Lenkų pareigūnai suėmė vyrą, kaltinamą Lenkijos ir jos sąjungininkų šnipinėjimu, penktadienį sakė ministras pirmininkas Donaldas Tuskas.
Ukrainos oro gynybos pajėgos nuo rugpjūčio 1 d. vakaro sunaikino 45 iš 53 bepiločių orlaivių, kuriuos į šalį paleido Rusijos pajėgos, tinkle „Telegram“ pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Oro pajėgos. Nuo penktadienio 18 val. Rusija panaudojo 53 bepiločius orlaivius, įskaitant 45 „Shahed“ tipo smogiamuosius ir įvairius imitacinius bepiločius. Jie buvo paleisti iš įvairių krypčių – Milerovo, Kursko ir Briansko Rusijoje bei Hvardijskės laikinai okupuotame Kryme.
Ispanijoje šimtai poilsiautojų paplūdimyje išsigando, kad gali tapti aviakatastrofos aukomis. Per aviacijos šou reaktyvinis naikintuvas F-18 staiga ėmė pavojingai manevruoti ir praskriejo tiesiai virš žmonių galvų. Panikos akimirkas užfiksavo dešimtys liudininkų. Laimė, pilotams pavyko išvengti tragedijos. Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže. Šimtai turistų saulėtame Ispanijos paplūdimyje sustingo ant savo rankšluosčių.
Nuo 2022 m. vasario 24 d. iki 2025 m. rugpjūčio 2 d. Rusijos kariuomenė Ukrainoje neteko beveik 1 055 210 karių, įskaitant dar 1 010 kariškių, kurie buvo nukauti arba sužeisti per praėjusią parą, socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas paaiškino savo sprendimą dislokuoti branduolinius povandeninius laivus reaguojant į grasinamas Rusijos eksprezidento Dmitrijaus Medvedevo pastabas, motyvuodamas būtinybe apsaugoti Amerikos piliečius. D. Trumpas penktadienį pareiškė tai žurnalistams prieš išvykdamas iš Baltųjų rūmų, praneša naujienų agentūros „Ukrinform“ korespondentas. „Turėjome tai padaryti.
Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį sakė nurodęs atleisti svarbią pareigūnę ir kaltino ją dėl politinių priežasčių manipuliavus užimtumo duomenimis. Tokį žingsnį JAV lyderis žengė pasirodžius ataskaitai, kurioje cituojami Darbo departamento duomenys, kad liepą darbo vietų skaičiaus augimas nepateisino lūkesčių. Praėjusį mėnesį Jungtinėse Valstijose buvo sukurta 73 tūkst. darbo vietų, o nedarbas padidėjo nuo 4,1 proc. iki 4,2 proc.
Keista ir permainingų orų kupina vasara į neviltį varo vandens pramogų verslą. Baidares nuomojantys verslininkai sako, kad dešimtmetį nepamena tokio sezono, jog verslas visiškai nejudėtų. Tai šalta, tai lyja, tai vėjai dideli, todėl žmonės net ir užsakytas rezervacijas atšaukia bei atsisako pramogų ant vandens. Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Giedrimas Jeglinskas sako, kad generalinei prokuratūrai bus perduota gauta informacija apie neva krašto apsaugos ministrės Dovilės Šakalienės nurodymą ministerijos pavaldžioms struktūroms saugoti jos šeimos namus.
Lenkijos žvalgybos tarnyba sulaikė šnipinėjimu įtariamą užsienietį, penktadienį tinkle „X“ paskelbė šalies žvalgybos agentūrų koordinatorius. Šis asmuo yra vienos Vidurio Azijos valstybės iš posovietinio regiono karinės žvalgybos tarnybos pareigūnas, parašė Tomaszas Siemoniakas. Pranešama, kad įtariamasis penktadienį buvo suimtas pradiniam trijų mėnesių laikotarpiui. Pasak generalinės prokuratūros, šis vyras trečiadienį buvo sulaikytas Bydgoščiuje, Lenkijos šiaurės vakaruose.
