Obilne padavine, ledena kiša i vlažan sneg danima stvaraju ozbiljne probleme širom Srbije. Vanredna situacija proglašena je u Osečini, Loznici, Vladimircima, Krupnju, Valjevu, delu teritorije Prijepolja i u Malom Zvorniku, dok su problemi sa snabdevanjem električnom energijom najizraženiji u Kolubarskom, Mačvanskom i delovima Zlatiborskog okruga. Šta podrazumeva vanredna situacija i kako treba da se ponašamo.
Šest osoba povređeno je prilikom pada na ledu, rekli su jutros iz službe Hitne pomoći.
JP «Putevi Srbije», na osnovu izveštaja Štaba Zimske službe u 5.26 časova, saopštilo je da snega ima do pet centimetara na više deonica putnih pravaca I, II i III prioriteta održavanja na teritoriji Beograda, Čačka, Ivanjice, Kragujevca, Kolubare, Kruševca, Mačve, Niša, Novog Pazara, Pančeva, Požarevca, Požege, Užica, Valjeva, Vranja, Zaječara, Zrenjanina, zbog čega se preporučuje oprezna vožnja. Prilazi zimskim turističkim centrima su prohodni.
Iako je u Beogradu osvanulo najhladnije jutro ove zime, sve glavne saobraćajnice u gradu su očišćene i prohodne, a javni gradski prevoz od jutros funkcioniše bez problema, potvrđeno je za Tanjug u dispečerskom centru Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP).
U Banjaluci će danas nizom prigodnih manifestacija biti proslavljen Dan Republike, koji se ove godine obeležava pod sloganom «Republika Srpska majka junaka».
Snažna oluja Goreti zahvatila je večeras Francusku, donoseći orkanske udare vetra na obale Lamanša i Atlantika gde je izdato crveno upozorenje, a više od 50.000 domaćinstava ostalo je bez električne energije, dok su udari vetra na vrhu Ajfelovog tornja iznosili i do 120 kilometara na čas.
Evropski lideri izrazili su solidarnost sa Danskom i Grenlandom, ali njihov odgovor na pretnje Donalda Trampa zauzimanjem ostrva ostaje mlak, neracionalan i nedosledan. Francuska sa partnerima radi na planu kako da reaguje u slučaju da Sjedinjene Američke Države pokušaju da preuzmu Grenland, poručio je u sredu francuski ministar spoljnih poslova Žan-Noel Baro.
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da su njegova ovlašćenja kao vrhovnog komandanta oružanih snaga SAD ograničena isključivo njegovim «ličnim moralom», odbacivši međunarodno pravo, dodajući da pitanje preuzimanje Grenlanda ili očuvanje NATO-a «možda jeste izbor», ali da je NATO bez SAD «u suštini beskoristan».
Ruske snage su večeras izvršile snažan udar na Kijevsku i Lavovsku oblast Ukrajine, saopštile su lokalne vlasti. Prethodno, američka ambasada u Kijevu upozorila je ranije na mogućnost značajnog vazdušnog napada.
Zbog pojačanih pretnji SAD da preuzmu Grenland, zemlje članice NATO zatražile su jačanje prisustva alijanse na Arktiku, saopštilo je danas troje diplomata za briselski Politiko.
Veliki požar je izbio večeras u Tirani, zahvativši industrijsku i komercijalnu zonu.
Danski vojnici su obavezni da otvore vatru i bez direktne naredbe ako bilo koja strana sila pokuša silom da okupira dansku teritoriju, uključujući i američke jedinice u slučaju pokušaja preuzimanja Grenlanda. To proizilazi iz vojne direktive iz 1952. godine, za koju je dansko Ministarstvo odbrane potvrdilo da je i dalje na snazi, piše Euronews.
Francuska je uvela drastične mere u borbi protiv najtežih saobraćajnih prekršaja. Od 29. decembra 2025. vožnja 50 km na sat ili više iznad dozvoljenog ograničenja ne tretira se kao običan saobraćajni prekršaj, već je prema izmenjenom Zakonu o bezbednosti saobraćaja klasifikovana kao krivično delo.
Ženska osoba, čiji identitet za sada nije poznat, imala je ključnu ulogu u pljački nakita na Halkidikiju iza koje, kako tvrde grčki istražitelji, stoje srpski «Pink Panteri». Prema najnovijim detaljima iz istrage, o kojoj pišu grčki mediji, uloga misteriozne žene sada se smatra ključnom za istragu filmske pljačke zlatare u luksuznom hotelskom kompleksu na Kasandri na Halkidikiju.
Na severnoj strani Rtnja, na stazi poznatoj kao Sitna stena, spasioci Gorske službe spasavanja Srbije uspešno su realizovali još jednu zahtevnu akciju. Prema prvim informacijama, tri osobe su se izgubile na ovoj planini.
Aerodrom Shiphol u Amsterdamu suočava se sa novim poremećajima u saobraćaju, dok se oluja Goreti kreće kroz Evropu, potencijalno donoseći sneg, jake kiše i olujne vetrove.
U akciji policije i osnovnog tužilaštva u Prizrenu, na Kosovu i Metohiji je uhapšeno 39 osoba zbog kršenja procedura i pravila u isplati novca od osiguranja falsifikovanim dokumentima, u iznosu od preko milion evra.
