Gold futures record high, Comex says
newsare.net
The precious metal price surged by 3.41% to $4,752.2 per Troy ounceGold futures record high, Comex says
The precious metal price surged by 3.41% to $4,752.2 per Troy ounce Read more
The precious metal price surged by 3.41% to $4,752.2 per Troy ounce Read more
Serviciul pentru Imigrație și Control Vamal al SUA (ICE) a reținut un copil de cinci ani din Minnesota, în timp ce se întorcea acasă de la școală, și l-a transportat, împreună cu tatăl său, într-un centru de detenție din Texas, potrivit oficialilor din educație.
Actualul selecționer ar urma să plece după barajul pentru Cupa Mondială.
Producătorii de legume caută soluții pentru a trece cu bine peste „încercarea” Mercosur. Mai mult, spun că situația lor este și în prezent dificilă. O idee născută în pandemie ar putea să schimbe lucrurile.
Un raport publicat de Comitetul European pentru Drepturi Sociale, pentru anul 2025, arată problemele și lipsa de progres pe care România le arată în privința modului în care sunt respectate drepturile sociale ale angajaților.
Intrarea în vigoare a Legii privind cetățenia multiplă în Ucraina a generat un val de indignare, în condițiile în care România nu se află printre statele incluse în lista aprobată de Kiev. Experții analizează noua legislație, în timp ce presa de limbă română din Ucraina a tratat pe larg subiectul.
După un an în care proteinele au fost vândute drept soluție universală pentru slăbit, experții consultați de Vogue împing discuția într-o zonă mai puțin glam: mâncare integrală, fibre care hrănesc microbiomul, grăsimi bune și ingrediente care țin apetitul sub control.
2026 este Anul Calului în zodiacul chinezesc, iar internetul abundă în conținut, pe subiect, încă de la începutul lunii ianuarie. TikTok-ul e plin de clipuri în care se vorbește despre „energia calului”, iar practicienii de medicină tradițională chineză povestesc despre un an al mișcării.
Orașele mici din sud-vestul României au avut o misiune dificilă în a-și păstra patrimoniul arhitectural, iar trecerea timpului a transformat tot mai multe dintre clădirile lor istorice, vechi din secolele XVIII - XIX, în locuri pustii și uitate.
„Puterile mijlocii trebuie să acționeze împreună, pentru că dacă nu suntem la masă, suntem în meniu”, a declarat, la Davos, premierul canadian Mark Carney. Ce înseamnă acest lucru pentru România a tradus analistul de politică externă Ștefan Popescu.
Marius Voineag a declarat la Antena 3 că principalele probleme din justiție țin de instabilitatea legislativă și de incapacitatea instituțiilor de control de a trimite suficiente sesizări către DNA.
Menținerea dobânzii cheie la 6,5% are ca obiectiv principal controlul inflației și protejarea puterii de cumpărare, într-un context în care majorarea de taxe și impozite constituie reale provocări fiscale pentru consumatori.
La 22 ianuarie 1917, președintele american Woodrow Wilson a cerut o „pace fără victorie” în Europa, în plin Prim Război Mondial, un apel care a influențat decisiv viziunea asupra păcii și a noii ordini internaționale a secolului XX.
Piața românească de fuziuni și achiziții (M&A) a înregistrat o dinamică pozitivă în 2025, numărul tranzacțiilor crescând cu 3% față de anul anterior, până la 275 de operațiuni, printre care și achiziția rețelei de sănătate Regina Maria și a unei părți din Therme.
Președintele Donald Trump a distrus ordinea liberală internațională dominată de Statele Unite, iar lumea intră într-o nouă fază de multipolaritate care va fi mai periculoasă atât pentru America, cât și pentru restul globului, susține analistul american Robert Kagan într-un articol publicat în revist
Țoiu a precizat că este improbabil ca mai multe ţări din lume să poată finanţa şi să poată acţiona în două structuri cu misiuni similare care ar acţiona în paralel, de exemplu, ONU.
Într-un oraș prins între fronturi, unde liniștea este o excepție, iar frigul iernii mușcă din case și din oameni, o femeie în vârstă din Konstantinovka, regiunea Donețk, a găsit o cale disperată de a cere ajutor.
