbininkai.
Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei trečiadienį pareiškė manąs, kad Izraelio atakų prieš šalį per 12 dienų trukusį karą tikslas buvo susilpninti Teherano santvarką ir sukelti neramumus. „Agresoriai apskaičiavo ir suplanavo susilpninti sistemą, taikydamiesi į tam tikrus veikėjus ir jautrius Irano centrus“, – savo internetinėje svetainėje paskelbtame pareiškime teigė A. Kharmenei.
Izraelis trečiadienį paskelbė, kad smogė Sirijos kariuomenės vadavietei, ir pažadėjo tęsti atakas, jei vyriausybė neatitrauks savo pajėgų iš teritorijų šalies pietuose. Pietų Sirijoje neseniai įvyko mirtini susirėmimai tarp drūzų ir beduinų genčių. „Prieš trumpą laiką (Izraelio kariuomenė) smogė Sirijos režimo karinio štabo įėjimui Damasko apylinkėse Sirijoje“, – sakoma Izraelio kariuomenės išplatintame pranešime.
„Sky News“ saugumo ir gynybos analitikas Michaelas Clarke‘as teigia, kad po naktinių Rusijos smūgių Ukrainai buvo perduota svarbi žinia, kuri nepatiks JAV prezidentui Donaldui Trumpui – Maskva ir toliau tęs savo karinius veiksmus. „Žinia, kurią rusai siunčia likusiam pasauliui, yra tokia: „Mes tęsime veiksmus“, – paaiškino M. Clarke‘as.
Islamistų grupuotės „Hamas“ aukšto rango pareigūnas trečiadienį atmetė teiginius apie pažangą derybose dėl paliaubų Gazos Ruože. Jis pridūrė, kad grupuotė dar negavo žemėlapių, kuriuose būtų parodytas Izraelio pasitraukimas iš palestiniečių teritorijos. „(Izraelis) dar nepateikė jokių naujų ar patikslintų žemėlapių dėl karinių pajėgų išvedimo iš Gazos Ruožo“, – naujienų agentūrai AFP nurodė „Hamas“ politinio biuro narys Bassemas Naimas.
Įgyvendinant tai, ką valdžios institucijos vadina nauja antikorupcine iniciatyva, Rusijos pietinės Rostovo srities policijos pareigūnams kompensuojamos pinigų sumos, kurios jiems pasiūlomos kaip kyšiai, antradienį pareiškė regiono policijos viršininkas, praneša leidinys „The Moscow Times“. Vidaus reikalų ministerijos Rostovo srities padalinio vadovas Aleksandras Rečickis žurnalistams sakė, kad tiems pareigūnams, kurie atsisako kyšių, dabar bus visiškai kompensuojama, o tai yra atlygis už jų sąž...
JAV prezidentas Donaldas Trumpas pagaliau rado būdą, kaip apginkluoti Ukrainą: jis pasiūlė Europos sąjungininkams finansuoti Ukrainai siunčiamus amerikietiškus ginklus. NATO generalinis sekretorius Markas Rutte liepos 14 d. paminėjo šalis, kurios yra pasirengusios dalyvauti ginklų pirkimo programoje, tačiau dviejų iš šių šalių ambasadų JAV aukšti pareigūnai teigė apie planą sužinoję tik tada, kai jis jau buvo paskelbtas.
Latvija pristatė Ukrainai naują karinę pagalbą, kad padėtų toliau gintis nuo Rusijos invazijos – Kyjivui suteikti Latvijoje pagaminti šarvuočiai „Patria“. Baltijos valstybė, Europos Sąjungos ir NATO narė, perdavė Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms 15 Latvijoje pagamintų šarvuočių „Patria 6x6“. Apie tai antradienio vakarą per Latvijos ministrės pirmininkės Evikos Silinios vizitą Kyjive pranešė Latvijos valstybės kanceliarija ir Gynybos ministerija.
Latvijos sieną saugoti padedantis Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) tarnybinis vokiečių aviganis Grau sulaikė iš Baltarusijos įsibrovusių migrantų grupę – 6 Etiopijos piliečius. Persekiojimo, trukusio apie 2 km, metu upe teko plaukti ir Grau, ir jo kinologui. Tai antras toks sulaikymas, kuriame Grau demonstruoja ypatingus pėdsekystės gebėjimus – prieš savaitę jis 10 km sekė atėjūnų pėdsakais ir padėjo sulaikyti 11 iš Baltarusijos patekusių migrantų, skelbiama VSAT pranešime žiniasklaidai.
Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Laurynas Kasčiūnas trečiadienį kreipėsi į Valstybės gynimo tarybą (VGT), ragindamas stiprinti šalies oro gynybos programą, didinant jos pajėgumus bei įtvirtinant atskirą biudžetą.