Per smarkią Rusijos bepiločių orlaivių ataką Rytų Ukrainos Charkivo mieste buvo sužeista mažiausiai 11 žmonių, penktadienį pranešė pareigūnai. Pasak jų, tarp sužeistųjų yra penkių mėnesių kūdikis ir du 9 ir 10 m. amžiaus vaikai. Teigiama, kad bepilotis orlaivis smogė netoli gyvenamojo pastato ir išdaužė langus. Gubernatorius Olehas Syniehubovas savo „Telegram“ kanale parašė, kad penki sužaloti asmenys gydomi ligoninėje.
Izraelio kariuomenė pranešė, kad penktadienį perėmė iš Jemeno paleistą raketą, kurią Irano remiami hučių sukilėliai pareiškė paleidę.
Apie 36 tūkst. gyventojų prisijungė prie pensijos kaupimo antroje pakopoje arba atnaujino anksčiau sustabdytų įmokų mokėjimą. Jeigu jų alga nebuvo pakelta, rugpjūtį, kai mokamas atlyginimas už liepą, šie gyventojai sulauks mažesnių algų. Taip nutiks dėl to, kad dalis žmogaus darbo užmokesčio bus pervedama į jo pasirinktą pensijų fondą.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas įsakė dislokuoti du JAV branduolinius povandeninius laivus arčiau Rusijos, tikriausiai reaguodamas į Rusijos Saugumo tarybos pirmininko pavaduotojo Dmitrijaus Medvedevo liepos 31 d. branduolines grėsmes Jungtinėms Valstijoms.
Dvi Donaldo Trumpo per parą paskelbtos deklaracijos, kad Vladimiras Putinas turi šiek tiek daugiau nei savaitę laiko nutraukti ugnį Ukrainoje, sukėlė klausimą: kokia tai gali būti bausmė. Kaip rašo „The New York Times“, JAV turi įvairių būdų daryti spaudimą Rusijai. Galimos sankcijos: antriniai muitai ir „kieta diplomatija“ Labiausiai tikėtinas variantas – muitai Rusijos prekėms, importuojamoms į JAV, ir antriniai muitai šalims, kurios toliau perka Rusijos energijos išteklius.
Šeštadienio dieną mūsų šalies orus lems vakaruose įsitaisiusiu žemo slėgio sritis ir ryčiau sustiprėjusi aukštesnio slėgio juosta. Dangumi dažniausiai plauks nelabai tankūs debesys, dažnai džiugins saulės spinduliai.
Atsistatydinus Gintautui Paluckui, valdančioji socialdemokratų partija dėl kandidato į premjerus turėtų apsispręsti kitą savaitę trečiadienį. Pasak laikinojo partijos pirmininko Mindaugo Sinkevičiaus, partija puikiai supranta, jog reikia rasti puikios reputacijos asmenį, kad G. Palucko atvejis nepasikartotų. Buvusi premjerė Ingrida Šimonytė sako, keista buvo, kad G. Paluckas apskritai pasirinktas premjeru. Buvęs premjeras ir socialdemokratas Algirdas Butkevičius didžiausia socialdemokratų problema įvardija Viliją Blinkevičiūtę.
Pirmadienį su prezidentu susitiksiantis laikinasis socialdemokratų pirmininkas ir vienas iš kandidatų į premjerus Mindaugas Sinkevičius tikisi išgirsti šalies vadovo vertinimą jo atžvilgiu. Pasak socialdemokrato, galbūt tuomet bus aiškiau, ar nusprendęs kandidatuoti į ministro pirmininko poziciją, jis galėtų tikėtis prezidento palaikymo.
Izraelyje apsilankius Vašingtono Artimųjų rytų specialiajam pasiuntiniui, auga viltis dėl paliaubų Gazos Ruože. Tačiau nevyriausybinės organizacijos pabrėžia – humanitarinė padėtis išlieka tragiška. Pasak ekspertų, badas ne tik žudo palestiniečius, bet ir trikdo jų vystymąsi ir palieka ilgalaikes pasekmes.