Američke naftne kompanije žele ozbiljne garancije države pre nego što ulože u venecuelanski naftni sektor. Predsednik Donald Tramp pozvao ih je da podrže njegovu politiku i okrenu se poslovnim prilikama u naftom bogatoj zemlji, nakon što su američke snage upale u zemlju i uhapsile predsednika Nikolasa Madura, koji je pred američkim sudom optužen za krijumčarenje droge. Međutim, Trampovi bombastični planovi nailaze na brojne prepreke.
Iranske vlasti danas su ograničile pristup internetu u Teheranu i pojedinim drugim regionima, 12. dana masovnih protesta protiv vlade, javlja CBS njuz pozivajući se na izvore u Teheranu.
Sve je bilo gotovo za sekundu. Ispaljena su najmanje dva hica, ali ova smrtonosna pucnjava koju je započeo agent ICE imaće dugotrajne posledice. U pucnjavi je ubijena Rene Nikol Gud, majka troje dece, a Mineapolis postaje žarište, otkrivajući duboke podele oko imigracije u Americi i načina na koji se sprovodi.
Inženjer JKP «Beograd put» Ivan Đokić izjavio je večeras da bi čišćenje ulica prvog prioriteta od snežnih padavina uskoro trebalo da se završi i dodao da će nakon toga to preduzeće krenuti da čisti ulice drugog prioriteta u Beogradu.
U ponedeljak se u sarajevskom naselju Grbavica dogodila tragična nesreća u kojoj je Majda Elzner (51) izgubila život. Drvo pod težinom snega palo je na nesrećnu Majdu i ubilo je.
Sneg je ovih dana okovao Srbiju, i dok većina građana gleda i prati da li su očišćene ulice, zaboravljaju da i oni imaju obavezu da očiste sneg i ledenice ispred svojih vrata.
Tokom noći 14 ekipa mioničke zimske službe nastaviće zajedno sa građanima čišćenje snega kako bi svi putni pravci bili prohodni, a skoro svi kvarovi na elektromreži su uspešno sanirani, saopštila je večeras opština Mionica.
Američka ambasada u Kijevu upozorila je na mogućnost značajnog vazdušnog napada na Ukrajinu u narednim danima, objavila je Julija Mendel, bivša portparolka ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog.
Ana Brnabić, predsednica Skupštine Srbije, izjavila je danas da je dolazak misije Evropskog parlamenta dogovoren sa strankama opozicije, navodeći da su sa njima «valjda dogovorili i datum».
Praznici su vreme za porodicu, slavlje i veselje, ali za obilje hrane na prazničnoj trpezi pa su mnogi od nas preterivali u iću i piću prethodnih dana. Za one koji su držali veliki božićni post juče je bio i prvi dan “udara” na stomak jer se za Božić jelo bez zadrške – pečenje, sarma, salate sa mlečnim proizvodima i jajima, kolači i torte. Istovremeno, temperature su se srozale ispod nule pa više nema ni prilike da se dodatne kalorije potroše u šetnjama, obilascima božićnih bazara i sajmova, na klizalištima, a za mnoge, koji nisu u prilici da putuju, ni na planinskim ski stazama…
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je u sredu da je, «nakon dugih i teških pregovora sa senatorima, kongresmenima, sekretarima i drugim političkim predstavnicima», odlučio da vojni budžet za 2027. godinu «ne bi trebalo da bude jedan bilion dolara, već 1,5 biliona dolara».
Žarko Mićin, gradonačelnik Novog Sada, najoštrije je osudio paljenje Crkve imena Marijinog, u centru grada.
Ogroman, zarđali tanker za sirovu naftu koji pluta na sever kroz Atlantik postao je centar globalnog interesovanja nakon što su ga danima pratile, a na kraju zaplenile američke snage, dok je ruska vojska žurila ka njemu.
Beograd je danas, drugog dana Božića osvanuo okovan snegom, saobraćaj je usporen i otežan na više deonica, te je došlo do izmena više linija javnog gradskog prevoza. I dok jedni muče muku sa prevozom do posla, u pojedinim delovima grada drugi uživaju u zimskoj idili. Ovoliko snega i to danima u Beogradu nismo imali godinama, generacije ne pamte da je prestonica bila ovako okovana snegom i ledom.
Agent američke službe za imigraciju i carinu (ICE) u sredu je u Mineapolisu, u saveznoj državi Minesota, upucao i ubio ženu, prema izvorima lokalnih i saveznih vlasti. Ovo je najnoviji incident u okviru napora predsednika Donalda Trampa da širom zemlje suzbije imigraciju.
Republikanski senator Lindzi Grejem je u sredu, nakon sastanka sa predsednikom SAD Donaldom Trampom, izjavio da bi Senat već sledeće nedelje mogao da glasa o uvođenju novih sankcija usmerenih kao pritisak na Rusiju da okonča rat sa Ukrajinom.
Vanredna situacija proglašena je u Osečini, Loznici, Vladimircima, Krupnju, delu teritorije Prijepolja i u Malom Zvorniku, dok su problemi sa snabdevanjem električnom energijom najizraženiji u Kolubarskom, Mačvanskom i delovima Zlatiborskog upravnog okruga. Saobraćaj se odvija otežano na većini putnih pravaca, uz zabrane za teretna vozila u Zaječaru, Valjevu, Požegi, Užicu, Novom Pazaru, Ivanjici i Kruševcu. Nadležne službe apeluju na opreznu vožnju i korišćenje zimske opreme do stabilizacije vremenskih uslova.
Službenici Uprave policije - Sektora za obezbeđivanje ličnosti i objekata postupali su po prijavi da je na zvaničnu imejl adresu Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori upućena poruka pretećeg sadržaja administraciji ambasade i najvišim zvaničnicima.