Liderul PSD, Sorin Grindeanu, afirmă că România nu poate să rămână „într-o zonă mioritică” și trebuie să susțină participarea la Consiliul de Pace inițiat de Donald Trump, subliniind că finanțarea nu reprezintă o problemă.
Papa Leon al XIV-lea a fost invitat să se alăture „Consiliului pentru Pace” inițiat de președintele american Donald Trump.
Dan Neculăescu, actual ambasador al României la NATO, este luat în calcul pentru a deveni viitorul ambasador în SUA.
Mai multe primării din judeţul Alba, ale unor localităţi situate în munţii Apuseni, au anunţat că suspendă, începând de joi, plata taxelor locale.
Președintele României Nicușor Dan întoarce pe toate fețele consecințele prezenței sau absenței de la Consiliul de Pace inventat de Donald Trump pentru a concura cu ONU.
Guvernul german a decis să nu participe la „Consiliul Păcii”, inițiat de președintele SUA, Donald Trump, potrivit unui memorandum intern al Ministerului de Externe de la Berlin.
Înalta Curte de Casație și Justiție a respins definitiv recursul formulat de fostul episcop al Hușilor, Cornel Onilă, condamnat pentru viol și alte infracțiuni grave comise asupra unor elevi de seminar
Gazetarul Cristian Tudor Popescu își continuă tirul la adresa președintelui Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, care a avut un discurs extrem de dur la Forumul Economic Mondial de la Davos.
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski nu s-a mai deplasat la Forumul Economic de la Davos, în Elveția, alegând să rămână la Kiev pentru a coordona gestionarea crizei energetice provocate de atacurile recente ale Rusiei.
Apărarea Civilă din Gaza a anunțat moartea a trei jurnaliști într-un atac aerian israelian, în ciuda armistițiului. Victimele au fost ucise în zona al-Zahra, iar trupurile lor au fost transferate la Spitalul Martirilor al-Aqsa din Deir el-Balah.
Românii care nu își plătesc amenzile contravenționale timp de un an pot fi obligați de instanță să achite fie o amendă penală, fie să presteze muncă în folosul comunității, potrivit unui act normativ pus în dezbatere publică.
Țările europene membre ale NATO sunt capabile să se apere în cazul unei agresiuni a Rusiei chiar și fără sprijin direct din partea Statelor Unite, însă depind de buna funcționare a echipamentelor militare americane pe care le-au achiziționat.
Valul de frig din ultimele zile a adus nu doar temperaturi scăzute, ci și facturi tot mai mari la utilități.
Taxele și impozitele majorate au redus dramatic puterea de cumpărare a românilor și implicit a consumului, ceea ce face ca multe restaurante să se închidă și să se schimbe trendurile de consum.
Președintele Donald Trump a declarat marţi, 20 ianuarie, că şi-a pierdut respectul pentru Norvegia de când nu i s-a acordat Premiul Nobel pentru Pace. De asemenea, acesta este de părere că guvernul norvegian are control asupra premiului.
CNA a decis retragerea licenței audiovizuale acordate postului Bucătăria TV, după ce televiziunea nu a reușit să înceapă emisia în termenul legal. Licența fusese obținută în ianuarie 2024, însă proiectul nu a fost lansat.
Președintele Autorității Electorale Permanente (AEP), Adrian Țuțuianu, a declarat miercuri, 21 ianuarie, că și-ar dori să nu mai fie cabine de vot cu perdeluțe, să fie urne transparente, eventual cu mecanisme care să permită numărarea buletinelor de vot introduse în urnă.
O româncă este căutată de autoritățile austriece după ce un nou-născut a fost găsit mort într-o geantă abandonată în estul Austriei, aproape de granița cu Ungaria. Autoritățile cred că femeia ar fi coborât dintr-un autocar și ar fi părăsit copilul în frig.
Uniunea Europeană îşi înăspreşte poziţia faţă de Washington, iar mai multe capitale susţin pregătirea celui mai dur instrument comercial al blocului comunitar, în cazul în care preşedintele american Donald Trump nu renunţă la ameninţările legate de Groenlanda şi la noile tarife anunţate, scrie polit