Lietuvoje beveik dešimtmetį sėkmingai veikianti užstato sistema, skatinanti pakuočių surinkimą ir perdirbimą, gali būti išplėsta dar plačiau. Seime inicijuojamos įstatymo pataisas, kuriomis siekiama į užstato sistemą įtraukti daugiau įvairių pakuočių ir taros. Esą tai būtų svarbus žingsnis tvaresnės aplinkos link, tačiau specialistai į tokias permainas žiūri atsargiai. Jų vertinimu, išplėtus užstato sistemą, gali pabrangti kai kurios prekės, o taip pat kitų atliekų tvarkymas.
Atsistatydinus Gintautui Paluckui, yra minimos keturios pavardės, kurios galėtų užimti premjero postą: Juozas Olekas, Inga Ruginienė, Robertas Duchnevičius, Mindaugas Sinkevičius. Vis dėlto, tiek Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) vicepirminkas J. Olekas, tiek Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) docentas, dr. Liutauras Gudžinskas akcentuoja, jog šioje situacija svarbu išpildyti rinkiminius pažadus.
Prokurorai penktadienį pranešė, kad nuo pareigų nušalintas buvęs Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas kalėjimo kameroje protestuoja prieš bandymą jį apklausti.
Slovėnija paskelbė, kad uždraus ginklų importą, eksportą ir tranzitą į Izraelį ir iš jo, reaguodama į šios valstybės veiksmus Gazos Ruože.
Palestiniečių kovotojų grupuotės „Hamas“ ginkluotasis sparnas penktadienį paskelbė minutės trukmės vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotas Gazos Ruože laikomas Izraelio įkaitas, nusilpęs, išsekęs, esantis siaurame betoniniame tunelyje.
Tarptautinė kosminė stotis (TKS) sulauks naujos įgulos: penktadienį bendrovės „SpaceX“ erdvėlaiviu „Dragon" į orbitą pakilo keturi astronautai, pranešė JAV kosmoso agentūra NASA. Erdvėlaivį iškėlusios raketos „Falcon9“ startas Kennedy kosmoso centre Floridos valstijoje dėl nepalankių orų buvo atidėtas viena diena. Įgulai priklauso trys vyrai ir viena moteris.
Vokiečiai geria mažiau alaus, negu prieš tai. Per pirmąjį šių metų pusmetį Vokietijos alaus daryklos pardavė iš viso 3,9 milijardų litrų alkoholinio alaus vietinėje rinkoje ir užsienyje – mažiausiai nuo 1993 m., kai buvo pradėta rinkti pardavimų statistika. Federalinės statistikos biuras penktadienį pranešė, kad sausio–birželio mėnesiais alaus pardavimai krito 6,3 proc., palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas sugriežtino grasinimus Rusijai dėl galimų sankcijų, jei ši nesudarys paliaubų susitarimo su Ukraina. Vis dėlto jis abejoja, ar jo ultimatumas turės įtakos Rusijos diktatoriui Vladimirui Putinui, rašo „The New York Times“. Leidinyje primenama, kad liepos 31 d., komentuodamas naktinį Kyjivo apšaudymą, D. Trumpas Rusijos veiksmus pavadino „pasibjaurėtinais“. Tuomet jis taip pat užsiminė apie galimą naujų sankcijų įvedimą.
Penktadienį Jonavos rajone esančioje Gaižiūnų poligono teritorijoje surastas pirmadienį iš Baltarusijos į Lietuvą įskridęs dronas. Nors viešojoje erdvėje pasipylė kritiškos visuomenės reakcijos dėl drono paieškos, ekspertai kariuomenės darbą vertina teigiamai ir pažymi, jog šis incidentas dabar turėtų būti matomas kaip „savotiškos pratybos“ ir pasiruošimas panašiems įvykiams ateityje.
Pirmadienį su prezidentu susitiksiantis laikinasis socialdemokratų pirmininkas ir vienas iš kandidatų į premjerus Mindaugas Sinkevičius tikisi išgirsti šalies vadovo vertinimą jo atžvilgiu. Pasak socialdemokrato, galbūt tuomet bus aiškiau, ar nusprendęs kandidatuoti į ministro pirmininko poziciją, jis galėtų tikėtis prezidento palaikymo.
Pastaraisiais metais vis daugiau savivaldybių ryžtasi atsisakyti privačių maisto tiekėjų mokyklose bei gydymo įstaigose ir grąžinti maisto ruošimą į pačių įstaigų rankas. Tokią kryptį pasirinko ir Radviliškio bei Šilutės rajonai. Vieni sprendimą grindžia kokybės pagerėjimu, kiti – augančiu pasitikėjimu vietos bendruomenėmis ir pačiu savivaldos vaidmeniu. Tačiau šalia gerų ketinimų išryškėja ir gilesnės sistemos problemos: viešųjų pirkimų procedūros, kainų karuselės ir nepakankama sutarčių kontrolė.
Gazos Ruožo civilinės gynybos agentūra penktadienį pranešė, kad per Izraelio apšaudymą ir antskrydžius žuvo mažiausiai 22 žmonės, įskaitant aštuonis asmenis laukusius pagalbos karo nuniokotoje palestiniečių teritorijoje. Civilinės gynybos atstovas Mahmudas Bassalas (Mahmudas Basalas) naujienų agentūrai AFP sakė, kad per Izraelio smūgius pietinėje Gazos Ruožo dalyje žuvo penki žmonės, dar keturi žuvo per smūgį į transporto priemonę centrinėje Gazos Ruožo dalyje esančiame Deir el Balache.
Mokslininkai pristatė naują vaistą, kuris gali sustabdyti Alzheimerio ligos progresą ir suteikti vilties tūkstančiams sergančiųjų, rašo Jungtinės Karalystės (JK) radijo stoties „LBC“ portalas. Tarptautinėje Alzheimerio asociacijos konferencijoje Toronte paskelbta, kad trontinemabas šalina su lėtine neurodegeneracine liga susijusias smegenų apnašas. Klinikiniai bandymai parodė, kad vaistas gali būti galinga priemonė kovojant su demencija.
Atsargus atokvėpis dviejose atostogautojų pamėgtose šalyse: ugniagesiai Portugalijoje ir Ispanijoje, institucijų duomenimis, suvaldė didelius miškų gaisrus. Arokos regione Šiaurės Portugalijoje ugniagesiams penktadienio rytą pavyko didžia dalimi lokalizuoti nuo pirmadienio liepsnojusį gaisrą. „Stabilizuotas“ ir netoli Ispanijos sienos esančiame Peneda-Gerês nacionaliniame parke šeštadienį kilęs gaisras, pranešė civilinė gynyba.
Rusijos „gynybos“ ministerija paskelbė užėmusi visą Časiv Jarą. Agresorius šiuo metu kontroliuoja šiaurinę ir rytines miesto dalis, tačiau vakarinės dalies užimti jiems nesiseka nuo šių metų sausio – vasario.
Gamta ir toliau neleidžia ramiai džiaugtis vasara, nes tai vienoje, tai kitoje vietoje vis užklumpa liūtys ar kiti krituliai.
Šią vasarą gamta nešykšti ne tik lietaus, bet ir grybų. Tiesa, kol kas grybautojai gali pasigirti tik pilnais krepšiais voveraičių. Geltonuoja ne tik miškai, bet ir prekyvietės bei supirktuvės, į kurias liaudyje voveruškomis vadinamus grybus gyventojai neša ir po keliolika kilogramų. Daugelio mėgstamos voveraitės čirška keptuvėse, keliauja į stiklainius, šaldiklius ar grybų džiovykles. Vieniems grybavimas – maloni veikla laisvam laikui praleisti, kitiems – galimybė papildomai užsidirbti.